bugün

sembolistler gibi değildir, bir vuruşta her şeyi tüm çıplaklığıyla ortaya çıkarır. büyük adamdır.
ne zaman vaftiz edildiği falan kimseyi ilgilendirmeyen, 2 seneden fazla osmanlı kadırgalarında kürek esirliği yapmış sidikli bir kafir.
...ah, sessiz aşk neler yazmış öğren artık okumayı,
aşkın sırrına ermişler bilir gözleriyle duymayı.

william shakespeare
(bkz: her dost dosdoğru dost olmuyor)
--spoiler--
sevgilim doğruyu söylediğine yemin ederse, ona inanırım. yalan söylediğini bildiğim halde.
--spoiler--
"Tarla Kuşuydu jüliet" oyununda dirilerek konuya dahil olmuşluğu vardır rahmetlinin...
Mountains are for winds, That shake not, though they blow perpetually.
serçenin ölmesinde bile bir bildiği vardır kaderin.
şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz,
yarına kalacaksa bugün olmaz.
bütün mesele hazır olmakta.
madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış,
erken bırakmış ne çıkar,
ne olacaksa olsun!

william shakespeare
Bana romeomu ver;
sonra öldüğünde
al da küçük yıldızlara böl onu;
onlar göğün yüzünü öyle bir süsleyecektir ki,
bütün dünya gönül verip geceye,
tapmayacaktır artık o muhteşem güneşe.
"all the world´s a stage
and all the men and women merely players;
they have their exits and their entrances..."

bütün olay bu işte.
sevgilimin gözleri hiç mi hiç güneşe benzemez
onun dudaklarından daha kırmızıdır mercan
eğer kar beyazsa onun memeleri kül rengine çalar
eğer saç sırma tel se kara teller biter onun başında
güller gördüm allı beyazlı
sevgilimin yanağına öyle güller açmaz
ve kimi kokular sevgilimin soluğundan çok daha güzel kokar
sevgilim konuşurken dinlemeyi severim
ama müziğin kulağa daha hoş geldiğini iyi bilirim.
bir tanrıçanın gelişini görmedim hiç
sevgilim yürürken yere basar
yine de tüm bu benzetmeleri yalancı çıkaran sevgilimin,
dünyada yoktur eşi.
rüzgarı seviyorum diyorsun,
rüzgar çıkınca pencereni kapatıyorsun...
işte,bunun için korkuyorum;
beni de sevdiğini söylüyorsun... sevilesi insan nasıl yazmış yahu!
Olmak ya da olmamak mesele bile değil sayın Shakespeare; asıl mesele onunla olamamak
"her kukuletalı keşiş değildir."
ÇALIŞKAN VE ÜRETKEN BiR DiĞER DAHi. ÇOK KÖTÜ ŞiiRLERi DE VARDIR. ONU iYi YAPAN ÇOK YAZMASIDIR.
bazı yeni yetmelerin sözlerini görüp hemen facebook statusune yazsa da bıktırmamış, romeo ve juliet,othello ve hamlet gibi güzel eserlere imza atmış, ünlü ingiliz yazar.
shakespeare okurken insan kendini onun cümlelerinin kimi zaman keyifli akışına, kimi zaman düşündüren duraklarına, kimi zaman anlam yüklenen ve birşeyleri anımsatan hissedilir duygu yoğunluğuna kaptırır diye özetlenebilecek yazar.
Yeni yapılan araştırmalara göre aslında böyle birinin olmadığı doğrulanmıştır bende bir siteden okudum tam doğruluğundan emin olmamakla birlikte paylaşmak istedim

http://taktaksozluk.com/s...are+diye+biri+yokmus.html
başka başka eserlerden ve öykülerden etkilenip, kendi yazın becerisiyle ortaya özgün bir eser çıkarmayı başarabilmiş nadir insanlardandır.

soneleriyle meşhurdur, lakin sone biçimi bile italyan edebiyatından öğrenilmiş bir şeydir.
kesinlikle döneminin en iyi şairi değildir. ondan çok daha iyi yazan şairler olmasına rağmen hangi özelliği ile insanların aklında bu kadar yer ettiği kesinlikle anlaşılmamaktadır.

(bkz: sir thomas wyatt)
william aşıkmış. tipik bir batı efsanesidir. türk olsaymış dünya da tanınmazmış ama batıda olduğu için tüm dünyanın tanıdığı insandır. hatta keloğlan, aşık veysel, mecnun batıda olsaymış şimdi bütün dünya tanır olurdu.
eserlerinin hepsini orjinal aslından okumak istediğim büyük yazar. sanatın zirvesidir kendisi.
her ne kadar ilk eserleri dönemin ustalarından esinlenmeler şeklinde olsada , sonrasında ortaya çıkardığı eserler o zamanki dünyanın üstünde düşündüğünü gösteren ruhani şahsiyet. Doğruluğu kesin olarak bilinmemekle beraber, son parasıyla tiyatro izlediğinin ve sonrasında tiyatroya hayran kaldığının anlatıldığı hikaye hep ilgi çekmiştir.
sürekli eserlerinde karakter öldüren yazar. gerçekten yaşayıp yaşamadığı muğlaktır. ismi kayıtlarda sadece bir terzi olarak geçmektedir. ki bu terziden günümüze sadece bir makbuz kalmıştır, ki bu makbuzdaki yazıdan pek bir şey anlaşılmaz. popüler bir teori başka bir yazarın mahlas olarak bu ismi kullanmasıdır.

o değil de, nerdeyse ana karakterlerin hepsini öldürmeden cidden hikaye bitmiyor.
yapılan araştırmalara göre eserlerinde toplam 21.000 farklı sözcük kullanmıştır.