bugün

kişiler;
ortak arkadaş: salca
erkek: tufan
kız: sibel

yıl 2001, güzel bir yaz mevsimi.. tufan denen yakın dostum, yazlıkta sibel adında genç bir kızımızla tanışıyor ve zamanla yakınlaşıyorlar. ee böyle olunca kankası olduğumdan ötürü, beni kız arkadaşıyla tanıştırıyor. kızla yakın arkadaş oluyoruz ve tufan ile sibel bu arada çıkmaya başlıyorlar. sonrasında ne oluyorsa, kısa bir süre çıkıp birbirlerinden nefret etme boyutuna geliyorlar.

tufan: oğlum sibel ile ayrıldık, artık görüşmek istemiyorum
salca: hayırlısı olsun yaa, o kız sana yaramazdı zaten, pek bir oynaktı, gözüm tutmamıştı. boşver yaa sana kız mı yok?

üzülmemesi için klasik olarak erkeklerin birbirine destek şeklinde yaptığı züğürt tesellisi ile tufan'ın gönlünü avutmaya çalışıyorum.

sonrasında sibel adında kızımız ile görüştüğümde "hadi bunu da teselli edeyim" diyerekten, konuşmaya başlıyoruz.

salca: tamamen bitti mi yani şimdi?
sibel: salca yok ya artık hayatta barışmam, buraya kadarmış..
salca: amaan zaten o geceleri yatağa işiyordu, daha çişini bile tutamıyor, seni elinde tutaması gayet normal.

şimdi durum şöyle; ikisine de güvenerek, birbirlerini bir daha görmeyeceklerini düşünüp "hadi diyorum soğusun birbirlerinden uzamasın bu iş." ama ne karışırsın, bırak ne halt ederlerse etsinler.. aradan 1-2 gün geçiyor, tufan dayanamayıp mesaj atıyor;

- ben seninle yatmak için çıkmıştım zaten, beraber olsak hemen bırakacaktım, ne işim olur seninle..
(elemanda kızın terkedişini gururuna yedirememe olayı var, bu davranışlar normal)
+ ben seninle yatmazdım ki, sen yatağa işiyorsun, kokuturdun her yeri..

bu tarihi ayarı yiyen tufan kardeşimiz, bu olayı annesi, babası ve kardeşi dışında dünyada bilen ve sibel ile ortak arkadaşı olan tek kişiye (yani bana) sormak için geliyor;

- ya sen ne adamsın, gidip kıza altıma işediğimi mi söyledin?
+ bilmem öyle mi söylemişim
- oğlum rezil oldum, kız bir laf çarptı. ben numaramı değiştiricem
+ ne oldu, ne dedi?
- "ben seninle yatmazdım ki, sen yatağa işiyorsun, kokuturdun her yeri" dedi
+ bana biraz zaman tanı
- niye lan, açıklama yap
+ gülmem lazım bırak beni..
burcu esmersoy ve ercan taner'in sunduğu, ntvspor'da spor aşkı adlı bir program var. o programın bu haftaki konuklarından biri de gürgen öz'dü.

gürgen öz programda "ben fenerbahçeliyim ama sorsan hiçbir futbolcunun adını bilmem" dedi. aradan biraz zaman geçti, şöyle bir diyalog gerçekleşti;

gürgen öz: kadınların futbol oynaması ve futbolla ilgilenmesi bana itici geliyor.
burcu esmersoy: bana da futbolla alakası olmayan erkekler itici geliyor.
Hastanenin Tıbbı Atık bölümünde görevli; turuncu tulumlu, sırtında kocaman tıbbi atık yazan ve oldukça çirkin olan yaşlı adama asansör beklerken: "Ayyy tipe bak valla tam bir tıbbi atık." diyerek laf atan yapay zekalı kişi benim ablam olur. Bunun üzerine ablamın şişman olduğunu görüp, "Yük asansörü öbür tarafta, burada boşuna bekleme." diyerek cevap veren eli öpülesice kişilik ise tıbbi atıktır.

kaynak: itiraf.com
- 1980'lerin sonu. beşiktaşımız boluspor'la oynuyor. hakem beşiktaşımızın 1 penaltısını vermeyip, boluspor'a hatalı 2 gol verir. beşiktaşlı oyuncular santra yapacak. hakem düdüğü çalar. topun başında metin tekin vardır. başlatmaz oyunu. hakem "başlatsana bak sarı kart göstercem!" der. metin "hocam sahanıza geçin de başlatayım" der.
sanirim doksanli yillardaydi, kardesimle birlikte siyaset meydanini izliyoruz. oldukca genis katilim var. gazeteci, milletvekili, vatandas ne arasan var. o zamanin refah partisi genel baskan yardimcisi sevket kazan hararetli bir sekilde karsisindakilerle tartisiyor. tartistigi kisilerden soyadi yesilirmak olan baska bir politikaciya da israrla "sayin kizilirmak" diye hitap ediyor. programin sonlarina dogru soz alan yesilirmak sinirli bir sekilde: "bana programin basindan beri sayin kizilirmak diyorsun. benim soyadim yesilirmak. ben de sana sevket kepce desem olur mu? duzgun soyle adimi soyadimi" diye muthis bir ayar vermisti. dakikalarca gulme krizi gecirmistik.
doksanli yillarda, kardesimle besiktas-fenerbahce cumhurbaskanligi kupasi final macini izlemeye gittik. yanimizda kirkli yaslarda, saci dokulmus, babacan bir abi oturuyor. onumuzde de 15-16 yaslarinda firlama gencler var. Bu gencler mac boyu oturmuyorlar, ayakta tezahurat yapiyorlar, bizi de biraz rahatsiz ediyorlar cunku maci rahat izleyemiyoruz. derken yanimizdaki babacan abi dayanamadi: "gencler oturun da maci rahat izleyelim" dedi. firlama gencler "abi goruyorsun bagiriyoruz" dediginde yuzyilin ayari geldi: "kicinizla mi bagiriyorsunuz lan, oturun efendi efendi bagirin". civardaki herkes gulme krizleri gecirirken, firlama gencler daha atesli gurubun oldugu tarafa dogru yola koyulmustu bile.
an itibariyle şahit olduğum küçük yaşta bir çocuğun amcası yaşındaki adama verdiği ayardır, kahkaha attırır.

bir olay olmuş belli ki kalabalık toplanmış. camdan seyir halindeyim ama herhangi bir olay yok kalabalık sakin bir bekleyiş içinde. ufak bir çocuk adama yaklaşır ve sorar.

+ nolmuş amca?
- bir şey yok yeğen. her şeyi merak etmeyin.
+ siz de ota boka toplanmayın o zaman.

camdan bastım kahkahayı sözlük.
bir restoranda yemekler yenmis masada oturulmaktadir. siritarak gelen garson:
-"arkadan ne alirsiniz" diye sorar.
duruma sinir olan hazircevap abi cevabi yapistirir
-"sen bosver arkayi da once onumuzdekini kaldir. sonra da doner verirsin"

(gercekten yasanip yasanmadigi mechuldur)
ismi lazım olmayan bir yazarın düzenlediği fiyasko bir zirveye katılma gafletinde bulundum. kadıköy meydanında beklerken, baştan aşşağıya sistemsiz olan organizasyon kurbanı olan yazar modelinde takılırken, gördüğüm her üçerli, beşerli guruba yaklaşıp''uludagsözlük'' diye sormaktaydım. 1 saat kadar bekledikten sonra son bir şans denemsi ile kızlı, erkekli bir topluluğa yaklaşarak aynı soruyu tekrar ettim:
karpuzkabugu:pardon uludağ sözlükmü?
ayarcı:yok baba biz tdk'danız..
karpuzkabugu:ver elini öpeyim...
teyzemin telefon sapigina verdigi ayardir:

- Alo Ahmet'le gorusecektim
- Ahmet kim, oyle biri yok burada
- Hani su yakisikli bir Ahmet var ya o, bilirsin sen
- Cok yakisikliysa al da ananin koynuna sok Ahmet'i
- Diiiiiittttttt
kaan tangöze'nin verdiği bir ayar;

-bir önceki albümde beni yak fenomen oldu, bekliyor muydunuz peki?
+öyle bir fenomen oldu ki, yeni albüm yaptık hala ondan bahsediyorsun!!
*youtube'de bir yorum:
"erkek adamın çarşı'yla pazarla işi olmaz!"
hemen altına bir beşiktaşlı'dan yorum:
" anasını gönderir!"
derslerinde başarısız olan bir arkadaşımın babasına verdiği ayar...

baba: ulan haylaz herif ne bu karnenin hali? atatürk senin yaşındayken sınıf birincisiydi be.

arkadaş: senin yaşındayken de cumhurbaşkanıydı...

baba sözlükte herhalde. hazmedememiş hala.
incisözlükte geçen bir diyalog.

--spoiler--
Başlık : a3 ümle e5 te giderken metrobüsten bakan fakir.

17. nolu Entry : lan o metrobus 2 milyon dolar at yarraa
--spoiler--
yolun bomboş olduğu bir esnada, kırmızı ışıkta bir araç durur. arkasında polis aracı vardır ve bombayı patlatır; (megafonla)

- devam et, devam et.. sanki biz olmasak duracaksın...