bugün

Normalden kat ve kat fazla alınması gereken önlemlerdir.

Bu hastalığı geçirmiş birisi olarak, her zaman kendime dikkat ettiğimi sanırdım. Her ortamda maske takmak, eve gelince duş almak, sosyal mesafe kurallarına uymak veya ortak kullanım alanlarında maksimum önlemi almak gibi bir çok şeyi uygulardım.

Ancak, küçük bir grip hastalığı ile gittiğim hastaneden 3 hafta sonra çıkabildim. yapılan testler, günlük kontroller ve çekilen sıkıntılar gerçekten anlatılanlardan çok ama çok zorlu bir süreç. bireysel dayanıklılığınızı, psikolojinizi ve bağışlıklık sisteminizi aşırı sağlam tutmanız gerekiyor.

Benim aldığım önlemler her ne kadar fazla olsa da çevremdeki insanların kötürüm düşünceleri yüzünden ilk zamanlar bu hastalıktan kurtulamayacağımı sanıyordum. babamı en son gördüğümde söylediği "bu çocuğun işi bitti" sözü ve diğer akrabalarımın söylediği şeyler beni maça 1-0 yenik başlattı.

Özel hastane olduğu için mi bilmiyorum ama sağlık çalışanları aşırı iyi davrandılar. benim her ne kadar umudum olmasa da bana verdikleri serumların içinde bu hastalığı yenebilecek umudu aşıladıklarını düşünüyorum.

hastaneden çıktıktan sonra tekrardan karantina dönemine girdim evin içinde hatta odamın içinde. bunun tek çözümü maalesef toplumdan tamamen izole olmak. günlük hayatımızın herhangi bir yerinde, taşıyıcı olan kişi ile temas kurmuş olabiliyoruz farkında olmadan ve sonucunun ne olacağını tahmin edemiyoruz.

ben bu hastalığı yendim diyemiyorum, çünkü hala çoğu kişinin gözünde virüse yakalanmış gözüküyorum ve bu, beni tekrardan bu maçta yenik duruma düşürüyor. önlemlerin en başında sağlam bir morale ve motivasyona sahip olun.

ve kendinizde herhangi bir şüphe duyarsanız, lütfen kimseyle temas etmeyin. hayatınızı ve başkalarının hayatını kolay şekilde tehlikeye atmayın.
asosyallik.
Sigarayı bırakıp alkolü çoğalttım. Malum sigara koronanın dostu, alkol ise düşmanı. Kıps.
kapalı alanlarda ve kalabalık yerlerde maske takmak, sosyal mesafe denen saçmalığa inanmasam da gerekmedikçe insanların kişisel alanına girmemek, ve normalde de hep aldığım bir önlem olarak ille de hijyen. bağışıklık sistemini güçlü tutmak için de stresi sıfırlamak, hastalık hastası olmamak.
Maske
Siperlik
Kekik suyu ile gargara
Tonik ve limon
Banyo.
elimi daha çok yıkıyorum.

el temizliği çok önemli.
baseball sopası aldım.
görürsem kafasına indirecem.
maske ve dezenfektan.
maske isde yeter.
Sadece maske.

Önlemlerim zayıf olabilir.
kaderde varsa dikilmek, neye yarar üzülmek.

şaka şaka...
mümkün olduğu kadar evden çıkmamak, çıkınca eldiven maske kullanıp sık sık el yüz yıkamak, kalabalıklardan uzak durmak.
görsel
+maske ve uzun kollu önlük.
Sokağa çıkma yasağı ilan ettim kendime.
Evden çıkmadan, pencere önünde oturup, yağan karı seyrederken, aklımdan geçen, bu soğuk, hangi çiçek açan meyve ağaçlarını vuracak, yaza hangi meyve kıt olacak, diye düşünmektir, yaptığım.
Evden çıkmıyordum zaten, şimdi hiç çıkmıyorum. Neyse bende değişen pek bir şey olmamış. Bir de el yıkamaktan ten rengim değişti.
Derya Baykal maske tarifi izleyerek kendi maskemi örmeye çalışıyorum. Şu anlık aldığım önlem bu. Onun dışında yaklaşık 6 yıldır home Office çalıştığım için haliyle dışarı hayatım da yok. inşaAllah daha fazla can kaybı olmadan şu illet biter.
https://galeri.uludagsozl...4%9F%C4%B1-%C3%B6nlemler/ iște benim önlemim bu.
hijyenime cok dikkat ederim

her gun bir sise kolonya icerek dezenfekte oluyorum

biliyorsunuz alkol olan yerde virus yasayamiyor

caresi bol bol alkol.
görsel
işten kovulmak.
Mücbir sebepler dolayısıyla sokağa çıkarken alınan önlemlerdir. Denendi, %78.43 işe yarıyor.

görsel
osman pamukoğlunun 15 temmuz darbesiyle ilgili söylediği çok sevdiğim bir sözü var.

''darbe yapılmaz, gelir.''

benim olaya bakış açım bu şekilde. ama siz pembe götlü homolara bişey olmasın diye evden sık çıkmıyorum, toplu yerlere girmiyorum. sonuçta bu iş boka benzeyecekse tutum bu olmalı.

not:söz voltaire inmiş.

not2: https://twitter.com/belae...tatus/1239915837596798980
sen istediğin kadar önlem al.
burnuma mantar tikadim.
●evdeki kapı kolları komple kolonya ile silindi.

●telefon kolonya ile silinmeye başlandı.

●ortam havalandırma

●insanlardan olabildiğince uzaklaşma ki bu benim için zor olmadı.

●kişisel bakım arttırıldı

●el yıkama arttırıldı.

●bir süre sosyal medyaya ara verildi.

●marketten bir defada yapılan alışveriş miktarı arttırıldı markete gitmeyi azaltmak adına.

●bünyeyi güçlendirmek adına spor yürüyuş aktivitesi arttırıldı yeme düzeni olabildiğince sağlandı.
Genelde evde takılıyorum. Bizim buralarda normalde de fazla insan yok zaten. Şimdi iyice sessizliğe büründü...