bugün

tutkuyla bağlandığım ve vakit bulup oynamak için neler verebileceğim oyundur. yok oyun değil bir gerçektir.
Sanıldığı gibi diğer saçma online oyunlar gibi değildir WoW. Yok zaman kaybı, asosyal olursun boşuna oynama diye söyleyenlere aldanmayın. istiyorsanız başlarsınız boşuna gözünüz korkmasın.

Gelelim diğer oyunlardan ayıran özelliklere. yok şu kadar yaratık keseceğimde 85 level olacağım yok hadi parti yapalımda bugün şu kadar level atlayım diye mantık hiç yoktur aklınızdan geçirmeyin. Her şeyi gerçek hayatla bağdaştırabilirsiniz. Meslek edinebiliyorsunuz, siz nasıl istiyorsanız karakterinizi o şekilde biçimlendirebiliyorsunuz. Görev yapıp veya savaşlara girerek seviye atlayabiliyorsunuz. Bunların dışındaki en büyük fark ise pvp (oynayanlara karşı savaş) ve pve'nin (oyundaki yaratıklara karşı savaş) tamamen ayrı olması ve nasıl istiyorsanız o yönde eşya edinebilirsiniz. pve modu bir nevi single player ı çoklu oynama mantığında düşünülebilir.

özelliklere geçecek olursam da oyunda Horde ve Alliance diye 2 tane krallık var ve bu 2 krallığın hakimiyet çabaları tarih boyunca sürmektedir oyunun hikayesinde. Kabaca tabirle Horde diye adlandırdığımız taraf orclar, kötüler denebilir. Alliance lar ise iyiler, insan soyundan, insanımsı tiplerin olduğu taraftır. Bu saydığım ırklarında belli başlı özellikleri var bunlarda sınıflara ayrılıyor. Bunlar: warlock, warrior, rogue, priest, paladin, death knight, mage, druid, hunter, shaman diye ayrılır. en uygun sınıfı seçmek size kalmış nasıl rahat oynayacağınızı düşünüyorsanız kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Oyunun bu zamana kadar 4 tane paketi mevcuttur:

1-World of Warcraft adında ilk paket
2-Burning Crusade
3-Wrath Of The Lich King
4-Cataclysm

son olarak çıkacak tarihi tam belli olmamakla birlikte the mists of pandaria açıklanmıştır.

Not: oyundaki muhabbetler süperdir. alkol alıp arkadaşınla güneşin doğuşunu ve batışını seyretmek müthiş bir zevktir, eğlencelidir. oyun saatinin gerçek saatle aynı olması gündüz ve gecenin birbirini izlemesi, oyunda da bunu görmek en büyük artıdır
Zengin oyunudur. Öğrencilerin ne parası ne zamanı vardır.
fukara arcane mage ile 400k crit attığım oyundur.
insana oynadığı karakterden nefret ettirir.
görsel
--spoiler--
yarim dungeon'ı mesken mi tuttun amman
gördün patchleri beni unuttun amman
level kasmaya yemin mi ettin amman
gayrı yükselecek charın kalmadı amman
ozz'e kasacak gücün kalmadı amman.

yarim sen gideli 1 saat oldu amman
attığın mesajlar kutuda kaldı amman
level kasmaya yemin mi ettin amman
gayrı yükselecek charın kalmadı amman
ozz'e kasacak gücün kalmadı amman.
türkünün yöresi; baradin hold
kaynağı&mahlası; ozz the mage
--spoiler--
Dünyanın en popüler ve en çok kullanıcıya sahip online oyunudur. (bkz: Cataclysm)

Bir zamanlar Knight Online oynuyordum, oyunun yaş ortalaması ve iq'su beni çileden çıkarmaya başlamıştı. Oyundaki koxpçuların artışından dolayı kasacak slot bulamıyordum neredeyse, oyundaki ticaret sisteminin cılkı çıkmış, millet trade hack ve düpe ile zamanında 500 gold bar miktarında bir serveti depolamış internet kafelerde satıyor, oyunu premiumsuz oynamak imkansız hale gelmişti. Ama yine de 78 seviye karakterimle 80 olmaya uğraşıyordum. En sonunda baktım ki bu işin sonu yaş oyun tamamiyle bok çukurunda boğazına kadar boka batmış, tam oyunu açtım oynayacaktım ki kuzenimden bir telefon geldi "gel haydi wow'a başlayalım." Ben de kararsız kaldım 2 yıldır oynadığım online oyun'u bırakıp * yeni bir online oyuna başlayacaktım. artık şöyle bir kenarda dursun da knight hesabımız başlayalım bakalım dedim.

Oyunu yüklemesi tam bir ızdıraptı, başladığım sıralar wrath of the lich king patch'i vardı ve ben bütün oyunu internetten indirmeye kalkıştım. ilkinde indi gibi oldu hata verdi, ikincisinde yine hata verdi, yurt internetinden indirmeye kalkışmak da tam bir mallıktı, o yüzden evdeki internete kavuşma umuduyla gün sayıyordum. Fakat şansım yaver gitti ve yurt arkadaşlarımın birinde halbuki world of warcraft'ın son sürüm versiyonunu buldum ctrl+c ctrl+v yaptım. Oyunu açtım fakat kuzenimin bahsettiği gibi oyunun yükseltmeleriyle birlikte oynama süresi için para istiyordu, madem bu kadar heves etmişim al anasını satayım diyip parayı verdim, hem kuzenim en başta para veriyorsun ondan sonra bir daha sadece aylık oyun süresi parası vereceksin demişti. Hele bir yeni aldığım 30 gün geçsin diyordum zaten gerisini düşünmek istememiştim.

Oyunu bir açtım aman tanrım oyun knight online'dan çok farklıydı, ilk dikkatimi çeken ve çevremden duyduğum şey oyunda hile olmamasıydı, bu nasıl bir lütuftu yani oyunda isterse hackerın allahı olsun hepimiz eşit koşullarda oynayacaktık. Bunu sevmiştim, ikinci dikkatimi çeken şey oyun kesinlikle yabancı kullanıcı ağırlığındaydı, türkler azınlıktaydı ve bunun iyi olduğunu düşünüyordum. * Çünkü türkün girdiği bütün online oyunlarda hile ve hurda vardı, dümenler dönüyordu, hesaplar çalınıyordu her gün hem de yüzlerce hesap. Adam internet kafesindeki bütün bilgisaylara deep freeze ile birlikte aynı zamanda keylogger yüklüyordu, ve o bilgisayarlardan kullanıcı adı şifresini yazan bütün oyuncuların şifreleri anında mail adresine düşüyordu. Metin 2 ve Knight Online oyunlarından, girdiğim forumlardan, oyunda duyduğum söylentilerden bunları biliyordum.

Oyunda eziklik diye bir kavram yoktu başta, karakterin her seviyesi kendisinin hakkını veriyordu, dungeonlardan item çıkarmak çok zevkliydi, oyunun görüntüleri harikaydı, pek fazla bug yoktu, oyundaki görevleri yapmak çok zevkliydi ve Knight online'dan bir önemli farkı da amele gibi deneyim puanı kasmak için yaratık kesmiyordun, görev yapa yapa seviye atlıyordun oyunda ve bu oyunu çok zevkli bir hale getiriyordu. Eskisi kadar sıkılmadığımı farketmiştim o an. World of Warcraft'ın müzikleri beni kendimden geçirmişti, hemen şarkılarını internetten bulup indirmiştim. Önce bir 85 seviye Death Knight kastım, ondan sonra paladin açtım ve 78. seviyede bıraktım onu.

Ve bırakmamın sebebine gelince, tamam oyun muhteşemdi, yaşattığı görsel zevk, kolay kolay sıkmaması, oyundaki kullanıcıların iyi niyetli ve sevecen olması oyunu bırakmama için 4 sebepti. Fakat oyunda türk yoktu ve her halükarda yanlız kalıyordun. O yüzden sanki boşa oynuyormuş gibi hissettim. Yani bir kaç arkadaşım olmayacaksa oyunda, onlarla birlikte iyi vakit geçiremeyeceksem oynamanın ne anlamı vardı, sadece altında ezildiğim can sıkıntısını bastırıyormuş gibi hissettim o an. Ve asıl gerçeği o an anlamıştım. Bu oynadığım online oyunların, uğruna zamanımı ve paramı harcadığım oyunlar aslında tamamen sanaldı. Yani ertesi gün internet çökse, elektrikler kesilse ortada hiçbir şey kalmayacaktı. Gerçek gibi görünen o oyunlar, karakterler aslında bilgisayar ekranının içinde sıkışmıştı, gerçek hayata hiçbir getirisi yoktu, arkadaş ortamına girdiğin zaman oyunlar hakkında konuşamazdın, bununla övünemezdin, çünkü zaten övünülecek hiçbir özelliği yoktu ki. Kimsenin anlamadığı bir dilden saatlerce konuşmanın çevremdeki insanlara ne gibi bir getirisi olacaktı, sadece canlarını sıkacaktım. Böyle düşünmeye başladıktan yaklaşık bir hafta sonra oyunu bıraktım ve hayatımda kendime yeni bir sayfa açmaya karar verdim, harcadığım zamana ve emeğe üzüldüm, çünkü World of warcraft'la ilgilendiğim zamanı gidip de bir kız arkadaşımla sinemaya gidebilir, küçük çaplı bir tatile çıkabilir, kitap okuyabilir veya arkadaşlarımla iyi vakit geçirmeye harcayabilirdim. Bunu neden yapmamıştım?

Açıkçası sorunun cevabını ben de bilmiyorum. Sanırım küçükken bilgisayar oyunlarına olan hasretim sebebiyle bu duruma düşmüştüm, bana küçük yaşta bilgisayar alınmıştı ve ailem bana bilgisayarı yasaklayacağına buna karışmamaya karar vermişti, arada bir "kalk başından", "kör oldun kör", "yeter artık ne zaman sıkılacaksın şu illetten" gibi serzenişlerde bulunuyorlardı. Fakat en sonunda bırakmıştım işte, yetti bu kadar demiştim kendime.

Ardındaki zaman sürecinde sosyal yaşantıma daha fazla zaman ayırdım, kişisel gelişimime daha çok önem verdim, karşılaştığım, tanıştığım ve değer verdiğim insanlara gülücükler dağıttım. Çünkü bunların hepsi gerçekti, ben gerçektim en başta. insanlardan genel kültür ve bilgi birikimi bakımından geride olduğumu farkettiğimde yaşım 17'ydi. Hiç başlamamış olmayı yeğlerdim ama zamanı tersine çeviremiyordum. En azından bari o andan sonra kendi ulaşmak istediğim entellektüel seviyeye ve muhasır çizgiye ulaşmak için çabaladım. Zararın neresinden dönülürse kardır dedim ve geriye hiç bakmadan daha çok ileriye dönük planlar, hayaller kurmuştum.

Elbette online bir oyundan kurtulmak kolay değildi, hastalık derecesinde oynadığım ve oyunun bağımlılık yapan bir alışkanlık olduğunu henüz farketmeden önce başlamıştım ve kazana düştüğümde artık çok geçti, iyileşme sürecim ve artık oyunu oynamak istemeyişim yaklaşık 6 ayımı aldı. Kurtulmak kolay olmadı tabi bir anda bırakamıyor insan ama azalta azalta bu işi hallettim. Kardeşim de aynı oyunlara musallat olmuştu fakat onu kolay kolay bu işin içinden sıyıramadım, her seferinde aldığım tepkiden ötürü artık oluruna bıraktım, fakat ben oyunu bıraktıktan sonra o da bıraktı yani gidişatından memnundum onun da.

Uzun lafın kısası ben bu oyunlara yaklaşık 3 senemi harcadım, karşılığında ne elde ettim. Sadece iki şey elde ettim ve bir tanesinin neredeyse hiç bir önemi yok:
1)oyunlar hakkında bilgilenmek
2)ingilizceyi geliştirmek

Eğer burada hala wow, metin2, knight online, silkroad gibi online oyunları oynayan varsa onlara sesleniyorum:
"Zevkli olduğunu biliyorum, aşırı haz duyduğunu da biliyorum, sanki onsuz yaşayamayacak gibi hissettiğini de. Fakat sana sosyal ve kültür anlamında hiçbir şey katmıyor. Hayatı oyunda tecrübe etmektense, gerçekliğe yakışır bir biçimde hayatın içinde tecrübe etmen çok daha faydalı senin için, zamanın değerli ve bu zamanını kendi çıkarların için kullanmanı tavsiye ediyorum".
azeroth'da geçen mmorpg oyunu...

daha önceleri fun serverlerda oynamıştım ama, depresif halime yenildim gittim 39.99'a battle chest aldım. sadece clasic wow'la Burning legion var içinde, birde kitapçık. finaller bittikten sonra aynayacağım sanırım...
dünya üzerinde en çok zaman harcanan oyundur.
hükümetler ciddi ciddi bu zaman kaybını azaltmaya dair girişimlerde bulunmaya başlamışlardır.
Yeni başlayanların ilk önce özel sunucularda bedava olarak test ettiği mmorpg oyunudur.
önceden bu oyunun gözümüzde bir karizması vardı.

bir kaç haftadır çeşitli sitelerde "free to play" reklamlarını görüyorum. reklamlarda dans eden cüceler, eli çükünde orklar, kafa sallayan boynuzlu yaratıklar. aman yarabbi! bu oyunun bütün karizması siktir oldu gözümde!
eski tadı tuzu olmayan oyundur. bi de pandalar gelecekmiş efendim merakla bekliyoruz. **
Uzun zamandır oynayan bir yakınım var. Onu izleye hatta dinleye dinleye öğrendim.
işin özü şu. 85 Lvl olmak için hızlıca görevler yapıyorsunuz. Sonra zindanlarda yaratık kesip o yaratıklardan çeşitli eşyalar kazanıyorsunuz. Önemli olan eşyalarınızın seviyesi, buna item level diyorlar.
Tek haneli başlayan bu item leveniz bir gün 400 küsürlere kadar geliyor ki oda size yüzbinden fazla can ve yetenek kapasitesi kazandırıyor.

Sonra?
Çok alışıklar bu soruya. Sonu yok abi bunun diye başlıyorlar.

Zindanlarıda birbirilerinin vuruş gücüne göre aşağılamalar yahut övgülerle devam eden acayip bir sosyal ortamları var. Bu adamlara PVE ci deniyor. Çok önemsiyorlar aldıkları ünvanları ve item levellerini.
Birde PVP cileri var. Bunlar zindanda birlgisayar programlarını öldürmek yerine gerçek oyuncularla karşılaşmayı seviyorlar. Ben oynasaydım bende o tarafta olurdum muhtemelen.
PVE cilik denilen şey için bir beceriye, zekaya, stratejiye gerek yok. Evet her zindanın kendine göre bir taktiği var ancak bu taktikler icat edilmiyor. Oyunun size dayattığı yol ezberleniyor. Bunları ezberlemek ve saatlerce oralarda koşacak nefes sahibi olmak yetiyor.
PVP denilen ksımsa beşli onlu hatta kırk kişi bie bazen, takımlar halinde özel bir bölgede bayrakları yahut kaleleri ele geçirme üzerine kurulu.
Karşınızda gerçek insanlar var, biraz akıllı ve iyi oyuncu olmanız lazım. Zindanlar gibi değil yani. Zindan denilen yerler için uygun item leveliniz ve ateş edeceğiniz büyülerin sırasını bilmeniz yeter.
Hatta addon dedikleri ekler size zıpla, şimdi zehir geliyor, engelle, haraket et, kes falan gibi şeyleride söylüyor. Rotasyon dedikleri ateş sıralaması meselesinide macro yazarak çözüyorlar. Sırayla yapmanız gereken şeyleri macro yazarak tek tuşla yapıyorsanız. Sonrası bıkmadan sırayla o iki üç tuşa basmak demek oluyor.
End Game dedikleri adamlar var. Ellerindeki son seviye eşyalar hakkında konuşuyorlar. Efsanevi bastonlar, destansı hançerler derken hayat akıp gidiyor.
Başlarken 100 küsür Lira, her ay 25/30 tl verilerek devam ediliyor.
Ben becerebileceğimi düşünmüyorum. Fakat eleştileride pek anlamıyorum.
Ayda 49 tl lig tv verince ne oluyor? Hiiç eğleniyoruz işte.
Bu adamda ayda 25/30 tl oyuna veriyor oda eğleniyor.
dünyanın en ama en iyi mmorpg oyunu , yeni başladım en kısa zaman da catalysm alacağım oyun.
Blizzard' ın açıklamasına göre 10,2 milyon aktif kullanıcısının olduğu, dünyanın en iyi mmo' su olarak kabul edilen oyun.
undead mage' im ile Vanilla' dan bu yana girmediğim dungeon raid vs. kalmadı. *
normal hayatınızla dengeleyemez iseniz eğer gerçekten ciddi sorunlar yaratabilir ve siz farkına vardığınızda çok geç olabilir.
ama dikkat efenim.
Oyunda yuvarlak platforma boss koyup parlayan yerden kaç mantığıyla gerçekleşen raidlerden başka birşey kalmamıştır. Bu kolaylık kiminin hoşuna gider kimine de oyun bıraktırır herkesin kendi zevki tabii ki...
dedikleri gibi lvl kasmanın yani 85 olmanın pek bir zorluğu yok, ancak sonrasında pvp ya da pve itemlerini yapmak için oldukça uzun bir zaman harcamak zorunda kalıyorsunuz. oyunda ki epic diye tabir edilen 390+ ilvl itemleri alabilmek için sürekli dungeon, raid, battleground yapmanız gerekiyor ve bu 390+ ilvl itemlere de hemen öyle kavuşamıyorsunuz malesef. oyunda dengeler oldukça güzel ayarlandığı için, itemleri elde etmek için bir önce ki itemi de kullanmak zorunda kalıyorsunuz ki oyunun asıl zevki burada zaten.
bir de beni en çok cezbeden kısmı oyuna sadece zaman harcayarak oyundan tat alabiliyor olmanız. diğer online oyunlarda ki gibi ekstra ücret ödeyip item/item özelliği gibi şeyler almanıza gerek yoktur. ayda 30TL ödeyerek oyun içerisinde ki (özel petler/mountlar hariç) her şeye sadece zaman harcayarak sahip oluyorsunuz.

blizzard aldığı parayı sonuna kadar hak ediyor bence. keşke daha önce alıp oynasaydım da, sikko oyunlara o kadar paralar harcamasaydım.

gerçi şu an diablo 3' ün çıkması ile birlikte server popülasyonları bir hayli azalmıştır, ancak en yakın zamanda yeni genişleme paketi olan Mists of Pandarian' ın gelmesi ile hem lvl sınırı 90 olacak hem de yeni maceralar başlayacaktır.
TBc ya da WOTLK da bırakan arkadaşlara müjde diyerek eskimiş bir haberi de paylaşayım. Eğer bu iki paketten birisine sahip olan bir hesabınız varsa ve artık oyamıyorsanız, scroll of resurrection da güzel bir değişiklik yapıldı. Şöyle ki;

oyuna geri çağıran kişi ;

*factionlara özel uçan mountun (wind rider veya gryphon) spectral versiyonuna sahip oluyor.

oyuna geri çağırılan kişi ;

*cataclysm e bedava yükseltme
*bir karakterini direk 80 levele çıkarma
*7 gün ücretsiz oyun süresi
*çağıran kişinin oynadığı realme ve factiona ücretsiz geçiş

kazanıyor.

eğer isteyen arkadaşlar olursa, buradan özel mesaj atabilirler.
şimdi bakın diablo 3'ün çıkmasıyla popülasyonlarının azalması arasında şöyle bir bağlantı vardır ;

bu oyun bugün beni yarın başka bir insanı sıkacaktır. çünkü artık süresi dolmuştur. blizzardın çırpınışları boşunadır. nedir ki 1 hafta 1 item için beklemek? bunun bilincine herkes varacaktır bir gün. bu oyundan sıkılan insanlar hali hazırda yapılmış olan merak uyandıran başka bir oyunu bekliyordu oda geldi ve insanlar diablo oynamaya başladı. ve artık kimse eskisi gibi gidip parasını kolay kolay world of warcraft game time'a bayılmaz. bayılan varsa da hayrete düşülcek durumdur.

ama şöyle bir şey de vardır oynayıp bırakmış olan bir insan er yada geç bir kez daha dönmek isteyecektir ne yapıp ne edip.
1 olur, 2 olur , 3 olur ama sonunda bırakılacaktır. yani artık insanlar bir mmorpg oyunu için ücret ödemek istemeyecektir. çünkü yapılacak pek bir yenilik kalmamıştır oyunda.

tanım : kullanım tarihi dolmuş oyun.
karakter yok olması yahut aylık ücretten başka bir şey isteme gibi bir olayı olmayan oyun.
res scroll isteyen gençler dürtebilir.
beleş olsa başlayacağım oyun.
saat 14.00'a kadar serverları bakımda olan, sevenlerini bekleten oyun.
ah ulan vaktim olsa da eski arkadaşlarla tekrar eskisi gibi günlerce oynayabilsem hasretidir. bir eskiyi özleyiş ve o günlerin yeniden gelmeyeceğini bilmenin verdiği hüzündür aynı zamanda. ama wow candır.
ilkel, barbar ama onurun anlamını bilen bir ork beast master olarak ikamet ettiğim dünya.

http://eu.battle.net/wow/...r/draenor/tyrina/advanced

o onur olayı da arathi basin de üç gnome tarafından kesilene kadar tabi. sonra bir kişiye on kişi bile dalıyor insan savaşın hararetiyle.
bu hafta Tbc+wotlk+cata 20 euro.
varsa recruit ihtiyacı olanlar, mesaj ışığımı yakabilirler. Burning legion alliance.

http://eu.battle.net/wow/...his_Week_Only_-21_08_2012
rpg oyunlarını geride bırakmış ve çok büyük seven kitlesi olan, yılların eskitemediği, son derece gerçekçi devasa online oyundur.