bugün

al birini vur ötekinedir.
en azından türk milleti diyor ikisi de. bu konuda yanılmıyorlar. tayyip onu da diyemiyor artık.
Ikisi de yanılmamıştır ama biri yalan söylemiştir, halkı gaza getirmek için.
ve bu ikincisi değil.
atatürk zamanında zeki idi türk halkı. aziz nesin haklıdır, ülkenin %60 ı aptaldır bugünkü haliyle. kömüre makarnaya kendisini satan, müslümanım diye kandıran zengin itlerine inanacak kadar.aylık 800 tl yi çok bulup allah basbakanımızdan razı olsun diyecek kadar hemde.
atatürk bizi gaza getirmek için demiş bence.
ne yani o zamanlar gerçekleri yüze mi vursaydı, milletin morale ihtiyacı olduğu zamanlarda sadece iltifat etmiştir.
(bkz: 1930lar vs 1990lar)
git gide cahilleştiğimiz kesin.
Atatürkçüleri çelişkiye düşüren mantıklı fakat düşündüren tespit.
chp lilere göre atatürk yanılmaktadır
akp lilere göre aziz nesin.
(bkz: paradoks)
atatürk "türk milleti zekidir" derken araplara deli gibi özenen onların yolundan cehalete uzanan insanlardan bahsetmiyodu herhalde.
başlığa bakarsak sanırım Atatürk yanılmış.
arada çıkıyor işte. zeki şey seni.
APTAL ORANI YÜZDE KAÇ?
Aziz Nesin halkın % 60 değil, %92'si aptal diyecekmiş. Peki neden yüzde 92?

Türkmax kanalında Hülya Avşar'ın konuğu olan usta oyuncu Müjdat Gezen, tarihi bir anı aktardı.

Aziz Nesin'in çok tartışma yaratan 'Türklerin yüzde 60'ı aptaldır' sözünün hikayesini Gezen şöyle anlattı:

"izmir Torba'da şenlik vardı, ilhan Selçuk ve Aziz Nesin'le birlikte bir panele katılmıştık. Panelin konusu mizahtı. Birisi kalktı 'Nasrettin Hoca'nın torunları olarak zeki insanlarız değil mi? diye sordu Aziz Nesin'e. O da 'Yüzde 60 ı aptaldır' dedi. Herkes alkışladı. Sonra kuliste kendisine sordum neden böyle bir şey söylediğini. O da 'Evladım, yüzde 92 diyecektim dilim varmadı' dedi. O zaman refarandum yapılmıştı ve oy verenlerin yüzde 92'si Kenan Evren'e oy vermişti. Bu söz oradan kaldı.
liselilerin hemen sırf akp'ye çakmak için atatürk adına yorumda bulunduğu ibretlik tespit.
yok efenim atatürk öyle demedi, şöyle dedi, toplumun ihtiyacı vardı. laaann. kıvırılır da bu kadar da kıvırılmaz arkadaş.
ikisininde haklılık payı vardır.

-%53'ün aptal olduğu 2007 seçimlerinde kanıtlanmıştır, ne var ki bu aptal oranı referandum da %42'ye kadar düşmüştür.
"Türk milleti zekidir"
değildir, Türk milletinin bunu duymaya ihtiyacı vardı. Bu coşku yaratmaktır. Atatürk bir liderdi evet ama aynı zamanda bir politikacıydı. Nerde ne demesi gerektiğini bilen, günümüzün özlem duyulan lideri.
Aziz Nesin ise %60'ı aptaldır diyerek bir tespit de bulunmuş, düşüncelerini özgürce dile getirmiştir. Nitekim %47sinin aptal olduğu kanıtlanmıştır.
--spoiler--
mevzu senin salak olup olmadığının konusunda şüpheye düşmen. Maalesef atatürk yanılıyor olabilir.
--spoiler--
geçmişteki türk milletiyle günümüzdeki türk milletinin arasındaki farkı görmezden gelmek isteyenlerin kafa karıştırdıklarını sandıkları söylem.
--spoiler--
ya atatürk yanılıyor ya da aziz nesin?
söyle bana çakma kemalist sen nesin?
--spoiler--
kafiyeyi de tutturmuşsun, aman tutmayın küçük enişteyi*
atatürk halkını gazlamıştır ne de olsa neticede atatürk de siyasetçiydi

aziz nesin ise tespitlerin kralını yaparak efsaneleşmiştir...
biri "lider" olduğu için motivasyon amaçlı konuşmuştur, diğeri ise entelektüel olarak tesbitte bulunmuştr. devlet adamı ve muhalif aydın kavramlarını birbirinden ayıramayan echel-i cühela'nın kafası basmıyor belli ki.
ülkenin haline bakılırsa aziz nesin haklı beyler, dağılın.
olayın türklükle alakası yoktur. adam olmakla alakası vardır.
(bkz: o değil de bir kenan evren vardı noldu ona)

şuradan somut olarak görülebilecek durumdur. kararı, düşüneni versin, idrak ve istişarenin hayati önemi tekrar ön plana çıksın bakalım şimdi.
Türk milleti ve Türkiye halkı kavramlarını özümseyememiş anlayamamış bünyenin çelişmesi.
(bkz: durumsallık yaklaşımı)
iki söylemi de zamana göre değerlendirmek gerekir.

atatürk zamanındaki halk her şeyden feragat eden, hayatını dahi ortaya koyup imkansız denilecek bir milli mücadeleyi kazanmıştır.

aziz nesin dönemindeki halk ise kamplara bölünmüş, birbirinin ayağını kaydırmaya çalışan, iktidar uğruna vatanı ve ulusal birliği geri plana atan, etnik ve dini konularda ayrışmaya giden ve bunları "görmezden gelen" bir halktı.

öyle ki birini vatan haini ilan etmek çok kolaydı ve halkta çok kolay provake oluyordu. aslında her şey çabuk inanmamızdan kaynaklanıyor.

yani bir uyum olması gerekmez ama önemli olan bu sözleri karşılaştırırken o günlerin koşullarını göz ardı etmemek.