bugün

psikolojinin pek yerinde olamdığına dair bir tespit bulunduran durum. tam olarak ismini belirleyecek bir durum bulunmasa da, yapılan tanımdan durum değerlendirmesi yapılabiliyor. belki de araştırma sonucu bilenen bir ismi olabilen durum da olabilir. fakat gereksiz olduğu aşikar ya da boş bardak dolu bardak meselesini görerek çok iyi durum da olabiliyor denilebilir. bir öğrenci için yarın büyük ve önemli bir sınavının olması durumunda kafayı sınava değil evdeki şekerin bitmesin veya yarınki giyeceği kıyafete takması, bir çalışan için yarın çok önemli bir toplantısının olması durumunda kafayı toplantıya değil, yoldan geçen adamın kendisine dik dik bakmasına takması, bir kariyer sahibi için bak yıllarca okudum kariyer yaptım başardım demek yerine neden tuvalette gözümğ kapatıp işerken açtığımda deliği tutturamamış oluyorum gibi şeyleri kafaya takması gibi enteresan örnekleri olabilen olağanüstü yetenek.
başka bir açıdan bakılacak olursa bir öğrencinin basit, 10 soruluk bir sınavda gerekli olan yüzeysel bilgiyi çalıştığı halde defterinde dipte kalan notları çalışmadığını kafasına takmasıdır. bu sebepledir ki girdiğiniz sınavda her an o notla ilişki kurma psikolojisi büyük heyecan ve kuşku yaratır.
yıllardır içinde olduğum ve nedenini bir türlü çözemediğim durum. yazar rumuzumu belirleme sebebim. delirticidir.
günümüz acınası insan gerçeği, çünkü işlerine geldiği gibi davranıyorlar, davranmak istiyorlar. önemli olan herşeyi çöpe atıyorlar, önemsiz ne varsa getirilip masanın üstüne konuyor. ilginç, çok...
küçük çocuklarda çok sık görülen durumdur çünkü farkında değildir çoğu gerçeklerin ne kadar acımasız ve alttan alttan acıttığını onlar için ölüm bile takılası bir durum değildir tabi çok çok yakını değilse bir şeker unutturur her şeyi. bir oyun yüzünden arkadaşıyla kavga edebilir çocuk, görebildiği önemlidir çünkü her şeyden önce halbuki arkasından oynanacak nice oyuna cevap bile veremeyecek çoğu zaman.