bugün

türkiye'nin en zeki, en fazla komplo teorisi üreten -ki çoğunda haklı- bilim adamı... iktisat profesörüdür. son birkaç kitabında -şebeke,tekelistan- konu sadece sabetayizm ve sabetayistlerdir. çoğu fikrine katılmasanız da okumak son derece zevklidir yalçın küçük'ü.
yeni harman dergisinin her ay değişilmez konuğudur kendisi. kitaplarıyla geçmişe ayna tutmasının yanısıra, bu dergi aracılığıyla da günümüz olaylarını irdelemekte olup, bence, hayatta kaçırılmaması gereken fırsatlardan biridir, birisidir.
iyi niyetle bakınca, halil cibran'ın "söylediklerimin yarısı beş para etmez; ama ola ki diğer yarısı sana ulaşabilir diye konuşuyorum." sözünü anımsatır yalçın küçük. fevri çıkışlarının arkasında biraz da hatırda kalmak, önemsenmek vardır. vazgeçmediği kırmızı atkısı, terminolojiyi tahrip eden üslubuyla arada bir kulak verilmeye değer.* sabetaycılığa tükürük yetiştirmesi, uyduruk 'devrim ihracı' teziyle malul olan sovyet emperyalizmini alkışlamasıyla, küfür romanları diye diye nice çığır açıcı romanı yere vurmasıyla, 'ben dedim, demiştim' edasıyla çekilmezdir.

kitapları;
aydın üzerine tezler
küfür romanları
tekelistan
tekeliyet
sovyetler birliği'nde sosyalizmin çözülüşü
şebeke

sayılabilir. bilgesu erenus'la birlikte yazdıkları aydınlık zından vardır bir de.*
ceviz kabugu programina konuk olduğu akşama damgasını vuran kisilik.dedesinin fransiz isbirlikçisi oldugunu açiklamıştır.ayrica hulki cevizoglu ile arasinda söyle bir diyalog geçmistir.

yk:efendim,türk aydini yatakta beceriksizdir ve iktidarsizdir.bu çok açik...
hc:hmmm...siz türk aydininin yatak odasini mi izliyorsunuz?
yk:hayir efendim.kendine güveni olmayan verimsiz kisiler iktidarsiz olurlar.benim söylediğim budur.
hc:peki...
yalçın küçüktür ama miğde bulandırır.

(bkz: can yücel)
(bkz: tarihi ayarlar)
kendisinin de ibrani asıllı olabileceğini ve bundan gocunmayacağını söyleyerek dumura uğratan amca.
gazi üniversitesinin inatçı profösörüdür.okuldan atılmasına karşın; kendi hazırladığı 400 sayfalık savunmasıyla okula geri dönmüştür.son zamanlarda secerelerle uğraşmaktadır.uzmanlık alanı yahudiliktir.sülayman demirelin cumhurbaşkanı olduğu bir ülkede yaşayamam diyerek zamanında ülkeyi terketmiş engin bilgili bir yazardır da aynı zamanda...
yazdıklarının tamamı bilimsel tespitlerdir ve bu tespitlere katlanamayanlar, yalçın küçük'ün kişiliğine saldırırlar. yalçın küçük ama miğde bulandırırmış ve bu da tarihi ayarmış, 30'a yakın kitap yazmış birine böyle basiretsiz, magazinsel saldırılar yapmak, can yücel'in kendi acizliğinden ileri gelir.
(bkz: kalemler ve kılıçlar)
bi ara aziz nesin ile beraber üniversite kurmak için girişimde bulunmuş ve daha sonra vazgeçmiş * iktisat profesörü
tuhaf bir adamdır; bazen fikirlerindeki mükemmelliği şaşar kalırsınız bazen de saçmalamasına[özellikle cemal süreya hakkında!]
karşısındakini sıkmadan dinlemesi için elinden geleni yapan teorisyen,10 dk dinledikten sonra söyleyeceklerinden kafanız karışabilir,dikkat ediniz,süper araştırmacı.
her kendisini gördüğümde özümden , soyumdan ve milletimden şüphelendiğim adam. adamın insanların kimlikleri üzerine yoğun bir etkisi var, bulanık beyinlerden ve milli davaları fütursuzca kabul edenlerden uzak durması gereken şahsiyet.
(bkz: küçük yalçın)
kalemi ve dili bıçak kadar keskin ülkemizin maydınlarından değil de aydınlarından olan ender şahsiyet, entellektüel ayrıca bir filolog edasıyla çalışmalar yapan kişidir. okunmalı, tartışılmalıdır ayrıca sosyalisttir kendileri.. Türkiyedeki bütün askeri darbelerde yara almıştır. Hukukçular ona alaylı hukukçu derlermiş.. ee insanın başı beladan kurtulmayınca ne olacaktı...
kitaplarının tamamına yakınını okuduğum, "türkiye üzerine tezler" ile "aydın üzerine tezler" isimli 10 ciltlik kitaplarını teorik zenginlik açısından ilk sıraya oturttuğum yazardır. yazdıklarımdan çok yöntemimle ilgilenin, diyen Yalçın küçük ün yöntemine ilişkin bilgileri de, sözünü ettiğim kitaplarında vurgulanmaktadır.
"sezen aksu, 25 sene önce sezen aksu' ydu." dediğini duyduğumda beni düşündürmüş aydın. Cümleyi öyle değişik ve iddialı tonlamıştı ki düşünmeden edememiştim. "Hakkaten çok mu takılı kalıyoruz?" diye. Kendi adıma cevabım " evet " oldu.
kitaplarında emekçi sınıfların hiçbirinin adını kullanmaz...
yiğitlerin sadece kürt halkından çıktığını sanan yaşlı adam...
Bugüne kadar yazdığı kitaplar şunlardır (birkaç eksik olabilir):

Türkiye Üzerine Tezler 1-2-3-4-5,
Aydın Üzerine Tezler 1-2-3-4-5,
Planlama, Kalkınma, Türkiye,
Endüstrileşmenin Temel Sorunları: Sovyet Deneyimi,
Yeni Bir Cumhuriyet için,
Bilim ve Edebiyat ,
Qua Vadimus-Nereye Gidiyoruz?
Sovyetler Birliğinde Sosyalizmin Kuruluşu,
Sovyetler Birliğinden sosyalizmin Çözülüşü,
Küfür Romanları,
Estetik Hesaplaşma,
itirafçıların itirafları,
Bir Soran Olursa,
21 Yaşında Çocuk, Fatih Sultan Mehmet
Kurtuluş Yazısı,
Davalarım,
Ermeni Rahiple Mektuplaşmalar (1989),
Türkiye'de Marksist Damar Var,
Emperyalist Türkiye,
Kürtler Üzerine Tezler,
Kürt Bahçesinde Sözleşi,
Bir Dikine Ülke,
Yürüyüş,
Bakış,
Tarihçe,
Sicil,
El Kitabı,
Aydınlık Zindan,
Sol Marksizm
Tekeliyet 1 - 2,
Tekelistan,
isimlerin ibranileştirilmesi / Tekelistan - 1 / Türk Yahudi isimleri Sözlüğü,
Gizli Tarih 1,
isyan 1-2
Şebeke 1
Putları Yıkıyorum - Önsözler 1
Türkiye Büyülü Hapishanem
Sırlar
Ders 1: Küçülme Savaş
bir dizi karakteri için * "inek gibi bakıyor" demiş yaşlı bir amca. "sabetayist inek" deme olasığı da yüksek.
veli * versiyonu ile alakası var mı diye düşündüren adam.
her pazar 20:10da sky türkte kalemler ve kılıçlar adlı programı olan türkiye'nin en büyük aydını.
yazmaktan okumaya fırsat bulamadığını söyleyerek yarmış insandır adama sorarlar vahiyle mi yazıyosun diye atma yalçın biz kardeşiz, kendini büyük ideolog zanneder bu yazar olamayan insan
dünyaya dar bir çerçeveden bakan insanların düşüncelerini saçma bulduğu insan. çünkü adam ülkemiz üzerinde oynanan oyunların farkında. bu yüzden atıldığında kafa yarabilecek kalınlığa sahip kitaplarını yazmaya devam etmesini diliyoruz.