bugün

var olmayan komünisttir. zengin olsa, komünist olamaz; komünist olsa zengin olamaz. iki ucu boklu değnek.
sözde komünist olarak nitelendirilebilinir.
var olabilen komunisttir. hatta sendika başkanlığı yapan patron komunist modeli mevcuttur.
(bkz: komünist)
(bkz: hacı komunist)
kalbi zengin olan komunisttir.
Ahmet Kaya (bkz: ahmet kaya) yi ornek verebiliriz....
zenginin komünist ile,komünistin zengin ile işi olmamasına rağmen birbirleriyle buluşup ortak hareket ederek bir kelime öbeği oluşturdukları durum.
zengin olsa kapitalizmi savunurdu büyük bir ihtimal.
(bkz: tek bir ihtimal var)
bir sıfat bir isme yakıştırılıyorsa, her ikisi de literatür içerisinden seçilmeli. "zengin" fazlasıyla muğlak bir sıfat, kast edilen "burjuva" olmalıdır ki anlam daha iyi karşılansın. friedrich engels'in de burjuva bir aileden geldiğini söyler, kapıyı çeker giderim...
en buyuk kapitalisttir. yeni dunya duzenini en iyi anlamis kisidir. oyle iyi anlamistirki komunizmi kullanarak zengin olmustur, bir diger deyisle, insanlari kandirmis, somurmus ve voliyi vurmustur.
(bkz: friedrich engels) *
mantık olarak komunizmi daha doğru bulan ama lükslerinden de vazgeçmeyen kişidir. komunist sayılmaz.
oksimoron değildir, sadece moron olarak nitelendirilebilir.
kendini 78 kuşağı olarak adlandıranların çoğunun taşıdığı sıfat.
üniversitede komunist olan mezun olduktan zengin olan insan modelidir. komunist olduğunu söyler durur.

aslında zengin olup da komunist kalmak mümkün değildir çünkü bu ülkede zengin olmak için kapitalizmi kurallarıyla oynamak gerekir. zaten bir kere kapitalizme bulaştınız mı artık Allah kurtarsın *.

bu başlığa yazmamın nedenine gelince küçük bir şirketin ortağıyım. ben duruş olarak her ne kadar ideojilere uzak olduğumu söylesem de bazı değerlerimizi savunuyorum bu nedenle klasik tanımlama ile yolun hafiften sağındayım. iki ortağım ise yolun tamamen solunda ve komunizm sevdalısı insanlar... neyse...

yeni tanıştığımız bir grupla iş görüşmesindeyiz. manyak paralar kazanma hesabındayız... masada içilen sigaralara kadar her şey emperyalizmin ürünleri. konu işten çıkıp sohbet havasına büründüğünde hepsinin komunizmi överek tartışmalarını şaşkınlıkla izlemiş bulunmaktayım.

anladım ki komunizm bir felsefi akım olarak tartışılması güzel bir şeymiş... onun dışında bir boka benzemiyor...

harbiden (bkz: eski komunistlerden kim kaldı)
kapitalizmin açıklarını iyi bildiği için, en sevmediği insanların uyguladığını uygulayıp zengin olan insan modelidir. çapları bu kadardır, fazlasını beklemek ayıp olur. örnek mi? ali kırca, aydın doğan.
not: deniz gezmiş yaşasaydı diyenler bu örnekleri kurcalayabilir. bunlar arkadaş.
elindekileri yakınlarıyla, arkadaşlarıyla, işçileriyle paylaşmıyorsa komunistliği sözde kalacak kişi. ha var böyle bir adam. epey de ünlü: nejat işler. kazandığı tüm parayı dostlarıyla yiyor, böyle bir söz vermiş kendisine yıllar önce. bu iman ettiği izme sadakat mi, bohem mi onu henüz çözemedim.(çözmeye uğraşmadığımdandır. yoksa ben tuttuğunu koparan, parçalayan, hızını alamayıp moleküllere ayıran biriyimdir. ne sudokular çözdüm, bu ne ki)
Halk çocuklarına,halka yardımı dokunursa iyi bir amaca yönlendirebileceğimiz yardımsever devrimci kişiliğimizdir. Şayet dokunmazsa adam bildiğin sosyal demokrattır.
ya bırakın bu ayakları kapitalist sistemin sırtından kazan sonra komünüsüm diye gezin, prim yap, sıtarbakslarda takıl. 2 dakka adam olun, 1 dakka 55 saniye kaldı.