bugün

her şeyden vazgeçmek isteyen ruhu şereflendiren parça.
(bkz: içelim açılalım)
hüzünlü biraz..
Duvara Karşı filminde ilk kez duyduğum Sibelin yemek yapma sahnesini bir kat daha güzelleştiren muhteşem şarkı.
' meral okay diyorum başka da bir şey demiyorum' şarkısı.
içmeden sarhoş edebilen şarkıdır, rakı sevmez bir insanı bile üç aylar müç aylar demeden alkolik edebilir. hayalde öyle güzel bir ortam öyle eksiksiz bir atmosfer yaratır ki şarkı bitince rüyadan uyanmış gibi olur insan. daha acısı ne öyle asma altı sedirli meyhaneler kalmıştır artık ne de her dem güzel dostlar.
dinlendiğinde, "böyle kuru kuru olmuyor be" denilip içme isteği uyandıran şarkı.
madam despina meyhanesinin adının geçtiği sezen aksu'nun rakıya eşlik eden şarkısı.
fasil sofralarinin mezesi tadinda sezen aksu sarkisi. ton baligi domates salatalik uclusu kadar lezzetlidir.
denize nazaran kurulmuş sofra, burna buram buram gelen deniz kokusu, masada bilumum meze, bir büyük ve en önemlisi olmazsa olmaz muhabbet fedaileri. bu şarkının başka bir tanımı yok gözümde. dinlerken ne zaman gözümü kapatsam aynı sahne geliyor aklıma, garip bir özlem duyuyorum. dünya üzerinde rakıyı bu kadar aratacak bir şarkı daha yoktur kanımca. yazanın da, besteleyenin de, okuyanın da, emeği geçen herkesin ellerinden öpüyorum.
rakı içme isteğini tavan yaptıran şarkı.
sezen aksu'ya tapma nedenidir. off ulan off dedirtir.
güzellikten, çiçekten bahsediyor olduğu halde nedense "köpek" gibi ağlatan şarkı.
rakı sofralarının vazgeçilmez şarkısı. sözler meral okay, beste ara dinkçiyan. vokalde cihan okan ve sezen aksu. fazla söze gerek yok.

yine mi güzeliz, yine mi çiçek?
hamd olsun,
taze mi bitti topik?
canın sağ olsun...
sevgilisinin sürekli hediye olarak çiçek vermesine isyan eden kız cümlesi.
yağmurlu bir yaz gününde dinlediğim şarkıdır,her dinlediğimde kulağımda yağmur sesi,tenimde deniz tuzu..
avare olalım bu gece de.. farkı varmış gibi diğerlerinden. kamelyalar sarsın dört bir yanımızı. hep hep denir, derim; kamelyalar altında tahtalar arasında izlerim gökyüzünü. kalmaz yıldız, bulut hiç biri.. bahar gibi, sen gibi bir koku; kokar dört bir yanım bu kış gecesinde. karı bekler bir müddet, yarın yağacağından habersiz.. sessiz.. usul usul girer tırnakların içinden ve yine bir koku.. ne dilersen bu sefer; makul ol, hırsına inadına yenik düşmüyor hiç..
ah yine mi çiçek..
yine mi..
duvara karşı'da sibel kekili biber dolması yaparken ve sofrayı hazırlarken çalındığında; 'o sahneye de bundan başka şarkı yakışmazdı' diye düşündüğüm, filmin o anına cuk oturmuş şarkıdır. yalnızken dinlendiğinde etkisi çok daha büyük oluyor nedense..
şimdiye kadar rakı soframa nasıl eşlik etmemiş diyerekten üzüldüğüm, rakı içmem için bir neden daha veren süper bir şarkı.
rakı mezesi gibi şarkı...

single albümü şeklinde piyasaya sürülüp, 70'lik rakının yanında promosyon olarak dağıtılsa negzel olur nan !
ancak uzun aralarla görüşülebilen dostlarla tam da gecenin demindeyken inceden yükselen bir sesle mecliste duyulduğunda sessizlik hakim olur, sigaralar yakılıp gözler zaman zaman bir noktaya zaman zaman bir dostun yüzüne bakıp tekrar aynı noktaya döner. rakının kapağı açılıp biraz daha konur kadehe. yine mi güzeliz diyerek tokuşturulur. tadı bambaşka olur o kadehin.
http://www.youtube.com/watch?v=J0YGuHvLfzg
insani en olmadik zamanlarda huzune ve rakiya sevkeden deli $arki. bu geceligine eski dostlarla kapatilan meyhanede kafalar bi' dunya iken bilmem kacinci kez caliyor yine ve bana bu entryi girdiriyo.

ve usta yine soruyo :

-abi yine mi cicek ?
+neden olmasin ba$kan.
-arzular $elale abi.
yeni rakı reklamında levent yüksel yorumuyla duyduğumuz şahane şarkı.
http://www.bigumigu.com/haber.asp?hid=3789.
rakı soframızı şenlendiren şarkı. biz şarkıyı güzel bir fotoğrafla şenlendirdik.*
rakı sofrası parçasıdır. ama bunalım değil de, daha çok dostlarla hoş sohbet masalarda dinlenmeli. hatta bırakın dinlemeyi, tüm dostlar kadehleri kaldırıp bir ağızdan söylemeli. rakıya meze edilip geceyi şenlendirmeliktir.