bugün

evlenmeyi istemeyen kızdır da bir yerde. Belki de maddi durumu yoktur. Yada çeyiz olayını sevmiyordur.
tuhaf bir kitap ismi olabilir. ardından dizisini çekerler.
evini abuk dantellerle doldurmak istemeyen kızdır. diğer dayanıklı ev aletlerini almak için de evleneceği insanın fikrini almak isteyen kızdır. bitepe abuk eşyayı eve depolamaktansa bunlara harcayacağı parayı bankaya depolayan kızdır. en asil duygunun kızıdır.
herşeyi evlenirken alip, aileye epeyce yük bindirecek kizdir.
hesabında min 10.000 tl bulunması gereken kızdır. sadece çatal-bıçak takımının 1000 tl olduğu düşünülecek olursa; evlenmek istediğinde en az o kadar paraya gereksinim duyacaktır.
damat adayını çileden çıkaracak kız.
evlenmeyi düşünmeyen işte sırf bu sebeple evlenilmesi gereken kızdır. nerede lan o? onu getirin bana.
evde kalması makbul olan kızımızdır. Kalsın efendim ne işi var ceyizi olmayan kızın kocada. (!)
Evlenmeyi degil kariyer yapmayı planlayan kız modelidir.(bkz: çocuk ta yaparım kariyer de sözüne tepki olarak doğan kız.)
Güzel bir nick adayı.
(bkz: dertli gonullere giren iste benim zeki muren)
Çeyizim yok ama bol bol kitabım var, 5 kapılı gardrobum, dolaplara sığdıramadığım kadar ayakkabı/çantam ve odamın bir köşesinde 'takı standı'm var. Çeyizden sayılmaz mı bunlar, bakış açısına göre değişir tabii.
kitapla gelen kız bugun gelsin dantele gerek yok. bırakın okuyalım
türkiye'de pek rastlanılabilirliği olmayan kızdır. ama şu vardır;
(bkz: çeyizinin modası geçmiş kız)
çeyiz diye bir şey mi kaldı abi napıcan laptopun üstüne televizyonun üstüne dantel mi sericen. 81 parça porselen takımını nerene sokucan. tamam hatıra anı bazında bir şeyler alınır da. çingene bohçası gibi ıvır zıvır takımı biriktiren hanım kızlarımız kaldıysa lütfen durdursunlar kendilerini.
evleneceği kimse olmadan yığınla çeyizi olan kız kadar üzücü değildir.

anneme dedim damat örücek bakalım. *
benim ceyizim yok lan. kucukken arkadaslarimin anneleri hep onlara ceyiz yapiyormus, sen neden bana yapmiyorsun diye annemle tartisirdim. simdi dusunuyorum da o dantellere falan yazik olurdu hakikaten, bosuna nefes tuketmisim.
"biz hazır alırız, kızım." diyen bir anneye sahip kızlardır.

Damada aldıracağız sanırım sonunda. Ya da almasak da olur bizim damat ne çeyizden anlıyor ne gelenek görenekten.
Evlilik olayıyla ilgisi olmayan kızdır. Benim de çeyizim yok ama sebebi ilgimin olmadığından. Anneme göre sebebi 'O zamana kadar neler değişir daha iyisini alırsın' mantığı.
Damat tarafınca "bak bak evlenirken bir çöp bile getirmedi. Langır lungur eli boş geldi. " gibi laflara maruz kalacak kızdır. Çeyiz olsun. istemezsem kullanmam. Çocuklarıma saklarım. Herşey parayla alınmaz.
Kaç para ulan bi çeyiz.