bugün

kendi ekonomik özgürlüğünü kazanmak kimseye tamah etmemektir.
özgürlük sex ise özgürüz hepimiz de.
kimine göre posta koyabilme kabiliyetine verilen addır.
başkalarının özgürlüğüne engel olamayacak kadar özgür olabilmektir özgür olmak.

not:troller burada bile eksilemis. sasılası terlikimsiler.
(bkz: acı çekmek özgürlükse özgürüz ikimiz de)
özgürlük göz kapaklarına gelen yagmur damlacıklarını böyle gözlerini minik minik kırpıştırarak savurdugunda suyun yeleler sallayarak uçuştugu andaki çırpınışıdır.

çok yönü var aslında;
özgür olduğunu söyleyen birisi gece tv nin sesini kısarak izlemek zorunda kalır yada avazı çıktıgı kadar bagıramaz uluorta. başkasının özgürlüğünü kısıtladıgın an senin mahpusun başlamaktadır. özgür olduğunu söyleyen hatuna artık geniş degaje giymemesi söylediğinde hatunun yüzündeki ifadenin katilidir özgürlük.

özgür olduğunu sanan birey patronunundan izin alamadan bir gün eksik gidemez işine, yada bigün teli tarağı kapatıp kaybolup gidemez bi kaç günlüğüne.

yada 657 ye tabii olan bir öğretmen ben okul degiştiricem hafta tatilimi salı yapıcam diyemez 657 nin eşliğinde gelmiş olan işbankası kartını kaybetmekten korkar.

kimse özgür değil kimse özgür olmak istemez. doğamızda war.

edit: imla
kimseye kendini beğendirmek zorunda hissetmeyen, hayattan beklentilerini en alt seviyeye indirmiş, istediği saatte istediği yerde istediği şekilde olan veya istemediği yerde olmayan herkes özgürdür. bu bağlamda örnek vermek gerekirse her sabah erken kalkıp tıraş olan, kravat takan memur bana göre köledir; o saatte saç baş dağınık bir parkta yatan berduş ise özgürdür. lakin özgürlüğün de bir bedeli vardır, onun da ne olduğunu o berduşa sormak lazım.
gözlerini kapatıp istediğin yere gidebilmek.
özgürlük mapusta olmamaktır kimilerine göre. bazen yalnızca canın isteyince sokağa çıkabilmektir. ama fazla gelir kimilerine özgürlük taki değerini anlayana kadar.
günümüzde varolmayan bir kavram özgürlük. çünkü modern dünya kapitalist sistemle ilerliyor. bu da insanların hayatlarına devam edebilmesi için üretmesini ve tüketmesini gerektirir. tüketmek için paraya ihtiyaç vardır ve bu para yine üreterek kazanılır. üretim olması için düzen gerekir ve düzen insanı sınırlar. belki 0-7 yaş arasında iken özgür olduğumuzu iddaa edebiliriz ancak hayatımızın geri kalan döneminde bir çarkın dişlisi olmak durumundayız.
Özgürlüğü gerçek anlamıyla yaşayan kimse yoktur günümüzde. Geçmişte de olmamıştır. Herkes bizi özgür bıraksa, yeri geliyor fikirlerimiz bizi kısıtlıyor, kendi düşüncelerimiz esaretimizi yaratıyor. Durum buyken gerçek anlamda bir özgürlükten bahsetmek ne mumkun? Fakat adını yaşatmak boynumuzun borcu.
insan kendini özgür hissettiği kadar özgürdür. kimine göre dilediğince gezmek eğlenmek, kimine göre aşığınla el ele yürüyebilmektir saatlerce. bana göre paradır özgürlük.**
özgürlüğe damgasını vuran şey insanın artık kendisinden utanmıyor olmasıdır.
(bkz: Nietzsche Ağladığında (Irvin D Yalom))
huzurdur özgürlük. gezmek, tozmak, özgür irade değil; kişinin huzura ermesidir. tüm düşüncelerden ırak, kendine yakın.
özgürlük nedir yanlış sorudur. ne değildir diye sormak gerekir. tanımlamakta güçlük çekilen kavramların ne olmadığını tanımlamak daha kolaydır.
kısaca özgürlük istemediğin şeyi yapmamaktır.
başkalarının hakkını gasp etmeden dilediğini yapmaktır.
aslında olmayan insanların zihninden uydurduğu şeydir. kim özgür ki hayatta?
edit:ben hariç.
her şeyi yapmakta özgürsün, ama sonuçlarına katlanmak şartıyla...
başkalarının hayatlarını kısıtlamadan ve zarar vermeden yapabileceğin herşey. Vicdana da sormayı unutmamak lazım.
nefes alabilmektir, bir sonraki günün de geçip giden gün gibi mutlu geçeceğini bilerek...
vidandır. insan vicdanın dediğini yaptığı zaman özgür hisseder. bu isterse Dünya'nın en kötü şeyi olsun, vicdanının rahat ederse özgür hissedersin.

(bkz: vicdan)
Ordan oraya gezmek,hesap vermeden hareket etmek,kapiyi carpip cikmak degildir benim ozgurluk anlayisim tam anlamiyla.benim ruhum ozgur olmadiktan sonra bedenim ozgur olmus neye yarar.bence asil ozgurluk ruhun ozgur olmasidir.ruhunun ordan oraya gezmesi,hesap vermeden hareket etmesi,kapiyi carpip cikmasi,yeter demesidir.ruh,ruh,ruh cok onemlidir tutsak bir ruh ozgur bedende olsa neye yarar. Cesur ol arkadasim ruhunla,hislerinle cesur.
Özgürlük şeytanın nefis hükümdarlığına son vererek Allah'ın emirlerine tabii olmaktır ki insan bunların dışında yapacağı her eylemde imtihan dünyasının çekici yanlarının kurbanı, kölesi olacaktır.
Oruç tutmak nefse karşı özgürlük,
Namaz kılmak şeytanın yaptığı hataya düşmemek ve rabbimize ayrılan zaman içerisinde sınavda ara veren insanlar gibi serbest, özgür olmaktır,
Zekat dünya malına karşı özgürlüktür...
Allah'a köle olabilen ahir boyunca özgürlüğe sahiptir.
insanın özgürlüğü; istediği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır.
Her turlu baskıdan uzak yaşamaktır kendi kendimize çizdiğimiz sınırların baskısı toplum baskısı mahalle baskısı aile baskısı bütün zincirlerin kırıldığı an ozgur olduğumuz andır imkansızın adıdır.