bugün

eeee ne demişler ÇORUM'luyuz kendimizden sorumluyuz.
Geçen otobüse bindim, Şoför nereli olduğumu sordu. ''Çorum'' dedim.
-Çorum Çorum Çorum naynananaynayrum
dedi.
Acaba ne söyleyecekti çok merak ettim.
güzel insanları barındıran şehir. bu şehre karşı tüm önyargıları yok edecek kadar güzel insanları...
tarihimize tanıklık etmiş, tarihi ve kültürel değerlere sahip, sıcak ve samimi insanların yaşadığı ilimiz.
temizliği, minik ve sıcak samimi havası, terletmeyen yaz güneşi ile bir kez daha özlemini çektiğim şehir.
(bkz: tikko/@la paz)
on yedi yaşındaki bir kıza polis tarafından tecavüz edilmesine şahit olan anadolu vilayeti.
Çok fazla önyargıyla bakılan, leblebinin kokusunu duya duya bıktığımız küçük ama gelişmekte olan bir şehir. nereye gidirsen git hediye olarak yanında paket paket leblebi götürürsün. bir yerde buluşulması gerekiyorsa genellikle orası saat kulesi olur. doğal güzellik ararsanız çoğu zaman bulamazsınız.
insanları görgüsüz ve saygısız olan şehir.

buna kanaat getirdim. zira 1 yıl boyunca adanada yemediğim lafı 1 haftada çorumda yedim. john lennon gözlüğüne tahammülü olmayan bir millet olm adamlar.
"içinden adam çıkmayan şirin bir ilimiz" diyollar ya hakkında bazen, yeminle üzülüyorum. hele ki "çorum, hepinizin amına korum" gibi fantastik kafiyelere maruz kalmasına ise geceleri içli içli ağlıyorum anasını satiim. yetti olm bu memlekete yıllardır ettiğiniz zulüm, espri malzemeleri, "ne çorumlu musun? ahahaah" nidaları. amacınız ne lan? hiç hazzetmediğim halde şu an resmen ve fiilen memleket savundurması yaptırıyorsunuz bana. yakışıyor mu ha?

kendi alanında gayet başarılı, orta karadeniz ve iç anadolu arasında kalmış süpersonik bir ilimizdir kendisi. yok lan o kadar da süpersonik değil ama durup dururken itin götüne sokmanın da anlamı yok yani. biri size çorum dediği anda o malum espriyi yapmak zorunda değilsiniz. en sevgi kelebeği halimle bunu belirtmek istedim yalnızca. hepinize taze kavrulmuş leblebi tadında günler efenim.

ayrıca;

sizin bu yaptığınızı çorumlu yapmaz lan!
(bkz: gobel)
muhabir: oyunuzu kime verdiniz?
çorumlu vatandaş: memleket için en hayırlı kişiye..
muhabir: memleket için en hayırlı kişi kim yani?
çorumlu vatandaş: oyumu verdiğim kişi.
güzel sevimli bir ilimiz.

ulu ve bir o kadarda ünlü bir düşünür derki ;

"bence çorum'um başkent olması geç kalınmış doğru bir karar olur."
leblebi konusunda tavşanlı ilçesi ile çekişen güzide ilimiz.
leblebide sanat konuşturan, tarz yarıştıran güzide ilimiz. ayrıca bir de iskilip dolması ve de etli mantısı vardır ki, konuşulmaz yaşanır.
karadeniz bölgesi sınırları içinde bulunan daha çok iç anadolu bölgesinde sanılan leblebisi, hattuşaş ve boğazkalesiyle meşhur aynı zamanda memleketim olan harkulade bir şehir.
istanbul, ankara, izmir, bursa başta olmak üzere il sınırları dışında 1 milyon'dan fazla çorumlunun yaşadığı güzel anadolu kenti.
insanlarının il dışında bile her ortamda hemşehrisi olduklarını anladıkları kişiye yakın ve sevgi dolu yaklaşan güzel şehir, güzel çorum.
küçük. sıcak, temiz ,sakin şehir çorum.
(bkz: allah ın çorumlusu)
13 haziran çarşamba günü en düşük sıcaklığı 14, en yüksek sıcaklığı 31 derece olacak şehir.
yoksul mahallelerinde, fabrikalarında çalışan işçilerin, üniversitesinde okuyan ilerici öğrencilerin artık örgütlenip partilerinin il bürolarını açtığı şehir.

tkp çorum il örgütü'nden sözediyorum elbette.
adres:
Kale Mahallesi. Milönü Caddesi. No :73
bu sıcaklarda bir adanalı için adeta çölde bir buzlu icetea göleti olan mucizevi şehir.
görsel
*
ömrümden 15 sene çalmış anadolunun yitik kenti.