bugün

kendi beyniyle* düşünebilen herkesin gerizekalıca bulacağı şey.

allah'ın verdiği canı almaya kalkan, insan öldüren, kan döken cennete girebilir mi?

(bkz: bi siktir git)
(bkz: alevilerin bile götüyle güldüğü başlık)
götten uydurma, hiçbir kaynakta rastlanmayan sözdür.
herkes bilir ki aleviler bu memleketin, atatürk cumhuriyetinin çimentosudur.
bu savdan hareketle;

- yavuz sultan selim, binlercesini katlederek cennetin anahtarını almış olmalıdır.
neden matbaanın onlarca yıl sonra bu topraklara gelebildiğine aslen cevap teşkil eden söz. pardon cevab. yoksa kimi düdükleyecektin böyle? kime ara gazı verecektin ey s.kindirik politikaların esiri olmuş s.kik insan?
insanın "kaynak" isteyecegi aslı astarı olmayan yanlış ve çirkin önermedir.
not : kaynak sadece tek bir yer olabilir.
bu eylemi din adına cihadın gereği olarak nitelendiriyorsa dünyadaki en kafirden daha kafirdir. böyle yapacağına kalkıp iki rekat namaz kılsa, açıp iki ayet okuyup öğrense daha kolay cennete gideceğinin farkında olmayacak kadar maldır. insan canına kıymak, allah'ın verdiği emaneti almak hiçbir hak mezhebinde hiçbir kitapda yer almaz aksini iddia eden varsa alnını karışlarım.
Yahudi oyunudur, galeyana getirmektedirler yurdumun saf eğitim görmemiş insanını. Hangi din olursa olsun, sözlüğe dini konuları mevzu eden yazarları bulup sabahtan akşama kadar ajdar dinletmek gerekir. Din özgür bir seçimdir. Saygı duyulması gerekir. Başka dinden olmak insan olmamak anlamına gelmez. "Sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz" *
sevgili sözlük;

yine inancıma bok atılıyor. haşa deme ben inançlıyımdır ama biraz da ağzım bozuktur. nedense sinir hüzmeleri beynimin görme yetisinde öyle bir deformasyon yapmış ki diyanet işlerinin vermiş olduğu bir fetva gibi bütün gazetelerin zamanında 1. olmadı 2. sayfasında yer tutmuş bu yobazlığı ben görememişim. ancak ilerici modern bir arkadaşımız bana bir nüsha birşey gösteriverse kartal kesileceğim gibi bir his uyandı içimde. hadis kitaplarını pek açıp okumuşluğum yoktur ancak belki orada gözüne birşeyler ilişmiş anti yobaz vardır bana göstersin hemyoldaşım.

o değilde sözlük yobaz nedir gibi bir tanım yaptım zannımca belki işine yarar...
Bundan 10-15 yıl önce doğu kırsalına uğramış olanların duyabilecekleri bir söz. Bir çok tanıdığımdan bu sözlerin gerçekten söylenmiş olduğuna tanıklık ettiklerini duydum. Başka bölgelerde var mıdır, bilmiyorum.
yoktur efendiler böyle bir şey, külliyen yalandır dolandır ve de olmasındır böyle şeyler.
''bunun başka türleri de var mıdır?'' diye merak konusu olandır ayrıca bu konular.
durupdururken kimse kimseyi öldüremez ama savaş sırasında allahın düşmanları pes edene kadar allah için savaşanlar onlarla savaşmalıdırlar. bu savaş da nasıl çıkar? israil, abd vb güçler müslümanlara sırf "müslüman oldukları" için eziyet ederlerse -ki ne hikmetse ikisi de sadece müslümanlarla ciddi savaş içindeler- ancak bu gibi koşulda çıkar. yoksa dur yolda 3 alevi sohbet ediyor, "üstlerine bir molotof kokteyli atayım da sonra soluğu keranede alayım, ordan da çıkıp 2 bira çakayım, biraz da barda takılırım, azıcık da kumar oynarım, nasıl olsa cennetin bileti cepte" mantığı allah'ı kandırmaya sökmez. allah'ın düşmanını öldürmek, ancak allah'a saldırı olursa doğru olur. yoksa şu anki müslümanların her bir milyonda birinin 999.999 tanesi hakiki müslüman olmazdı.
doğruluğu tartışılan sözdür. şu aşamadan sonra 2 seçenek var.

kesin doğru: temsil ettiği dini, yolundan gittiği peygamberi ve en önemlisi inandığı allah ın asla kendisinden istemediği birşeyi yaptırdığı için hesap günü bir tarafına birşeyler girecek imamın provakatör olduğu gerçektir. ayrıca bu adama inanıpta insan öldüren müslüman(!) kişiler de bence sadece kendini müslüman sanmaktan öteye gidemiyor. elhamdülillah müslümanım demekle müslüman olunmaz!

yalan: bu durum ise daha da kötü bir neticeye varıyor. biraz açmam gerekirse, gözgöre göre irak taki gibi bir mezhep çatışmasına sürüklenmek isteniyor olabilir türkiye. aleviler sunnilerden nefret ediyor bu uydurma söz ile, sunnilere kız vermiyor onlardan kız almıyor. sunniler ise aleviler kendi içine kapalı bir toplum olduğu için onlar hakkında sürekli dedikodular** yayıyor. buraya kadar anlattıklatımın herkese mantıklı gelmesi gerekir. eğer bu söz yalan ve alevi kaynaklı bir uydurma ise; herkese koyun diyenler koyun olmuş olmuyor mu? bu soru yüzleşilmesi gereken bir sorudur.

son olarak o kadar çok alevi arkadaşım olduki birçoğu birbirinden farklı karaktere sahipti. tıpkı senin benim gibi olan sunnilere benziyorlar. yıkanmayanına rast gelmedim. ablasına anasına kardeşine sarkıntılık yapanı görmedim *. falan fişman işte. fakat birçok alevide tek ortak yön, bizi sunniler yaktı. maraş, sivas yada kayseri fark etmez hepsi alevi düşmanı diyorlar. hatta bazısı o kadar olayın o kadar etkisine girmişki aramızda geçen bir dialog şu şekilde idi.

- x şunu yapsana allah aşkına.(bana silgiyi ver gibisinden basit ve kolay bişey denilir)
+ onun için yapmam.
- hö.
araya bi kız girer ve olayın en berbat kısmı gerçekleşir,
* ali için yap x.
+ tamam yaptım.

bu gerçek dialoga göre bu çocuk alevi ama ateist. yani allahın aslanı hz. ali ye inanıp onu yaratan tanrıya inanmaz. ancak bu durumu bütün alevilere genellemez akıllı bir insan.

bir dialogda orta okulda geçmişti alevi olduğunu bilmediğim bir arkadımla.

- yav sana bişey diyecem?(ürkek bir yüz ifadesi vardı çocukta)
+ söyle.
- söyleyecem ama benimle arkadaşlığını bitirme.
+ hö tamam.
- ben aleviyim.
+ ee bu mu yani?

işte bu gerçek örnekte alevilerin sunniler tarafından birazcık hor görüldüğünün kesin kaynağıdır. küçücük çocuk alevi olduğu için arkadaşlarının kendisini hor göreceğini sanmıştır.

sonuç olarak; gerçekte olsa yalan da olsa nifak tohumları aramıza atılmaya çalışıldığını her aklı başında birey görebiliyor sanırım. belki savaştık yıllar önce, belki birçok kişi katlettik tarihimizde ancak artık birlikte aynı coğrafyayı paylaşmayı öğrenmemiz gerekir. yani geçmişte yaptığımız hataları günümüze taşırsak aydın mı oluruz yada çok mu akıllı oluruz veyahut koyun olmakta mı çıkarız?

saygılar.
insan çıkarlari söz konusu olduğunda ortada din falan kalmadığının göstergesi olan cümle(cik).

bu sadece islam diniyle alakalı bir durum değildir. bugün hangi ülkeye bakarsanız bakın insan öldürmek söz konusu olduğunda illa ki bir dini kılıf aranıyor, bulunuyor da.

-ya şimdi biz bu ülkeye saldıracağdık da.
+olmaz, din'de adam öldürmek yasaktır, günahtır.
-ee ıı ama şindi bak bu ülke bize şunları şunları yabtı, valla saldırmak gereh yoksa halk isyan eder.
+tamam o zaman hadi yürüyün koçlar.

türkiye'de köküne kadar müslüman olanlar söz konusu ermeniler, kürtler olunca hemen aslan kesilir.
amerika'da köküne kadar hristiyan olanlar ırak'ın işgaline ses etmezler.
israil'de köküne kadar yahudi olanlar filistin'in kan gölüne dönmesini sadece izler.

yani neymiş? konu ekonomik kaygı, devletlerin çıkarları söz konusu olunca din birdenbire yokoluveriyormuş.

tamam mı ömer abi?
bu sözün ardından yeteri kadar galeyana gelmeyen cahil ve yobaz bünyelere vol 2. tadında kullanılan söz "aleviler kur'an'ın sayfalarını yırtıyor"dur.
(bkz: konuşurken osurmuş hissi yaratmak)
2 temmuz 1993 sivas katliamını yapanlar cennete mi gitmiş,harbiden allah belanızı versin dedirten cümle
aslı astarı olmayan, münafıkların, kafirlerin katledilmesi gereke.. eee.. şeyy... neyse... insanların adi münafık ve yok ed... eee... yani uydurma sözüdür. münferittir, dün dündür, bugünse bugün. oysa var mıdır böyle bir söz? yoktur efendim, var diyenin de evini yakarım, sonra yol ortasında kafasını da kesebilirim. neden? çünkü herkesin konuşma hakkına saygılıyım ve bütün türkiye'yi kucaklıyorum. o yüzden.
(bkz: üç alevi söndüren cennete gider)
(bkz: cennet buysa ben cehenneme giderim)
baştan aşağı saçmalık abidesi olan kandırmaca sözdür. doğruluğu tartışılsa bile, gerçek olduğu meydana çıktığında şaşıramayız herhalde. bunu anlamak için çok mu gerilere bakmak gerek ki? uzay çağına adım atmakta olan dünyada hala yok mu bu şekilde yobazları kandıran çakal yobazlar? olmaz olur mu? bu tarz tarikatlere kimler hala üye? isim vermeye gerek yok. şimdi dahi olan böyle saçma sapan sözlerin yüzyıllar öncesinde olabilme ihtimali çok mu uzak? halbuki baştakilere bakın, bir kafa kadar yakın bizlere...
sunnilerden çok, aleviler arasında yayılmış dedi-kodudur. zamanında alevilerle sunnilerin arasını bozmak için uydurulmuş ve aleviler arasında yaygınlaştırılmıştır. buna benzer bir dedi-kodu olan mum söndürme olayıda sunniler arasında yaygınlaştırılmıştır. ben taaa ortaokuldayken bu dedikoduyu duymuştum. anlatan insanların gerçekmiş gibi anlatması, bunu yaşanmış sapıkça ve anseset ilişkiler hikayeleriyle anlatması beni inandırmıştı. üniversitedeki elbistanli çok yakın bir alevi arkadaşımda alevi öldürmenin sunniler tarafından öldürülmesinin sevap olduğu dedi-kodusuna inanmış.

hiç bir sunni adam öldürmenin sevap olacağına inanmak kadar cahil olmadı. hiçbir alevide ensest ilişkiye girecek kadar ahlaksız olmadı. istisnalar tabiki kişisel sapıklık. ama toplum olarak böyle düşünceler, böyle oyunlar hiç olmadı. ama malum kişiler maşaları aracılığıyla bu dedi- koduları yayarak ortalığı karıştırmaya çalıştı. başaramadıkları zaman daha farklı dedikodular buldular ve yaymaya çalıştılar ve hala bu dedi-kodulara devam ediyorlar.biraz dikkat etmek lazım.
var olan en ırkçı söylemlerden bir tanesidir.
mide bulandırıcı söz.

kimse sünniler böyle inanıyor demiyor zaten, zamanında böyle bir söz söylendi deniyor. aradaki farkı görebiliyor muyuz?
bir cana kıyarak , geçtim insan oluşunu bir hayvana bile kıyarak, cennete gidebileciğini sanan sığ düşüncenin önermesidir.
(bkz: alevi değilim ama insanım)
(bkz: mevlana gibi düşün)