bugün

O çocuğa bunu yapmaya cesaret ettiren şey çevre baskısı ve eğitim sisteminin acımasızlığıdır. Üniversite diploması olmayanların söz sahibi olduğu ülkede yüksek puan alamadığı için intihar edenlere uzanan garip bir yer. Gerçekten acınası bir o kadar üzülesi bir durumdur. Bir sonraki adayların bilinçlenmesi amacıyla doğruyu göstererek seslendirilmelidir.
A be genc kardesim. Degdi mi simdi bu yaptigina ? Alt tarafi 160 soru icin neden kiydin ki canina ? Kasvetli, kederli, cokmus sevenler biraktin arkanda.

Ama dusundugumuzde cokta sasirtici degil. Cunku her ailenin sinava bakisi cok farkli. Kimisi "dert etme evladim iyi kotu girecegin universitede kendini gelistirir, oradan ya yurtdisi ya da burada dolgundan hallicene bir maasla idame ettirirsin hayatini." derken, kimileri de bu sinava tek atimlik kursun muamelesi uyguluyor; ayni baskinin cok daha fazlasini cocuklarina uyguluyor. Bu baskiyi kaldiramayanlarda ya cokuyor mentalmen, ya da canina kiyiyor....

Aklinizda bulunsun ilk 20 bine girmek demek her zaman cok iyi maas alabilmek ya da kesin isinizin olacagi anlamina gelmez. Hele ki bu donemlerde... en basit ornegi bile patronlarin bazilarinin universite okumamis olmasi mesela.
(bkz: natural selection)
Egitim sisteminin geldigi nokta.
bir sınavı hayatının meselesi haline getirecek kadar ciddiye almasına sebep olan her şeye sokayım. tek kurtuluşu sınava bağlayacak kadar umutsuz kaldık.
Gör ösym eğitim sistemi bizi ne hale getirdiniz birkac gun sonra başkanınızi infaz da ederler ona göre soru hazırlayın öğrencilere ona göre davranın zaten torpil cabası.
Babası hem çocuğunu sevmemis hem de silahını ortada bırakmış. Çocuğunu sevse başına silah dayayacak hale gelmezdi bu genç. Psikolojik durumunu babası fark eder engellerdi.

Türkiye derecesi yapmaya çalışan ve sınavı kötü geçen bir genç değil intihar eden. polis olan babası genc oglu oldugu halde silahını ortada bırakarak ölümüne neden olmus. Belki bir anlık korkuya kapilmis çocuk ve silaha yönelmiş silah olmasa belki intihar etmez bile ya da etse de kurtarılması mümkün olabilir.

Bir de bu facebookta kendini vuran tipler de örnek oluyor yol oluyor.
Ygs gibi siktiriboktan bir sınavın gül gibi bir delikanlıyı ne hale getirdiğine bakın. Üstelik ülkemizdeki gençlerin hemen hepsi bu tür bir baskı altında ve psikolojik bir çöküntü yaşıyorlar.
Eğitim sistemini, hükümetleri, toplumu, ebeveynleri, eğitim camiasını, arkadaşları, akrabaları, konu komşuyu, hepimizi, herkesi sorgulamak gerektiğini, gözümüze soka soka anlatan intihardır.

Üniversite kazanamamanın, hayatın sonu olduğunu empoze eden ve buna hizmet eden her unsura,

Öğrenciyi, salt kitap bilgisiyle değerlendiren, yeteneklerini gözardı eden sisteme,

Evladına çift toynaklı beygir muamelesi yapan ebeveynlere,

Çocuğun sınav başarısını sorgulayan, hadsizce ayıplayan eş, dost, akraba, konu komşuya,

Lanet olsun!

Tühhh size!
allah rahmet eylesin.

anne babası başta olmak üzere etrafındaki kişilerin hatta ve hatta hepimizin suçlu olduğu durumdur. üniversite okumak herşeyi tamam yapan birşey veya okumamak herşeyi bitiren birşey demek değil. herkesin farklı konularda yeteneği veya ilgisi vardır.

anne babalar tarafından çocuklara herhangi bir konu için baskı yapılmamalı.

neyse mekanı cennet olsun.
Allah rahmet eylesin ama kimse alınmasında bir manada mallığın örneği olum bir sınav için hayatını bok etmenin manası var mı ?
keşke canlı yayın açsaydı..

götü yemeyenlerin bu işlere girmemesini anlatan ibretlik olaydır. okul dışında bir sürü şansı var ama ana baba parasıyla zevkü sefa yapmak hoş geliyor tabiiki.
evet intihar etmeyi bende çok düşündüm fakat, bu şekil intiharlar; intihar süsü verilmiş cinayetlerdir. katil mi ? yapmayın hepimiz katili çok iyi biliyoruz...
suriyelilere karsı bir düşmanlığım yok ama bizi de görsünler Türk şehidinin çocuğunun yanında gösterilen soğuk kanlılık suriyeli çocuğun bağırlara basılmasıyla yanıyor.
Sen rahat uyu kardeş Suriyeliler senin yerine üniversite okur.

Bu ülke ve sistemde belki de en iyisi. Nasıl olsa okusa da işsiz kalıp sürünecekti. Zamanında ben de çok zorlanmıştım ama insan dayanıyor.
Suriyeli olmuş olsaydı sınava girmesine gerek kalmaz, üniversitede okuyup burs alabilir hatta mezun olduktan sonra da iş bulabilirdi.
ülkenin dramatik özeti, başarısızlık kıstası çok sığ.

başarı dediğimiz kavram tamamen bir karmaşa ve hataya kesinlikle yer vermiyor.

yarattığımız nesil mükemmeliyetçi olmaya endeksleniyor, doğan sonuç ne yazık ki ortada.
Bu intiharların çoğu aile baskısından hep aileler bir ders almıyor ama.
Ailesini olası kasttan yargılamak gereken gençtir.
eğitim sistemi , cocukların yarış atı'na çevrilmeleri.sınavın çok şey kattığı hayatını sınavın yonlendirdiğini yıllarca empoze etme ve puanın getirdiği bir nokta.

bu çocukların genelinin 18-22 yaş aralığında olduğunu biliyoruz. hani derler ya kanın hızlı aktığı yaşlar.

buraya bir barış manço şarkısının sözlerini bırakıyorum " Bazen durur bakarım şu ibret tablosuna kimi tatlı peşinde kimininse tuzu yok".

diyecek başka birşey yok herhalde.
okul yaptık diyenlerin eğitimin içeriğini boşaltması, sistemsizlikle sebep olunan kayıptır.

gençlerin kaygıyla şekillendiremediği sınav işkencesiyle heba olan hayatlar yitip gidiyor.

sınavsız üniversitelere yerleştirenlerin yerleştirilenlerin aldığı vebaldir.

ve

gencecik bir yaşam bir sınav uğruna söndü.
hep aile baskısı işte bunlar. ders çalış diye başının etini yerler. ölüm kalım meselesi gibi gösterirler. Sonra çocuk düşük alınca ya bunalıma girer içine kapanır ezilir, yada böyle intihar eder.
Türkiye eğitiminin ezberci sistemi insanları yıllardır psikolojik bunalımlara ve intiharlara itiyor, bakan çocukları sınava bile girmeden Dünya'nın en iyi üniversitelerinde eğitim sürüyorken garip gureba, fakir fukara düşük Almanın bedelini yeri geliyor canıyla ödüyor.