bugün

günümüz insanı. özellikle ben.
yaşar türküsünü bitirince koğuştan yer yer,
- yaşa Yaşar, yaşa Yaşar! sesleri yükseldi.
Yaşar,
+ yaşasak iyi ya, nasıl yaşayacağız ağbiler hükümet yaşatmayınca...dedi.
halit akçatepe'nin Yaşar Yaşamazadlı karaktere hayat verdiği filmdir. saygılarımla.
Ortaokulda ayağım kırıldığı sıralarda okumuş halime şükretmiştim.
Tanım: Aziz Nesin'in duygu ve komedi yüklü romanı.
Aytene selamlar.
(bkz: bürokrasi)
okuduğım ilk roman olma özelliğini taşıyan aziz nesin'in güzelim eseridir. kitabı okurken resmen gözünüzde bir dizi edası yaratır, okudukça okursunuz, öyle akıcıdır. okumayanlara öneridir de ayrıyetten.
romanı okurken ne olacak bu yaşar'ın nufüs kağıdı sorunu dedigim hede. tavsiye edermiyim, etmem! gereksiz tekrarlar çok fazla.
2008 yılında ahmet vefik paşa da izlediğim tiyatro oyunu.oyunculuklar ve sahne harikaydı.şimdiye kadar izlediğim en iyi tiyatro oyunuydu.dizilerden tanıdığımız oyuncular da mevcuttu.bir daha oynanma ihtimali olsa yine giderim.
yıllar yıllar evvel ilk ve son amatör tiyatro deneyimimi gerçekleştirdiğim eser.

kitabını okumak daha keyiflidir ayrıca.
aziz nesin in okuduğum, izlediğim, dinlediğim başyapıtı.

Kitabını açıklayayım ben.
Yaşar, deli sikici(bizim oraların tabiri. Uyanık insanlar için kullanılır) ekseri olaylarda salak rolünü oynar ama bu salaklık cehaletten gelir.
Bilen bilir yaşar ın hapishane de geçen olaylar silsilesi komiktir. imamın ceketine dışarıdan uyuşturucu madde sokma hadisesi.
Hülasa, yok artık diye diye kitap bitiyor.
bir zamanlar tiyatrosunu izlemek için zilyon kere küçükçekmeceye gittiğim oyun aynı zamanda kitap da. oyununu izleyemedim ama kitabını okudum. gerçekten devletin kaypaklığını gözler önüne seren aziz nesin eseri.
Ortaokulda okudugum kitap. Aziz Nesin' in,Turk toplumu ve toplumsal olaylarla ilgili degerlendirmelerini cok gercekci buluyorum.
imkaniniz varsa muhakkak izlemeniz gereken oyundur.
Yaşar yaşamaz adlı kişinin küçüklüğünde nüfusunda yapılan bir hatadan dolayı başından geçen garip.olayları anlatıyor.
kanımca fazla uzun tutulması sebebiyle değerini biraz eksilten kitap. yaşar ın başına gelenler, önce mizah etkisi yaratsa da gittikçe sonunu tahmin edeceğiniz şeylere dönüşüyor ve sıkıyor.
http://www.soykudergi.com...asar-ne-yasar-ne-yasamaz/

bu eseri okuduktan sonra bürokrasinin halk üstündeki ağırlığını görecek bugün, basit örneği, bir devlet kurumu olan postaneye gittiğinizde ta o zamanlardan kalan bu alışkanlığın insanları zorlamaya hala devam ettiğine şahit olacaksınız. yazar günün bürokratik-robotik tavırların, sabit fikirliliğin ve anlayışsızlığın vatandaşlara hangi çileyle geri döndüğünü mizahla karışık eğlenceli bir üslupla anlatıyor.
yaşar isimli kişilere oldukça fazla söylenen bir sözdür.
aziz nesin'in güldüren ve düşündüren, çürümüş devlet yapısına ve bürokrasiye giydiren ilk olarak 12 skeç halinde yazılmış ancak daha sonra tiyatro eserine ve romana çevrilmiş şaheser.

http://oznurdogan.com/201...asar-ne-yasar-ne-yasamaz/
yaşayan bilir haleti ruhiyesi.
aziz abim kafa kağıdına takmış ama ben de o da var, yaşadığımı kabul eden yok.
kütüğe kayıt etmişsiniz ama hayata not düşmeyi unutmuşsunuz ulan.
yavşak nüfus müdürü hani lan bu kafa kağıdının hayata sevk mühürü.
aziz nesin'in mükemmel kitabı.
aziz nesin'in en meşhur oyunu.
aziz nesin'in bol mesajlı kafkaesk oyunu.
aziz nesin'in tek nefeste okunası kitabı.
dün akşam harbiye açık hava cemil topuzlu tiyatrosunda oynanmıştır. gerçekten herkesin oyununu izlemesi, kitabını okuması gereken bir eser. ben demiyorum devlet diyor; devletten iyi mi bileceksin?*