bugün

(bkz: kizla gezerken takilan cicekci)
yaşanmıştır: ç:çiçekçi pb:pinti ben bh: benim hanım
ç: abi allah sevdiğine kavuştursun bi çiçek al be abi
pb: zaten kavuşturdu oğlum
ç: abi allah bozmasın abi yengeye bi çiçek al be abi hade be abi
pb: daha dün aldım oğlum almayacam
bh: ne zaman aldın be!
çiçeği almazsanız,olayı sizi dövebilmeye kadar götürecek potansiyel bir magandadır.çiçek alıp ikinci kez onun yanından geçseniz de gözünü para hırsı bürümüş bu şarlatan genede size çiçek satmaya kalkar.almazsanız olay çıkarır.** o an,satıcının ırzına nasıl geçerim,ne yaparımda nefretimi boşaltırım diye düşünmeden edemezsiniz.hayır efendim alsanız 10 metre ötedeki parkta bulunan bitkiye para vermek gibi bir gerizekalılık yapacak,almazsanız kıza ayıp olacak diye yaşanan paradoxta cabasıdır.
pazarlamanın ısrardan geçtiğini bilen kimselerdir.
yanınızda bi kızla bakırköye giderseniz mutlaka karşılaşacağınız elinizi verirseniz kolunuzu kaptıracağınız durumdur. bu durumda tek yapılacak şey transit geçmek almıyorum bile dememektir.
zikirlerinden ayırıp toprağından söke söke ticari amaçları için çiçekleri kullanan bu tipleri tasvip etmedim hiçbir zaman.o gül topragında daha güzeldir benim elime ulastığında değil.bu inançla menekşeleri çok sevdim.birine hediye etmek isteniz de saksısıyla edinebilme özgürlüğünüz elinizdeydi çünkü.ve o dalından ayrılmış tebessümü donup kalmıs gülleri bize pazarlamaya calısan o sahte bahcevanlar tarafımdan engellenmişlerdir her zaman.

hatta cogu zaman söylediklerimle onları kafaya aldıgım da görülmüstür
"abla evin her tarafı çiçek dolu istemiyorum artık çiçek miçek"
"ya teyzecim ben gülümü bulmusum daha gülü napıyım?"
"sevgiliyken alıyodu be abla evlendikten sonra almıyolar işte"

gülmek istediğimizde uyguladığım hadiselerden birkacı bunlar.
nişanlım canlı sahididir.
çiçekci: Abi ablaya bir çiçek alsana
Adam: Almayacağım
Çiçekçi: Abi Allah bir yastıkta kocatsın ablaya bir çiçek al ya
Adam: Almayacağım,
Çiçekçi: Abiiiii
Adam: Git kızıyorum bak
Çiçekçi: Ama ablaya dün akşam sarısın ablayla geldiğini söylerim bak.Yaşanmıştır maalesef...
-çiçekçi:Alasın bu cilveli Naciye'ye bi çiçek be olivud(hollywood demek istemektedir) yıldızım yakışıklım
(bkz: bana onun kellesini getirin)
yanındaki sevgilin değilse utandıran hadisedir.yanındaki amcandır,dayındır bunlar neyse de işyerinden bir resmi arkadaşsa uzanıp çocuğun ağzını karışlamak istersiniz.
çiçek satmak için "abi ben türev biliyorum inanmazsan sor bir soru ama bilirsem çiçek alacaksın" şeklinde insanı gaza getiren kişiliklerdir...
- abe be...şu güzel kıza bi çiçek alıver be abem be...a güzel abem..

- halam o benim..

- abe aplam yeğenine bi çicek alıver be güzel aplam..

- la git!!!
koşarak yanından uzaklaşılması gereken çiçekçidir. peşinizden kovalamaya devam ediyorsa kızı bırakıp siz kaçın. para sizden çıkacaktır çünkü.
sevgililere musallat olan çiçekçi türüdür. satın almayınca terbiyesizleşir. hatta bazen durumu abartır size kafa göz dalmak için peşinizden kovalar.

-abim alsana güzel kızıma bir gül
*yok almıycam
-e be şu güzel kızımıza çok mu görürsün bir gülü
*yok istemiyoruz teşekkür ederiz...
-allah belanı versin ayrılırsınız inşallah
*ne diyon lan sen ağzını topla rspu karı.gel buraya kaçma
-midyaaaat,seyfooo koşuuun
çiçeği almadan önce dünyanın en güzel hatunusunuzdur onun gözünde, badem gözler, bal dudaklar, okka bir burun, kalem kaşlar bunların hepsi sizdedir, almadığınızı anladığı an boyunuz kısadır, götünüz kocamandır, burnunuz yamuktur, hatta moruksunuzdur, "hay kart karı" dedikleri bile olur. nankördürler bi gidişte bi tane satmaya çalışıp dönüşte tekrar satmaya çalışanlarıda vardır. hele çimlere uzanıp biranızı içip bir yandan cips fln yiyosanız bilinizki o elleri illaki dalacaktır o cipsin içine. cips yoksa sigara isteyecektir. sahilde bulunanlara çiçekçi yerine çingene de denir. bi dolu marifetide vardır. çiçek almayana fal bakar bakarken yandaki sevgiliye "abla be ya sende çok fena göz var e be abijim alsana şu gülü bi eline çabuk para fln istemiorum çok fena göz var bu ablada çabuk kır sapını bu gülün yoqsa bu abla bugün yarın geberecek be ya para almıycam vallahiii billahii çok acıdım be abi al bi kır bu çiçeğin ucunu" der, eh sevgili nası olsa parada almıycak diye ucundan şöyle bi kırıp geri verecekken gülü
" abi adammı keklion kim alır bu çiçeği bi daha ver paracığımııı kime satcam şimdi ben bunu hemen ver paramı" diycek kadar dalevere ustalarıdırlar kendileri. * * *
muğla'da beyaz takım elbiseli, ceket cebinde ise yanıp sönen kalp bulunduran, bakımlı efendi versiyonu vardır. gülleri takım elbisesine uygun porselen bir saksıda muhafaza eder. gülün tanesi 10 ytl dir o ayrı konu.
kurtulmanın yolu çiçekçiden ama tükkan olanından güzel bir buket ve önünüze gelen ilk yerden selpak almaktır.

buketi görse bile yanınıza gelecektir...

- abe alasın kızcağızaa bi gül, gözlere bak maşşallah alah nazardan saklaya

chukuk buketi gösterir

- o zaman selpak al abi beeaaa

inattır, ondan ve ondan sonra gelecek seyyar bayilerden birşey alınmayacaktır.
ve selpakta gösterilir.

- kara çocuk ferat * atasın üç beş kuruş

+ bozuk para yok abla, kusura bakma

- abe allah belanı vere, manita gezdirirsin yanında para olmaz allan züürtü

+ by baby, yermi anadolu çocuğu
katli farz derecesinde vacip olan kadın modelidir. aynı zamanda çingene olma ihtimali de çok yüksektir. türkçesi bozuktur. kurtulmanın tek yolu kızın gül almak istememesidir. başka da yolu yoktur kurtulmanın.**istanbul bakırköyde meraklıları için bol bol görünmektedirler.
dövülesi . parça pincik edilesi kişi öyle bi hale getirlmeliki çiçek bile diyemesin. Almıyoruz kardeşim. bi uza.
sevdiğinin yanında ona çiçek almanın saçma olduğunu bilmeyen uyanık geçinen insanımsılardır. ekmek parasını duygu sömürüsü yaparak cebine eline tutuşturmaya çalıştığı çiçekler ile kazanmaya çalışan denyolardır.
kalbiyle hareket eden insanlarin duygularini, inancina bagli insanlarin dinlerini somurerek is yapmaya calisirlar.
çiçekçi teyze: abi hiç ayrılmazsınız inşallah abi bi çiçek al be
prince: yok sağol teyze öğrenciyiz biz
çiçekçi teyze: nolcek be 2 çiçekten alıver gitsin
prince: ama hoşlanmıyo ki o çiçeklerden
çiçekçi: anam kim sevmez çiçekleri sever de söyleyemez o senin almanı bekler
princess: ya teyze valla sevmiyorum
çiçekçi teyze: sus sen kız alıverir sevgilin
prince: teyze bi git ya.. ne kadar ne??
çiçekçi teyze: gönlünden ne koparsa be evladım
prince: al.. 2 TL
çiçekçi teyze: naptın be yavrum 2 kuruşa ne alınır ver ver ver ordan 2 daha ver sen..
prince: ...!!
genelikle roman cocuklaridir bunlar.
'' allah bu güzel ablayi sana bagislasin abi '' nidalariyla gül satmaya calisirlar , gülü almazsanda arkandan bir araba küfür ederler.
bir de insanı utandırmaya yönelik laflar ederek ortamda

su gibi akar gider ve aynı yalakalıkları bir başka

canlıya bir başka şekilde yapmaya devam eder.
ilişkinin başındaki çiftleri acaip strese sokan çiçekçidir. eğer ilk buluşmaysa gül almak için çok erkendir ama gelen çiçekçiyi rededip cimri durumuna düşmek de vardır işin içinde. erkek kızarır bozarır kız havaya bakar falan. zordur.