bugün

göt kılıyım demesin de ne derse desin.
Onu doğru yola çevirmeye çalışırım.
Doğru yola çevirmeye çalışırım diyenler falan sizinkinin doğru yol olduğunu nereden biliyorsunuz? Veya her hangi bir doğru yol olduğunu nereden biliyorsunuz? Ben Ateizm doğru yol demiyorum yanlış anlaşılmasın. Kimseninki doğru yol değildir. Kendi seçimin der geçerim bu arada.
Aslında, böyle demesi bu devirde yüksek bi ihtimal.

Birgün bu durumla karşılaşırsam ne yaparım bilmiyorum ama,
ona ilk önce iyiliği, ahlakı, temizliği, sevgiyi, şevkati, saygıyı, alçakgönüllülüğü, doğruluğu, üslubu ve dürüstlüğü öğrertirsem o zaten ilahi inancı içinde hissedecektir.
gel sana bir uludağ sözlük hesabı açalım.
ikinci el bilgilerle fikir sahibi olmaktansa sorgulayıp kendi kararını verdiği için çok sevinir ve kendisiyle gurur duyardım.
gurur duyar alnından öperdim.
Dinimin gereği islamı ona doğru şekilde anlatırım ve islama davet ederim. Fakat kabul eder yada etmez orası beni ilgilendirmez çünkü islam'da zorlama yoktur, Sevgi,saygı ve hoşgörü dinidir islam. Siz yapmanız gerekeni yapın yani islamı doğru anlatıp ve davet etmeyi deneyin olmazsa olmuyor zorlamaya gerek yok.
ben şintoist olduğum için böyle bir şeye asla izin vermezdim.
Salak salak konuşma kalk çay koy derim.

Babası imana getirsin aq hep ben mi uğraşıcam?
Laiklik elden gidieeeaaayh derim.
alırım karşıma; "binlerce yıldır sürüp giden o müthiş, korkutucu kalabalığa karşın, hava gibi farkında olunmadan sana yapılan, türlü türlü hissettirilmeden uğradığın baskıya rağmen; tabusuz, beklentisiz, sadece aklın iradesiyle bu kararı verdiğine seviniyorum oğlum/kızım." derim.
Çocuğum inançlarını seçebilecek yaşta ve birikimde ise buna hiç bir tepki vermez ona sadece ben müslumanım ,ben hıristiyanım yada ben deistim vs demek gibi bunuda dile getirmesinin manasız olduğunu söylerdim.
“Aman sus hacı deden duymasın; ya kalbine iner adamın yada ikimizinde kafasına sıkar” der, sustururum.
(bkz: içine atlet giydin mi sen)
hiçbir tepki vermem. çünkü her çocuk zaten inançsız doğar. bir önemi yok.
öncelikle dinleri neden inkâr ettiğini ardından da yaradan kavramını hangi temellere dayanarak kabul etmediğini sorardım. Bu iki soruma vereceği cevaplara göre tepkim değişecektir.
ne için ateist olduğunu sorarım. genelde türkiye'de bağnaz, bilgili gözükmeye çalışan, deizm ile ateizm arasındaki farkı bilmeyen, felsefe bilmeyen ezik tipler ateist olduğu için korkutucu bir gelişme olabilir benim için.

hakkını vererek ateist oluyorsa bir kelime etmem. kendi görüşüdür.
saygı duyardım ne diyecem amk zorla çomar gibi baskı mı yapacam.
ateizm eksik bir kavramdır. ben materyalist olmasını tavsiye ederdim.
atsan atılmaz, satsan satılmaz be aga. ne diyebilirsin ki.
tepki vermem.

gönlüm inançlı olsun ister ama seçimini yapmışsa da bir şey demem, kendi seçimi.
iki ihtimal var. birincisinde sınıftaki arkadaşlarına, bulunduğu ortama, bir takım moda akımlara uyarak böyle bir şey söylüyordur. burada dediklerini dikkate almam.

ikincisinde de ciddi ciddi düşünmüştür. kafasında argümanlar vardır. yeterince dinimizi anlatamamışızdır. o zaman taklidi imanını tahkiki imana çevirme fırsatını yakalamıştır. la ilahe demektedir. bana düşen illallah dedirtip ona hayatı boyunca allahtan başkasına kul olmayıp bütün kullar karşısında izzet sahibi olmasını sağlamaktır.
aferim derim.
düsünceye kilit vuracak haliniz yok.