bugün

aşırı bağnaz/yobaz kimselere verilen sıfat,gerici kimse...
bir sözlük yazarı. yazdığı entrylere bakılırsa nickini fazlasıyla hakediyor...
ismini bilerek ve isteyerek almış * ve bu ismi mecazı anlamda kullandıgını anlayan ınsanlarla muhattap olmak istedigini anladıgım yazar..
kendisine güvenen,gereksiz geyikten kaçınan,yer yer taşı gediğine sokan,sözlükte varlığı-yokluğu hissedilen,nickinin tam tersi özelliğe sahip yazar kişisi.
(#98100)
örümcek ağı? örümcek beyni? 'Dile kolay' bu sözleri sarfetmesi... peki kime göre, neye göre? bir kere, bu dayatmacı-mutlakçı 'terkibi' beynini iyi işleten, yorum yapabilen, dünyayı çok yönlü gören bi insanın kullanması abestir... neden? çünkü insan edimlerinin değerlendirilmesi öznel olmaktan kolay kolay kurtulabilen bir 'iş' değil... irtica ve arakno beyinlilik 'şlak' diye yapıştırılacak bi etiket midir? cümlelerin kurallı olması, dilbilgisi açısından herhangi bir hata içermemeleri, 'kerameti kendinden mutlak' surette içeriklerinin 'dolu' olduğu anlamına mı gelir?
Esasen bir dilbilimci olan noam chomsky'nin mealen 'renksiz yeşil düşünceler gürültülü şekilde uyurlar' * diye bir cümlesi vardır ki meramımı anlatmam hususunda 'anlamlıdır'; uygundur... esasen irtica yeniden tanıma muhtaç çok kaygan bir zemin üzerinde mukim olmaya çalışan bir kavram... bir dönemdeki belli bir algıya yüklenen anlamın mutlak doğru olarak görülmesi pek yaygın bir yanılsama... aslında bu bir bakıma 'kavramlar şablonu' meselesidir, * ... mesela, ben, 'içki içmek irticacılıktır' diyebilirim ve bunu mutlak manada yanlışlayacak bir karşı sav mevcut değildir mantık dahilinde; çünkü islamın gelmesinden önce popüler olan ve islam ile birlikte reddedilen, psikolojiye ve fizyolojiye zararlı bir edimdir içki içmek. hem daha öncesinde içki içmeyi men eden bir ilahi öğreti yoktur, hem de 'modern' zamanlarda yaşıyor olmamız bu yargıyı mutlak olarak götürmez, nötürlemez?... ilüzyonlarla, başkalarının doğrularıyla hareket eden robotlar olmasak... Hakiki dogmaları bi' kırabilsek... doğru diye yapıştığımız algılarımızı biraz silkeleyebilsek... haydi!Çok zor değil! göz var, nizam var, beyin var beyim! sonra bakıverelim, örümcek ağları neredeymiş?...
*aman, müslüman olun, bana benzeyin, cimbomlu olun, sekiz vakit namaz kılın sekiz olun, feraha erişin mooduyla yazmıyorum bunları pek tabii... birey penceresinden topluma açılma kaygısındaki bir irdeleme bu...
(bkz: irtica)
moonstar sözlük eşanlamlılar bölümüne sağcı yazınca karşınıza çıkan sözcük öbeği.
asiri bagnaz kisilere verilen ad.
bir ülkeyi karanlığa sürükleyebilen insanlardır.

edit: hemen de gocunurlar.
sadece din ile ilgili değildir. at gözlüğü takıpta yine de ben modernim, bak g.tümüde açtım tarzı söylemlerde örümcek kafalılığa işarettir. örümcek kafalı, kafasının içindeki küçük beyni yeni fikirlere alışık olmadığı için, sabitlendiği için örümcek kafalıdır. bu konu, dinin gereksiz abartılması ya da çağdaşlığın(!) ahlak sınırlını zorlaması, ve bunlarda aşırı ısrarcı olunmasıyla ilgilidir.

ilkokuldan beri o sünger beyinlerimize enjekte edilenleri daha sonra açıp sorgulamazsak, doğruluğunu araştırmazsak o zaman örümcek kafalıyızdır.
at gözlüğü takıp hayatına öyle devam etmeye çalışan insanlara verilen genel bir isimdir. genellikle aşırı bağnaz düşüncelere olan insanlara karşı kullanılır. örneğin kuraklığın nedenini günahlarımız olarak görenler yada türban takarak cennete ulaşacağını sanan insanlar için kullanılır. * *
(bkz: tayyip)
(bkz: gül)
(bkz: öküz)

halkın Soğan bile soyulurken ağlanır,ülke soyuldu farketmedi öküzler sloganıyla karşı çıktığı kimseler.
birçok şeye karşıdırlar, internet gibi.
(bkz: youtube)
(bkz: google) ve pek yakında şunlar da bu kafaya kurban gidebilir:
(bkz: fenerbahce org)
(bkz: galatasaray org)
(bkz: bjk com tr) **
çok var dedirten cins ;evlerden uzak olsun...
kendine kemalistliği din edinmiş kişidir. kısaca laikçi.
tdk: Eskiye saplanıp yeniliklere düşman olan, eskiye bağlanıp kalmış olan, geri düşünceli.

kemalist olarak da bilinir.
http://www.bobiler.org/kizli_erkekli_m281941n
aşırı dincilere denir efendim, bunların tezek beyni vardır ve bunlara ne desen düşünemezler. bu tipler bağnazdır ve körü körüne bir şeye bağlı kalırlar.

edit; orospu çocuğu bir arap sübyanıcının peşine giderler. ( demesem içimde kalırdı)
müslüman yobazlar ifade etmek için kullanılan güzel bir sözdür.
Değişik bir sıfat. Evet.