zam gelecek zaten yakında diyen esnaftır. la havle.
haklıdır..

şubat ayında 24 liradan topladığım malı 2.5 aydan sonra 28-36 arası her fiyattan alır hale geldim..
ortada dolar artmıyor, bir şey yok, bir istikrarsızlık yok, millet otomatik geçirmeye alışmış..

aslında ondan da değil, devlet bu panik havasını yatıştıramadı, insanlar hala geleceğinden çok çok endişe ediyor..

mesela beni çok rahatsız eden bir şey var, eskiden döviz artışı ve zamlar paralel olurdu, şimdi bu ikisi ayrışmaya başladı.. kötümserlik enflasyonu var ya, normal enflasyonu ikiye katlayan şey oldu bence..

ve devlet, mesela tavuk ihracatını kısıtlıyor, millet panikliyor.. kira artışına sınır getiriyor, millet panikliyor..

bizim piyasamız alışmamış her dakika devlet müdahalesine.. devlet; cebimizle, kendi tercihlerimizle alakalı konulara o kadar çok, o kadar sık karışmaya başladı ki, millet "devlet, atıyorum tavuğa sınırlama getirdiğine göre kesin altında bir şey var" diyor..
güzel esnaftır. misal biz ;

-iklimlendirme sektöründeyiz.3 gündür müşterileri arayarak '' 1 mayıstan itibaren şu kadar zam gelecek,stok şudur '' diyerek bilgi veriyoruz.

aha şu kadar zam gelecek,ucuz fiyattan alalım zamlıdan kakalıyalım gibi bir zihniyetimiz yok.müşteri memnuniyeti,beşeri ilişkiler,dürüst esnafsanız eğer işleriniz güzel olur.

suistimal edip,zamsız fiyattan stok alıp zamlı fiyattan satanların kendi vicdanına kalmış.