bugün

iyi ya da kötü. her halükarda.
Bir sinema filmi.

Yeşilçam komedilerinin tutkunu bir sinema izleyicisiyim. o yüzden yerli yapım tüm filmleri takip etmeye çalışıyorum. hoş bu zamanda nerede o yeşilçam naifliği, samimiyeti, eğlencesi diyerek izliyorum filmleri. "karabela"yı izledim konu yok, içerik yok, karakterlerin değişim ve dönüşümüne dair ipuçları yok. oradan da hayal kırıklığıyla çıktım. neyse, takip ediyorum ve etmeye de devam edeceğim. Geçenlerde, bu söz konusu "Öyle ya da Böyle" filminin teaserine rastladım, teaserde renklerin matlığı, zayıflığı "yine çöp bir film geliyor" dedirtti bana.

Ama bugün fragmanlarına rastladım, "ohaaa laaan" diyerek heyecanımı kendi kendime açıkladıktan sonra da dur bakayım neymiş diye girdim web sitelerine baktım. web sitesinde gördüğüm afiş keyifli ama sıradan bir işin afişi gibi göründü bana. Lakin oyuncu kadrosuna baktım, güzel bir kadro kurmuşlar "star komedisi" değil de samimiyet işi gibi göründü kadro. zaten Reha Özcan var filmde, Türkiye'nin en iyi oyuncularından biri bence, özel ilgimden dolayı takip ederim o adamı, Devlet Tiyatrolarında oyuncu aynı zamanda konservatuarda hocalık yapıyor falan, sanatsal işlerde de çok seçici olduğunu düşünüyorum o yüzden onu görünce sevindim, iyi bir iş olabilir dedim ve yine web sitelerinde basın bültenlerini gördüm.

bültenin sonunu aynen alıntılıyorum, çünkü o cümle beni en çok heyecanlandıran cümle oldu, 16 Ekim'de vizyon tarihi vermişler, o cümlenin hatırına gidip izleyeceğim ve salondan yine hayal kırıklığıyla çıkarsam... Yine küsmeyeceğim lan Yeşilçam sıcaklığını bulana dek aramaya devam. umarım 16 ya da 17 Ekim gecesi buradan "ooohhh beeee buldum amk" yazarım. ha son cümle şu şekilde; “Samimiyetten beslenen bir dolantı komedisi… ‘Komedi Filmi’ yanlış örnekler yüzünden biraz kirlendi gibi geliyor bana o yüzden ben filme ‘Tebessüm Filmi’ demeyi tercih ediyorum.” senaristi bu cümleyi kurmuş, ben de heyecanlandım... ~https://www.youtube.com/watch?v=yo9Ib0M4VoM ~

EDiT: Evvela filmin teknik aksaklıklarına değinmek lazım, sesteki bazı pürüzler gibi, bazı color sıkıntıları gibi ama genelindeki samimiyet, tüm bunların üstünü örtmüş bence. eğlenceli bir film olmuş, yeşilçam tadını alıyor musun dersen, tadı değil de kokusu buram buram burnunuza geliyor diyebilirim. eğlencesi dozunda, zaman zaman gözünüzün dolmasına da neden oluyor. tam da dedikleri gibi komedi değil, tebessüm filmi olmuş. gideyim hunharca güleyim diyenleri çok tatmin etmeyebilir. bazı sahnelerde gerçekten hunharca gülüyorsunuz ama bu filmin geneli için geçerli değil, genelinde ya böyle hafiften içiniz burularak ya da böyle hafiften yüzünüz gülerek izliyorsunuz. salondan çıktığınızda da son dönemlerde sık sık kurulan "yazık lan verdiğimiz paraya" cümlesi yerine, "arkadaşlarla bir daha gelelim lan" diyorsunuz.
Cuma gunu saat 20 de star tv de ilk kez verilecek film.