bugün

sınav marotonunu başarıyla bitiren öğrencinin, kendisinin ve ailesinin yeni mekandan beklentileridir.

bu beklentilerin başında geliri iyi saygın bir meslek sahibi olmak gelir.

ukte.
Basit bir örnekle açıklamak gerekirse, makine Mühendisliği okuyan bir öğrenciye, evladım bizim çamaşır makinesi bozuldu bir bakıver sana zahmet diyen teyzeler.
şehre yeni gelmişsin, alışma dönemi: hazırlığın amına koyuyum ben, seneye direkt yatay geçiş ile (herhangi bir şehre) vınnn...

şehre alışıp ortam kurduktan ve dönem sonu muafiyetinden kalınca: ya amına koyuyum var ya şu fakülteye bir geçeyim ortamın bacısına kayacam ya görceniz olm...

hazırlıkta sınıf tekrarı yaptıktan sonra ilk dönem: ulan (yeni girişlilerin senesine bağlı olarak) 94'lü bebelerle okul okuyoz şansımı sikim yaaa dönem arası bi geçicem çaprazdan çat diye 2. sınıfım eylülde.

hazırlık tekrarının 2. dönemi: (o bebelerden, yaş haddi ile manita yapınca) abi aslında hazırlık çok taşşak ya. var ya görmelisin kanka 94'lü hatunlar acayip.

(bkz: tecrübeyle sabit)
mezun olunca hemen kucak açılıp ''oooo dırıgın mezun olmuşsun gel bizde 10 bin leraya başla'' denmesi.
peki süreç nasıl işler?
kapı kapı dolaşıp yarak kürek maaşlar vaad edildiğinde, hüsranla...
tabi bazı bölümleri ayrı tutarım.
ama geneli bunu arzular,
babasıyla tanışır.

çok acayip.
Pırıl pırıl dev anfiler,

Harika bir teknolojik donanım,

Cillop gibi kütüphaneler,

Huzur veren bir kampüs,

Elini sallasan prof. doç.a çarpar,

Denizin kenarı,

Şehrin merkezinde ama dışında!

Bilumum sportif ve kültürel müştemilat,

Deneyler, yayınlar, yarışmalar, sanat,

vs. vs.

Bunlar beklenmelidir. Ancaaak, memleketimin gençerli şu hayallerle gider efendim:

1. Hayvanca özgürlük,

2. Bir sürü hatun veya erkek,

3. Akranlarla bilumum çılgınlık,

4. Gezmeler, sinemalar, oyunlar...

Sonra da memleket nereye gidiyor deriz.
pdr okuyorum duyan benim psikolojim bozuk napcaz ben ne yapayım sana zaten doğru düzgün bir şey öğrendiğim yok bir de benden bi şey söylememi bekliyor ne diyim sorunun ne desem kendi de bilmiyor bazılarıda o ne bitirince ne olcan flan off offf sıkıntı yemin ediyorum okul desen ayrı bi boktan sürekli evde pc de takılıyorum doğru düzgün arkadaşım bile yok bi an önce bitsin istiyorum hiç bir bekletim kalmadı artık.
üniversiteden şu saatten sonra genel kültür ve kaliteli bir karakter beklenmelidir. tıp dışında garanti iş verecek bir bölümde yok kısacası insan ticaret veya başka bir şekilde kendi parasını kazanmayı lisedeyken öğrenmeli.
Gereksiz beklentilerdir. Siz kendinizi geliştirmezseniz üniversite size bir şey vermeyecektir. Bunu bilerek çok fazla beklentiye girmemenizi tavsiye ederim.
koca bulma.
5 yıllık deneyim konuşsun 3 yetmez.

Yaşa gör nasıl ... konuluyor.
Üniversiteyi kazanmaktan sonraki adımdır.
ileride iş hayatında zorlanmayacak şekilde eğitim almış olmak.
Çabucak bitirmek.
şu saatten sonra üniversiteden bir beklentim yok, üniversitenin benden bir beklentisi var. bitir de artık sen de ben de kurtulalım diyor. kök saldın yeter diyor. gençlerin önünü aç diyor.
- kız/koca bulmak. olabildiğince yiyişmek.
- öğrenci evi pisliğini çekip çeşitli internet sitelerinde bununla övünmek.
- yine çeşitli internet sitelerine "vizelerrr gülücük gülücük ve finalerrr gülücük gülücük" türü şeyler yazmak.
- çimlere yayılmak. hatta kusturan bir eylem olarak buna gitar çalmayı da ekleyebilirsiniz (hep o sikindirik üniversite reklamları yüzünden bu).

sonra "türkiye niye gelişmiyor abi yaaaeee" diyerek enfes bir dayağımızı yiyebilirsiniz. afiyet olsun.
Okurken bitarafımla güldüğüm beklentilerdir. Sizin o yayılıp yiyişmek istediğiniz çimleri geceden suluyorlar gençler. Sonra yemyeşil geziyorsunuz.

Altın değerinde ipucu: ya araba alın ya da arabası olan arkadaş edinin. Söyleyeceklerim bu kadar.
genel kültür.
Beni bir üst sınıfa geçirmesi.
Allahsızlar canım çıktı be. Atom bile bizim kadar parçalanmadı...
mezun olmak (olamadı)
dusuk tutulmasi gerekendir. benim beklentim cevremdeki butun ruh hastalarinin ay ilk hastan ben olucam demesi degildi ama boyle oldu mesela.
Kendimi geliştirmek ve iyi bir gelecek.
işte bunlar hep seks.
para kazanacığım bir iş.
(bkz: gemi makineleri işletme mühendisliği)
Şu ring ucretlerini ve harçlarını kaldırsınlar. Başka bir şey istersem Allah belamı versin.
seks bekliyorum.