bugün

Osmanlının türk nüfusunu korumak amaçlı devşirmelerden oluşturduğu yeniçerilerin kanlarındaki fesatlıklardan dolayı osmanlıyı içten içe kemiren ve Osmanlıyı asıl yıkıma sürükleyen yeniçeri ocaklarının rezillikleridir. bu rezillikleri açmak gerekirse

bize öğretilen yeniçeri hep aslan pençeli osmanlının bekaı temadisi için nefes alan bir askeri sınıf olarak gösterildi. Aslında ilk başta öyleydiler. Yeniçeri ocaklarının bozulmasının tek ve kati sebebi devşirme kanıdır.

Hani bir zaman Orhan gazi peşine taktığı yiğitleriyle amasya'ya vardığında Bektaş-ı veli hazretlerinin sırtlarını sıvazlayıp sizin adınız yeniçeri olsun evladım dedikleri kahramanları tenzi ediyorum. O yeniçeri bizimdir.

Hangimize öğretildi Genç Osman'ın ölümünün arkasında yeniçeri ocakları olduğu ve cesedine öldürüldükten sonra tecavüz edildiği? Sorarım şimdi bu ocaklar devlet bakası için savaşan bir askeri topluluk mudur. Yoksa devleti zelil milleti ise zebun eden cengiz sürüsü mü?

En ufak bir culus bahşiş aksamasında Padişah'a arkasını dönüp gidecek kadar istemezükçü devşirme topluluklar.
"istemezuk" demeleri. ne kadar kaba. zaten daha fazla dayanamadı osmanlı estetisyenleri de lağvedildi. tanrımıza hamdolsun.
Necip Fazıl Denen Türk Düşmanını her ne kadar sevmesem de Tarih boyunca mazlumlar kitabında Genç Osman'ın katlediliş bölümünde anlatılan rezilliklerdir.
oğlancı olmalarıdır. "muhallebi çocuğu" deyimi de yeniçerilerden kalmadır. düdüklenmek istenen oğlanlara iki gün önceden muhallebi yedirirlermiş ki dışkı yolları temiz olsun diye. iğrenç ama ben böyle duydum.

konu hakkında araştırmak isteyenler, nihat genç'in "köpekleşmenin tarihi"ni okuyabilirler. oradan da beya yönlendiriyor. kitaplar, kaynaklar iyi.
yer yer doymazlar, onların aldığı ücreti zamanında ben alsam amerika ya kredi açardım be.
genç osman anlatılırken çocuk denecek yaşta padişah olan kişidir deyiverip olay kapanır, her haltı tarihine, olay yerine, sebebine sonucuna kadar ezber yaptırmaya bayılanlar bu ölümü bi saniyede anlatırlar. "öldü" bu kadar.. *
yeniçeri ayaklanmalaruyla ilgili ilgin bir anektot.

yeniçerilerin yemeklerini veren bir aşcıbaşı varmış zamanında, pasaklı bir adammış. kurufasülye yaptığı kazanlarda kullandığı kepçeyi, hoşafları karıştırmada da kullandığı için hoşaflar yağlı olurmuş.

gel zaman git zaman aşcıbaşı değişmiş, yerine titiz bir adam gelmiş. yaptığı her yemek için ayrı kepçe kullanırmış bu adam. dolayısıyla hoşaflar yağsız olurmuş. bunu hazmedemeyen yeniçeriler isyan etmişler. slogan ise;

- '' yağlı hoşaf isteruk! ''
yeniçeri'nin 5 asırlık bir ömrü var. ilk iki asır devlete fevkalede faydalı ancak devşirme sisteminin bozulmasından sonra kalan üç asırda devletten parasını alıp devlete ihanet eder olmuştur. Devşirme sisteminin bozulmasıne sebebse hokkabaz gibi ciddiyete pek sahip olmayan kişilerin dahi yeniçeri'ye girebilir olmasından kaynaklıdır.
Meyhanelerde şişe şişe içki içtikten sonra devlete millete ana avrat kaydıkları olmuştur.