bugün

türkçe çevirisi emekçi kahramanı olan ingilizce tamlama.

efendim, bu kişiler üç kuruş için sömürü düzenine boyun eğmezler. işçi sendikalarını, gösterilerini, yürüyüş ve grevlerini desteklerler. tanınmışlıklarını emekçiler lehine kullanmaya çalışırlar.

abd'de bunların başında şarkılarında sıradan adamın yaşantısından öyküler anlatan, araya "işimdeydim gücümdeydim ta ki kapının önüne konulana kadar. yaşamımı ters yüz ettiniz."* bruce springsteen gelir.
dumura uğratan mükemmel şarkı. bunu yapanada insan demem.
(bkz: john lennon)
derinden etkileyen şarkılardan, sözleriyse çok vurucu...

marilyn manson'da dahil çoğu kişi seslendirmiştir böyle şeyleri çokca yaşadığından olacak en çok ona yakışmış.
ozzy osbourne coverı çok çok iyidir.
bu şarkının en iyi coverı kesinlikle marilyn manson'ındır.
john lennon'un bestelediği ama coverının coverının coverı çıkartılarak ergen malı haline getirilen güzide parça.
özellikle greenday sayesinde ne anlattığını bile bilmeden bu parçayı dinleyen liseliler türemiştir.

doğar doğmaz ötekileştirilip aşağılanan işçi sınıfının hayatı özetlenmiştir bu parçada,
'zekiysen nefret eder aptalsan aşağılarlar' evet herkes kendi ait olduğu toplumsan tabaka kadar konuşsun diye düşünülen şu dünyada zeki olmaları bile suçtur.

http://www.youtube.com/watch?v=SGfMDqtrvHM
defalarca cover'lanmış bir lennon klasiği. en güzel cover'ı greenday versiyonudur kanımca. klibi de iç sızlatır, sağlam doldurur. bush'a sövdürmekte üstüne yoktur.
gitarla çaldığım ilk şarkı. 3 tane basit notası var. ama gel gör ki serdar ortaç da 3 notayla şarkı yapıyor, john lennon da. müziği müzik yapan insanlardan biriydi john.
kesinlikle green day versiyonu daha iyi olan şarkı.

john lennon'un sisteme karşı haykırışıdır aynı zamanda.
greenday uyarlamasının klibi mini bir belgeseldir. iç burkan bir belgesel.