bugün

mısır medeniyetleriyle ilgili arkeolojik çalışmaları yürüten arkeolog. national geographic kanalındaki mısır belgesellerinin vazgeçilmez yüzü.
küçüklüğümün idol arkelogu. onu izleyerek büyüdüm. türkiye'de arkeolog olmanın ne kadar zor olduğunu bilmeden meslektaş olma hayalleri kurdum, bir gün onunla beraber bir firavun mezarını gezmeyi düşledim. tabi hepsi götümde patladı. hala severim kendisini, garip ingilizce aksanını. bana mısır tarihini sevdiren adamdır bu muhterem zat.
Bir çok kişinin dünyanın parasını harcayarak gördüğü piramitleri avucunun içi gibi bilen, oralara dilediği gibi girip çıkan, içten içe kıskanılan arkeolog. Al işte, şimdi de Cleopatra ve Antonius'un mezarlarını bulmuş olabileceklerini söylüyor.
mısır belgesellerinden aşina olduğumuz artık aileden biri gibi olan son zamanlarda dünyaya yayılmış mısır eserlerini toplamaya çalışan ve 1.ramses in mumyasını geri getirmeyi başaran arkeolog babacan adam. bir gün mısıra seyehat edersem ki etmek istiyorum bu adamla oturup güzel bir sohbet etmek isterim.

edit;

(bkz: salima ikram)