bugün

sanatçının (bireyin), içinde yaşadığı toplumun %99'una dahi aykırı gelen bir melodiyi (düşünceyi) çalabilmesidir (söyleyebilmesidir). beraberinde ilgili melodiye (düşünceye) hayranlık duyanlarla beraber örgütleşebilmelidir (toplanma, gösteri hakkı).
Dilediğince recm edebilme hakkı.
kürtaj haktır demiş ve tepkileri için ''benim bedenim benim kararım'' demiş insanlarımın,
başötüsü için de ''onun da bedeni, onun da kararı'' diyebilmeleridir.
aynı şekilde ''benim başım, benim kararım'' diyen insanımın, ''onun bedeni, onun kararı'' diyebilmesidir.
keşke...
Yalnız olmak. Gerçek anlamda yalnız olmak. Gerçekten sevdiğin kimse olmaz ise özgür olursun. Kendi kararını kendin verirsin. Ama ailen, gerçekten sevdiğin insanlar var ise attığın her adımda onları düşünmek zorunda kalırsın. Bir acayip paradoks işte.
özgürlük kuştur, bunu bilmeyen puşttur.
doğru bildiğini sadece doğru yerde ve zamanda değil her yerde söyle bilmektir.
Düşüncelerimin ve davranışlarımın Hiç kimse tarafından eleştilmediği, müdahale edilmediği bir yaşam tarzı. Bunun yanında benim de hiç kimsenin düşünce ve davranışlarına müdahale de bulunmamam.
ailemle birlikte herhangi rahatsız bireyin var olmadığı bir yerde huzur içerisinde topraktan geçinerek yaşamak.
özgür iradesini kullanarak kendini değerler çerçevesinde sınırlayan insan özgürdür.
Düşüncelerinden, seçimlerinden dolayı dışlanmadığın, yadırganmadığın ve yargılanmadığın işte o gün özgürsün...
Aklına geleni yaptığında, aklından geçen hayatı yaşadığında ve aklının sahibinin sadece sen olduğuna inandığında özgürsündür.
Kişinin özgürlüğünün başladığı yerde başkasının özgürlüğü biter.
irtifa kaybetmek.
özgürlük, tercih hakkı'dır. iş, aşk, dini inanç, siyasi görüş vb... kararlarınızı verirken sizin seçeneklerinizi zor kullanarak daraltan ya da tek bir seçenek için zorlayan insanlar özgürlüğünüzü kısıtlamış olurlar. bununla beraber ikna ile yönlendirme zorlama değildir çünkü bu fikri benimsemek ya da cephe almak sizin tercihinize kalmıştır ve eğer tercih hakkınız var ise özgürsünüz demektir. örnekleyelim.

bir sol görüşlü yoldaş ile konuşuyorsunuz. görüşlerinden etkilenip siz de bu yolda onunla yürümek istediniz. mensubu olduğu partiye ya da sivil toplum örgütüne de üyeliğinizi yaptınız bu süreç içerisinde ya da yapmadınız... bunların hepsi tercih hakkınızı kullandığınız için özgürlüğünüzdür. bu arkadaşımız sizi zor kullanarak bu yolda yürümeye zorlamış olsaydı özgürlüğünüze müdahale etmiş olacaktı.

bir muhafazakar ile konuşuyorsunuz. görüşlerinden etkilenip siz de onun yürüdüğü yolda yürümek istediniz. mensubu olduğu cemaate girdiniz. tasavvuf ile tanıştınız ya da tarikatlerden birine tabii oldunuz. bütün bunların hepsi tercih hakkınızı kullandığınız için özgürlüğünüzdür. bu arkadaşımız sizi zor kullanarak bu yolda yürümeye zorlamış olsaydı özgürlüğünüze müdahale etmiş olacaktı.

iki -birbirine uç- örnekte ifade ettiğim gibi ne tercih hakkını kullanıp kendine yakın olan görüşü seçenler özgürlüğe müdahale etti ne de karşısındaki insana kendi görüşünü anlatanlar...
işe istediğim saatte gidip istediğim saatte çıkmak benim için özgürlüğün adıdır şu sıra. ne tatlı olurdu be.
Sınırsız para ve can hilesi.
"insan" kalabilme sınırı.
vollah dövlet bizim apomuza garışmasin ama bütün ülkücüler ölsi.
bence özgürlük; sırt çantası ve uçak biletidir.
yapmak istediğini yapmak değil yapmak istemediğini yapmamak özgürlüktür aslında.

(bkz: jean jack rousseau)
Özgürlük mutluluğun zirvesidir. Mutluysan özgürsün demektir.