bugün

yuregi ile yigitligini bileyenlerden; gamsizligi ile sevdasini tetikleyenler icin geliversin bu turku. ne allahsiz, ne gamsizmissin deyivermenin bir yoluda bu turku oluversin nazli yare.

Yigidi gül aglatır, gam öldürür
Öldürür, öldürür eyvah

Nice na`mert ava çıksa
Tuzak kursa, kursun atsa
Yigidi çökertmez kahır

Bir dem yar hüzünle baksa
Bir gönül gözüyle baksa

Yigidi gül aglatır gam öldürür
Öldürür, öldürür

Düsman yılan olup soksa
Dokuz kavim tasa tutsa
Yigidi çökertmez kahır

Bir dem yar hüzünle baksa
Bir gönül gözüyle baksa

Yigidi gül aglatır, gam öldürür
Öldürür, öldürür
gam da öldürür.
(bkz: yusuf miroglu)*
olduruyor da hancerliyor yuregimi, ne de guzel soyluyor; yigidi gul aglatir, surundurur de gam oldurur. keske yonetmen olsam, keske fragmanda bu muzigi kullanabilsemli hayaller kuracak vaktim olsa, mesai bitse be abi. hadi be dokuz, gel be temmuzzzz.
sabaha kadar dans senligi ile hikayelendirilmis leman esprisi gibi on bin kez dinledigim sarki. gun dogumundan gun batimina doyasiya melankoliye niyetlendigim bugun; "hayat gerceklerden ibaret" gulo diyebilecegim bir gun, taze biricik bir sevgiliyle yagmurlandirilmis, ince uzun hoyrat bir safak istiyorum allamdan. fonda da bu sarki caliyor ise eger, hayat gerceklerden ibaret sevgilim, hayat gerceklerden ibaret.

(bkz: miroglu ile ran arasinda ki on fark)
ömer lütfi mete'nin şiiridir. ruhu şad olsun. günlerdir de şarkısını döndürüp döndürüp dinlediğim melankolidir.
türk tarihindeki "er" motifini şahane açıklayan ömer lütfi mete şiiridir. ne yazık ki bu kavram artık tersine dönmüştür. dokuz kavim taşa tutsa ölür ama yarin hüzünle bakması etkisizdir...
bugün çocuğunu kaybeden mematinin ağladığı sırada keşke bu şarkı çalsaydı dediğim şarkı şiir.
rahmetli ömer lütfü mete nin muhteşem şiirlerinden birisidir.
(bkz: deli yürek)
deliyürek dizisini izlerken dinlemiştim. çocukken bi anlamı yok tabi.. büyüdüğünde var.
ömer lütfi mete'nin harika şiirlerinden biridir. deli yürek dizisine yaşı yetenler belki hatırlar.. etkileyici birkaç dizesi:

nice namert ava çıksa, tuzak kursa, kurşun atsa;
yiğidi çökertmez kahır.
bir dem yar hüzünle baksa
bir gönül gözüyle baksa
yiğidi gül ağlatır, gam öldürürür.
aşkın başkalığını anlatan nadide eserlerden.