bugün

Küçükken örümceklerden korkmazdım hatta onları şişede toplar mahallede hügodaki gibi savaştırmaya çalışırdık birgün hiç unutmam büyük gergedan böceği bulup 5 litrelik şişeye koymuştum mahalledeki çocuklara hava atardım ama ne oldu bilmiyorum şimdi bitanesini görsem korkudan altıma edecek gibi oluyorum birden aklıma geldi abimde böceklerden hep korkardı bana o böcekleri eve sokturmazdı bende gizlice balkona koyardım belki yıllar içinde abimi örnek aldığımdan onun gibi davranmak istemiş ve böceklerden korkmaya başlamışımdır yani psikolojik olarak onu örnek aldığım için korkuyorumdur buda korkuların ebeveyn ve yakınlardan geldiğini gösterebilir bununla ilgili bir deney linki bilen varsa atsın.
red kit'deki "örümcek ayak mal defer" namlı haydutla başlamış olabilir.
korkanı gören çocuk korkulması gerektiğini öğrenir. bebekken bebek arabasına örümcek, salyangoz, börtü böcek doldurup, " bak ciccii! " diye öğretirseniz, her gördüğünde kedi görmüş gibi sevecektir. şahsen ben öyle yaptım. kucağımızda salyangozla dolaşırdık. yalnız ırsiyet denen bir durum da var, büyüdükçe teyzesine çekip ıyy demeye başladı. öff genler işte, atsan atamazsın, satsan satamazsın.