bugün

öyküsü yürek yakan bir malatya türküsüdür.
suna, fahri kayhan'ın eşidir. ikisi birbirlerini çok sevmektedir. eskiden hamama gidermiş kadınlar toplanıp. suna da gidermiş pek tabii. hamamdayken arkadaşı sunanın herkesçe görülmeyecek yerdeki gizli benini görmüş. sunanın bu gevşek arkadaşı da sunanın bu beninden eşine bahsedermiş sık sık.

gel zaman git zaman, günlerden bir gün fahri kayhan bir arkadaşıyla kahvede tartışırlar. fahri bey "bir daha benim karşıma çıkma seni elaleme rezil ederim."der. muhatabı olan insanımsı da der ki "hadi be ordan, sen benle uğraşacağına karına sahip çık, ben senin karının sırtındaki beni bile biliyorum be." kahvede herkesin içinde bunu söyleyerek kendince onu küçük düşürmüş. tabi adam hiçbir şey diyememiş, başını eğmiş evinin yolunu tutmuş. olanı anlatmış sunasına. suna yapma bey benim gözüm senden başkasını görür mü, seni sevdiğimi bilmez misin der...sabaha dek konuşurlar, konuşurlar. ve konuyu bir daha açmamacasına kapatırlar.

fakat o günden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmaz. fahri bey eski fahri değildir artık, karısına soğuktur, uzaktır. içindeki şüphe beynini kemirmektedir. suna buna dayanamaz. yine bir gün tartışırlar, fahri bey ceketini alıp çıkar. eve döndüğünde ipte asılıdır sunası ve ayağının dibinde de elinden düşmüş mektubu durmaktadır ; Kusura bakma beyim, ama günlerdir kafandaki soru işaretlerinin sebebini bilmekteyim… Kendimi temize çıkarmak için başka yol göremedim. Şunu bil ki, ben sana hiç ihanet etmedim"

adam karısını asıldığı ipten alır, başında pişmanlık ve acı ile gözyaşı döker. sabahın aydınlığında kendine gelir ve türkünün sözleri doğmaya başlar böylece;

Şafak söktü, Suna’m yine uyanmaz
Hasret çeken gönül derde dayanmaz
Çağırırım Suna’m sesim duyulmaz
Uyan Suna’m uyan, derin uykudan

Nice diyar gezdim gözlerin için
Niye kızdın bana el sözü için
Dilerim Allah’tan sızlasın için
Uyan Suna’m uyan derin uykudan

Çektiğim gönül elinden
Usandım gurbet elinden
Hiç kimse bilmez halimden
Uyan Suna’m, derin uykudan…”

https://www.youtube.com/watch?v=CC-2e_RZUdk
Suna'nın sabah namazını kaçırması durumu.
zara şarkısı.

dinleyen insanın hançerle içini dağlar..

rakılar, biralar gırla akar gider gırtlaktan.
benden dinlenmesi önerilir.
Hasret ceken gonul, derde dayanmaz.

Cagiririm sunam, sesim duyulmaz, uyan sunam uyan derin uykudan..
bu son şansın sunam, ya uyanırsın ya tarihe karışırsın.

24 haziran'da uyan.