bugün

Referandumdan sonra ortaya çıkan gurur verici tablo. 59 milyon seçmen olan ülkede 9 milyon oy kullanmayan kisiyi de hesaba katarsak belki de 30 milyona vuracak rakamdır. Şu an hem üzgünüm hem de gururluyum. Üzgünüm çünkü devletin tarafsız olması gereken kurumları secimin kaderini değiştirdi, gölge düşürdüler, eline yüzüne bulaştırdı bir seçimi. Belki de hayır'ın galip geleceği seçimi mide bulandıran işlerle evete çevirdiler. Tamam 24.5 milyon evet oyu ve secmeni gercekten olabilir buna saygim var ama iste şu müdahalelerden dolayi Bunlar hep muamma. Kamu vicdanını rahatlatan bir açıklama ve yaptırım da görmedim. Muhtemelen de görmeyeceğim. Bunlar hep kafamızda soru işareti olarak kalacak. Ama bugün buruk da olsa valla gurur duydum. Iktidar partisi ve ortaklarının 3 buyuk sehirdeki hezimeti, aslinda hiç de yabana atılmayacak bir muhalif kitleye sahip olduğumuzun göstergesiydi. Hayır'ın aldığı oyu görduklerinde gerek medyadaki isimlerde gerek siyasilerde olusan surat ifadesi beni acayip mutlu etti. Yüzde 65lik evet hesabı yapanlar bir anda ortadan kayboldu. istanbul, ankara ve izmirli seçmenler masaya yumruğunu vurdu, ciddi ders verip yabana atılmayacaklarını gümbür gümbür gösterdiler. Bu hepsine bedel valla. Üzgün de olsak bu gurur yeter.

Edit:imla.
25 milyon oy veren muhalif diyelim.