bugün

seviyormuş gibi rol yapmaktır. aslında kimse sevmez yalnızlığı, sadece alışır yanlızlığına.
yıllar yıllar önce bir fethiye teyze vardı kapı komşumuz.. kocası,kocasının annesi babası, çocuklar falan hep aynı evin içinde yaşarlardı...
birgün feryad etti...

"yeter! yalnız kalmak istiyorum... siz olmadan 5 dakıka nefes almak istiyorum. hepinizden sıkıldım... ne zaman şu yastığa kafamı koyup rahat rahat uyuyacağım ben?" demişti...

bir sene içinde kocasının annesini babasını ve kocasını acı bir şekilde kaybetti... çocukları evlendi...

geçen gün öğrendim ki hastanede yalnız başına ölmüş... annemi aramışlar... ne bir çocuk ne de bir tanıdık...

yalnızlık beş dakikalığına güzel...
ne serden ne yardan geçme olayıdır.
(bkz: yalnızlığı özlemek)
gereksiz bir sürü insandan sıkılıp onlardan uzaklaşma isteğinin yalnızlık ile sonuçlanmasından bir süre sonra yalnızlıktan da sıkılarak tekrar insanlarla iletişim kurmaya çalışan ve kurduğu ilişkilerin de, ilişkide olduğu insanların da sıkıcı olduğunu farketmesiyle tekrar insanlardan uzaklaşma isteği ve tekrar yalnızlık isteğiyle kısır döngüyü yaşayan bireyin bu döngüden de sıkılması ile bir kademe atlamış olur ama sürekli bu döngüde aktif rol alması kaçınılmazdır. yani insanlar yüzünden yalnızlığı sevmek ama yalnız kalınca da şikayet etme durumudur, çözümü hakkında en ufak bir fikir sahibi olmayan bireylerin de yaşamak zorunda olduğu kısır döngüyü hem sevip hem de şikayet etmesiyle devam eder.

duman'ın yalnızlık paylaşılmaz şarkısı dinlenilerek yalnızlık hakkında çok derin düşüncelere dalmak yalnızlığa aşık olabileceğiniz bir andır ama bir anlık da olsa başka bir şarkıyı bir gönül dostuyla beraber dinleyerek yorumlamak, hakkında konuşmak veya hiç bir şey yapmayıp sadece dinlemek yalnızlığı şikayet etme nedeni olarak gösterilebilir.
yalnızlığın da seni terk etmesinden korkma sonucunda, sitem edip sen de mi brütüs deme halidir.
yalnızlık 2 türlüdür. itilmiş ve seçilmiş
eğer bu itilmiş yalnızlıksa yalnızca sevmeye uğraşılıyordur yoksa sevdiğinden değildir. ama seçilmiş olanı insan çevresindeki insanlarla fazla samimi olmaz özgür ruh edalarında takılır, ne kadar yalnız gözükse de ağlayacak omzu vardır.
doğaldır. kişi etrafında bulunan ve onu bunaltan insanlardan bıkmışsa yalnızlık istediğini sanar. aslında yalnızlık değildir istediği. zaten her insan yalnız doğar ve yalnız ölür. yalnızlığını huzurla paylaşabileceği insanlar bulamamıştır. şikayeti, derdi, tasası bundandır.
hayatımın çelişkisi.
yalnızlık sevilmez sadece alışkanlık yapar, yalnız olmamanın tadı alınınca bu seferde yalnızlık boğar insanı.
yalnızlık paylaşılabilecek bir şeydir. gerçekten.. bu yüzdendir ki yalnızlığın o güzel huzurunu insan paylaşamazsa bir başkasıyla şikayet etmesi doğaldır.

kısacası yalnızım. kendimi böyle avutuyorum arkadaş. değmen benim gamlı yaslı gönlüme falan filan. neyse.
yalnızlığı seviyormuş gibi yapıp içten içe ' lan ben niye yalnızım ? ' diyen insanlardır.
insan nankördür ve insan hep durumundan şikayet eder. dahada iyisini ister daima. insan açgözlüdür.

bu yüzden harika bir eşi, ilişkisi olanlar bile aldatır bazen ve yalnızlar bile bu durumdan daha iyi bir durumu isterler. bazen dahada yalnız olmaktır bu şikayet.

günümüzde bir insan ne kadar yalnız kalabilir ?! anadan babadan akrabalardan uzakta tek başına bir evde kalmak özlemini çekebilirler.

yalnızlığınıza gerçekten sahip olabilmeniz için mutlaka paranız olmalıdır. para içinse işiniz olmalıdır. yoksa siz tamamiyle yalnız değilsinizdir. bu aynı denizin içinde resifler gibidir. siz su üstüne mümkün oldukça yakın olmak, nötr seviyesinde olmak istersiniz. fakat çoğu zaman suyun biraz daha altında kalırsınız. yukarı çıkabilmek güç gerektirir.

hiçbirimiz ne mükemmeliz ne de gerçekten yalnız.

fakat bir gerçek var ki, hepimiz bir miktar nankörüz ve açgözlü.

ayrıca yalnızlıkla bütünleşmiş bir insan aşık olmaya korkar. sevmeye korkar.
Yalnızlıgı seven insan hayatına biri girecek diye korkar. Sikayet edilir mi yalnızlık dinginliktir, kafa rahatlıgıdır, sadece kendini dusunmektir bencilliktir biraz.
Kendini sevmek, tahammul etmek ve kendi kendine yetinmektir.

Zaman zaman sıkıcı olsada gayet guzeldir...