bugün

kolay bir iş değildir.yalan esnasında kişinin elini burnuna götürmesi, gözlerine bakamaması gibi basit ipuçlarıyla anlaşılmaz işin aslı, yalanın bariz belirtileri yoktur, "ben yalan söylüyorum" demedikçe.

karşınızdaki kişinin şüphelenmediğiniz konularda konuşurkenki tavırlarına dikkat etmelisiniz, çoğu kişi yalan esnasında gündelik tavırlarından farklı bir tutum sergiler. o yüzden çok tanıdık kişileri kandırmak zordur.

ya da şüpheli cevabı olan sorunuzu iki kere sorun, sürekli aynı cevabı veriyor, aynı cümleleri kuruyorsa, cevabı planlamış olabilir.

yalan konuşan kişi olayların tamamını aktarmayabilir. kafanızda olay örgüsüne ait boşluklar bırakır. sizin o takıldığınız yerleri kendinize göre br cevapla doldurmanızı bekler. mümkünse çok soru sorun!

kişinin yalan söylemesinde aslında sizin de payınız olabilir, bunu unutmayın! yani kişiden duymak istediklerinizin dışındakilere hazır ve kabullenici gözükmediğinizden de aldatılıyor olabilirsiniz.

zihin okuma teknikleri / stan b. walters, kitabını öneririm.
konuşurken tavana baktı,

ben hareketlerinden anlarım,

yok elini ağzına götürdü yok alnına götürdü,

cümleleri tam olarak kuramadı heyecan yaptı,

durumlarını geçelim. bunların hiçbiri tam olarak yalanı ortaya çıkartmaya yetecek argüman değildir.

karşınızdaki kişinin yalan söyleyip söylemediğini öğrenmek için:
yalan söylediğini düşündüğünüz kişiyi çok iyi dinlemelisiniz. dikkatli bir şekilde dinledikten sonra yalan söylediğini düşündüğünüzü de hissettirmeden konuyu kapatıp daha sonra aynı konuyu tekrar açarak olayı bir daha anlatmasını sağlayın. aynı yalanı tekrar söyleyemeye çalışsada arada farklılıklar mutlaka olacaktır. bu farkları yakaladığınız takdirde yalanıda yakalamış olursunuz.

her yalanı illaki yakalayalım diye bir durum yok. arada gözden kaçan, görmezden gelinen, karşınızdaki kişinin yalan söylediğini ortaya çıkartmak istemediğiniz durumlarda olacaktır.
asla mutluluk vermez.
Bir kez yalanını yakaladığın kişinin bin kez doğrusunu sorgularsın...

alıntı.
Yalan söyleyene bir daha güvenemeyecek olmak acıtır insanı.
hayal kırıklığıdır.
sherlock gibi düşünmeyi gerektirir . sonucunda artık siz de bir sherlocksunuzdur