bugün

Dildeki tad algılayan reseptörler 15 günde bir yenilenir. Yeni reseptörleri tatlıya alıştırmazsanız eskiden şekersiz dediğiniz çay artık tatlı gelmeye başlayacaktır. Yani en fazla 15 gün acı çay içersizin sonra "bön şökör kullanmuyorum cınım" diyebilirsiniz.
Arkadaş tavsiyesi.

Esnaf bir arkadaşım vardı ve artan şekerleri evine götürüyordu zor bela şekerlerimi çala çala tek şekerli içmeye maruz bırakıldım.
çayda şeker tüketmek yerine tatlı yemek fikri daha cazip geldi bi anda şeker atmamaya başladım. pes etmeyince alışıyorsun ve kesinlikle bir daha şekerli çaya bakmıyorsun.

çayın asıl tadı şekersizken çıkıyor.
Öncelikle bırakmaya niyetin olmalı. En önemlisi şeker de sigara gibi azaltarak bırakılmaz. Direk bırakın, ilk bir hafta iki bardak çayı zor içeceksiniz. ilk haftayı atlattıktan sonra hoşunuza gitmese de daha çok çay içmeye çalışın. ikinci hafta sonunda çayınıza yarım kesme şeker atıp, aradaki farkı görün. Bundan sonra çayı şekersiz içip, çayına şeker atanlari kınayabilir, hatta dalga geçebilirsiniz.
lisede anne ve baba şekeri bıraktığından kahvaltı masasına oturduğumda kalkıp şeker almaya üşendiğim için bırakmıştım.
Isin sirri "bir"... birden birakacaksin. Bir haftada alisirsin. O bir hafta gectikten sonra atacagin bir seker bile cayini zehir eder, icemezsin.
daha az şeker katmak suretiyle.
Çayın tam tadını almaya başladıkça.
zor değil, nasıl da içmişim o şerbetleri diyorsunuz.
hocam ciddi manada çay ağzı olan biri olarak söylüyorum çayın gerçek tadını almak istiyorsanız şekersiz içiniz. şekerin zararlarından bahsetmek bile istemiyorum. ilk zamanlar elbetteki zor olacaktır ama daha sonra alışınca enfes bir tat almaya başlıyor insan.
Halam kilo almışsın dedi. Bende zaten sığır gibi yiyorum az kısayım dedim.
Cayin yaninda genelde tatli yerim, bir gun hem tatli hem de sekerli cay fazla geldi. Iste o an sekerden mi tatlidan mi vazgecmem gerektigine karar vermem gerekiyordu. Ve tabi ki sekerden vazgectim,seker pismanliktir.
öğrencilik malum eve şeker alamadık çayı şekersiz içen arkadaşlarım vardı hep çevremde herşeye parayi bulup şekere para bulamayınca kantinden fazla şeker alıp çantaya atmaya başladık sonra çok göze batmaya başlayınca kantinden şeker alışverişini bıraktık . tabi hala inatla eve şeker alınmıyor * bi akşam çay demledim baktım 2 küp şeker var bir bardak şekerli içtim sonra canım çay içmeye devam etmemi çekti komşunun kapıyı çaldım açan olmadı. önce çayı biraz ılıttım ve içmeye başladım o gün bu gündür çayı şekersiz içiyorum aynı zamanda kahveleride. asıl tadı şekersiz almaya başladım
görsel
görsel
ninja kesiğinden mütevellit.
Bu çalışmaya başlamış biri olarak; bir şeker çok geliyor, hiç şeker acı geliyor. Küp şekeri ikiye de bölemiyorum. Kısaca, çaydan zevk alamaz oldum.

(bkz: derdimi s keyim)
ablama özenerek şekersiz içmeye başlamıştım. azaltarak değil direk şekersiz içtiğim için bir müddet çaydan soğudum ama alıştım sonra. 5-6 senedir de böyle içiyorum. geçen gün kendime 'ne kadar özentisin upik * büyü artık' diyip eskisi gibi şekerli içmeye çalıştım fakat içemedim, çok kötü bir tat gibi geldi.

ha ama derseniz ki 'sen adanalısın arabesk konuş' , o zaman buyrun:

(bkz: sevmek çay sevilmek şeker bizim gibiler çayı şekersiz içer)
Sevmek bir çay sevilmekse şeker, bizim gibiler çayı şekers... Tamam tamam vurmayın, ağzımın tadı yok hiç şeker kullanmadım.
Bir sefer çay içecektim, şeker atmayı unutmuşum, yanında da tatlı vardı. üşendim gidip şeker almaya, "boş ver lan tatlıdan atayım bir lokma kıtlama mantığıyla, çayın şekeri gibi olur o tatlının tadı zaten" dedim kendi kendime. Sonra o çayı öyle içtim, çay da güzel demlenmişti, ne tatlının tadını kaçırdı ne çayın tadı bozuldu. ana iyimiş böyle dedim, ikinci bardağı da şekersiz içtim tatlıyla. üçüncü bardağa geçtiğimde tatlı bitmişti ama yine de şeker atmayayım dedim. atmadım içtim, yine güzel geldi. o gün bugündür de şeker değil, çay içiyorum.
Şekerin zararlı oldugunu anladıgımda basladım .
En net sekilde cevap verecek olursam:başlamadim.
"Cayi sekersiz icersen daha fazla cay icebilirsin, kolay kolay kesilmezsin" dediler, o gun bugundur cayi sekersiz icerim. Dedikleri dogru cikti, ust uste istediginiz kadar sekersiz cay icebilirsiniz.
Ortaokuldaydım, sene 1992. boğazımda şeker tadı almayı sevmediğimi farkettim. Yapışıp kalıyor, canımı sıkıyordu. Zaten normalde de, ne şeker yerdim ne çikolata. O günden beridir şekersiz çay içerim zaten çayın tadı da öyle çıkar. Bu da böyle bir anıydı işte. *
1 yıl şekersiz içtim sonra dedim bu ne bastım 3 şekeri.
Seker kalmamisti evde.
yavaş yavaş azaltarak.
Doktor tavsiyesiyle oldu. insulin direncim yüksekmiş. Şekerini dengelemezsek ilerde sen de bir şeker hastası adayısın dedi doktor. Diyabetik bir ilaç verdi. Uç ay kullanacaksın bunu ve şekerden uzak duracaksın dedi. Ekmeği makarnayı pilavı şekeri keseceksin dedi.
Çayda şeker hariç hepsini biranda kestim. Önce şekeri dört değil de bir tane attım. Daha sonra şeker yerine bal katmak geldi aklıma. Balı pek sevmem ama en azından tat verir diye düşündüm. Büyük fincan çaya bi çay kaşığı bal koyuyordum. Hatta tuhaf gelecek ama kahveye de bal koydum. Bir müddet sonra balı da iptal ettim. Yavaş yavaş alıştım. Şimdi uzun çekim americano kahve alıp şeker atmadan içebiliyorum. içiliyormuş demekki.

Hayatımda verdiğim en radikal karardır zayıflama kararım. 1.5 aydır spor diyet devam ve 5 kilo verdim. Durmak yok yola devam...

Not: Halen şekersiz içtiği için bi havalara giren o kesime kılım.
Kortizon kullanarak.