bugün

madem en hızlı seyahat eden şey ışık, ışık nasıl bu hıza ulaştı?
(bkz: ışık nedir)
şimdi bunu şey yapardım ama fiziğiniz yetmez o yüzden lol oynamaya gidiyorum.
Kütlesinin olmaması sayesinde ulaştı. Kütlesizden daha kütlesiz bir şey olamayacağı için de evrende ki en yüksek hızdır.
ışık bir madde olmadığı için ışık hızına ulaşmasına gerek kalmadığı içindir. ayrıca;

(bkz: sorunsal ne lan)
ışıldayarak.
kesin ip var.
ışık hızına ulaşılmaz diye bir durum yok ki ulaşırsan enerjiye dönüşüyorsun. ışıyorsun. bildiğimiz madde olarak kalamıyorsun.
-doğru mu aynştayn?
+evet abi.
Karanlığın ibneligi yüzünden. Direnç göstermiyor
Elektronların kendi aralarinda ki bir mesele..bize karışmak düşmez..
Emekleye emekleye yürümeyi, sonra koşmayı, sonra da ışımayı öğrendi. Öyle herşey birden bire olmuyor. Yavaş yavaş.
çümkü ışık mermiden hafiftir.
çünkü ışık dalgadır. ha, ışığın hem dalga hem parçacık olduğunu iddia edenler de var. gerçi onların bu tezini iki karpuz bir koltuğa sığmaz sözüyle çürüttüm ama neyse. dalga yani, dalgana bak.
çözümü var olan bir sorunsal. cevabına gelirsek, ışık fotonlardan meydana gelir ve fotonlar parçacık olmanın yanında dalga özelliği de taşır. vakum ortamında bir foton kaynaktan çıktığı -yani yaratıldığı- anda ışık hızındadır. fotonda klasik mekaniğe tabi olan diğer parçacıklarda gerçekleşen ivmelenme durumu söz konusu değildir.
bilinmiyor...allah´ın işi...sadece ışık diil ki, elektronlar da ışık hızında dönüyolar, elektronlar o hızda dönmeseler atom, atom olmasa madde olmuyo..."bir gizli el" elektronları ivmesiz ışık hızında dönecek bir şekilde dizayn etmiş.

doktor feynman açıkça kitaplarında ve konferanslarında, "açıkça söylemeliyim ki bu enerjininin menşeiini ve nereden kaynaklandığını bilmiyoruz - i can briefly say that we know nothing about how this energy came to being, and why !!" demişti.

buradaki esas konu elektron´dur, ışık elektron´un sadece bir yan maddesidir, ve fotonlar tarafından taşinır. ki fotonlar aynı zamanda elektrik enerjisi de yüklüdürler...

bu başlıkta sorulan sorunun cevabı bilinmemektedir. çünkü bahsi geçen enerji bütün evrende "değişmez" yani "constant" tır...yani bu enerji bütün evrende aynıdır.

profesör süsskind bu sorunsal için "inananlar buna direkt olarak allah yanıtını verirler, inanmayanlar ise ne diyeceklerini bilmezler" demiştir. doktor süsskind deisttir, yani allah´a inanır ama dinlere inanmaz.