bugün

kral ecbert her bölümde yeni bir entrikayla seyirciyi şaşırtmaya ve kopartmaya devam etmektedir.

--spoiler--
bu arada eleman gelinine de yürümeye başladı.
--spoiler--

muhtemelen ileride oğlu da çaktırmadan babasının oğlu haline geldiğini gösterip bir komployla babasını götürüp babasının entrikacı konumunu devralmaya çalışacak.
bu tarz dizileri severim ancak nedense bu diziye pek bi alışamadım. soğuk geliyor ya. beğenilesi bir yanı da yok hani.
kıvançın gelmeyeceği dizidir. biri sağlam trollemiş.
game of thrones da yeaa niye ekiyon yık yiee diye aşlayanların izlemesi gereken film.

hiçbir dakikasında sıkılmayacağınızı garanti ediyorum.

yabanci diziler için geleneksel bi sıralama yaparsak

1.lost (hanginiz her hafta büyük merakla beklemediniz ha)

2.big bang theory

3.prison break (hadi itiraf et düz bir dizi ama en iyilerdendi)

4.game of thrones (ilk 3 sezon benimde bir numaramdı)

5.vikings

6. spartacus (tarihin ilk anarşisti olsada adamımız gerçek hayatta ölünce tad vermedi)

7. how i met your mother (son 2 sezon acayip boka sardı yoksa ilk 3e oynardı bitsede kurtulsak dedirtti resmen)

friends felan izlemedim paralel devleti anlatan fringde bok gibiydi afedersin. sarah connor hayatımda izlediğim en sik dizilerden biri, under the dome kısa ama güzel dizi.
--spoiler--

3. sezon 8. ve 9. bölümleriyle bizi savaş sahnelerine doyurmuş, şiddet, kan ve vahşetin ne derece tahrik edici olduğunu göstermiş mükemmel dizi. kral ecbert ne kadar kavatlıkta sınır tanımayan bir yavşak ise idam edilen reis siegfried aynı derecede trolll'dür.

--spoiler--
Favori dizim olur.Her ne kadar Lagertha yüzünden gıcık olsam bile Ragnar Reis'in yeri başka.Şu dönek Athelstanın ölmesi de fena olmadı.
daha önceki sezonlarda -uyanıklığı yine vurgulanmakla birlikte- gözükaralığı ve yiğitliği biraz daha ön planda olan ragnar'ın 3. sezondaki modu politik oyunları, entrikaları da gayet becermeye başlamış olgun kral formatına geçmiştir. ama yine de o konularda alavereci dalavereci ecbert ile aşık atabilir mi, o apayrı bir merak konusu.
Lagerthanin yatmadığı reis,kral kalmayan dizi. Ulan orda oğlu ölüyo hala aman ben bi sevişeyim derdinde hatun. Ragnarın yaşlanması da içimi bi burkmuyo değil. At yelesi saçlarını yediğim keşke kestirmeseydi o saçları.
8. ve 9. bölümlerini bugün izlediğim dizi.

--spoiler--

Lagertha, lagertha, lagertha... Ulan Ragnar, kadını bıraktın iyi mi oldu? şimdi kendi ayaklarının üzerinde durabilmek için sürekli kadınlığını kullanmak zorunda. ayrıca lagertha'yı eleştirenler, kadınlığını kullanmazsa lagertha ölür bunu anlamak o kadar zor mu? kattegat'ta çakma kraliçe olan karı değil lagertha her zaman esas kraliçedir benim gözümde.

ragnar, hacı biliyon floki'nin başarısız olacağını niye geri planda durup floki'nin komuta etmesine izin verdin ki? Bağnaz, geri kafalı, din dışında bir bok bilmeyen, yeniliklere kapalı toplumlar ne zaman başarılı olmuş ki şimdi olsun? vaftiz olma sahnesi çok iyiydi bakalım floki ne bok yiyecek merak ediyorum.

ragnar'ın barışı kabul edeceğini düşünsem bile sezon finali vakti geldiği için paris'in fethini izleyeceğimizi düşünüyorum...

--spoiler--
3. Sezon 10 uncu bolumunu bir turlu bulamadigim akillara zarar dizi.

Lagerthaa lagerthaaa...

Ragnar reis rollo efendi .

Dizibox da buldum altyazisiz anlaigim kadariyla izledim süperdi.
ölüme gülerek gitmelerine hayran olduğum ırk. gerçegini bilmiyorum tabi ama türklerden ve vikinglerden çok korkarmış avrupa ahalisi.
vikingler iyidir .onların bir kolu olan varyag lar akrabamızdır .e soyadı varank olunca insan şüpheleniyor .
sezon finaliyle üzmüş dizi. şimdi bekle 2016'ya kadar.

--ağır spoiler--
ragnar'ın tayyip erdoğan taktiği gerçekten işe yaradı ve paris'i yağmalamayı başardılar. ragnar 4. sezonda ölebilir ondan sonra björn zaten ortalığı sallayacak. bu arada tarihte rollo ve ragnar kardeş değildir o dizinin totosundan uydurmasıdır. tayyip erdoğan taktiğinden sonra diziye melih gökçek'te katılacakmış diyorlar. gökçeksson olacakmış ismi. ne diyelim. kıvanç'a inandınız da buna mı inanmayacaksınız amk. floki ibnesini ragnar ağır bir şekilde cezalandıracak eminim. ragnar'ın athelstan hakkındaki gitme mühür gözlüm edaları çok sıktı her bölüm ragnar athelstan aşkını gördük. rollo fransa kralı tarafından çağırıldı ve dük olacak fransa prensesiyle evlenecek. ardından vikinglerin saldırılarına karşı paris'i koruyacak. ragnar ve rollo arasında tayyip feto gibi ilişki olacak. ismi robert olup, kendisi hristiyan olacaktır. ragnar ve rollo arasında 100 yıl fark vardır. ragnar ise king aelle tarafından yılanlarla dolu odaya atılıp öldürülecek. king aelle dizide hani şu şişman kral. evet o. bunun ardından björn ve ıvar aelle'ye saldıracak ve intikamlarını geleneksel kan kartalı işkence yöntemiyle öldürecekler.
--ağır spoiler--

2016'da görüşmek üzere.
--spoiler--
coming soon 2016
--spoiler--

hasiktir diyorum. 2016'ya daha 8 ay var lan. 8 ay...ya bu ecnebiler dizi felan çekmesin amk.
vicdansız history channel, 2016 ne ulan? bi de fragman çekip işin ne amk bekle bi sene daha demişler.

bir dizi.
3. Sezon finali itibariyle gelmiş geçmis en iyi dizi diyebilirim artık gönül rahatlığıyla. 3. Sezonu söyle genel olarak bi yorumlayacak olursak.

Ragnar'cım sezon boyun bir tuhaf sinir oldum sana ama ne yaptın öyle ya son anda. Haksızlık ettik balım özür dilerim. Öldün diye cok korktum allahın belası herif.

Floki, ahh floki ah atsan atılmaz satsan satılmazsın yine de ruh halimi en çok benzettiğim insan sensin. Tabutun başında söylediklerinle hem ağlattın hem güldürdün piçciğim ya. Seviyorum seni helga'dan da özür dile artık gemi şeklinde yüzük mü alıcan napcansa artik öküz neyse.

Björn, ergen ergen takılmandan sen de biz de kurtulduk artık saol. Büyüdün ve gercek bi erkek oldun canim, öpüyorum burdan sen annenlere selamlar.

Rollo, ya tipini yediğim niye böyle seyler yapiyosun illa göt mü diyelim sana illa kötü mü analim seni neyse askım cok usüne gitmicem cünkü sana aşığım. senin de ne yapacağın belli olmaz cünkü kötü seyler söylemek istemiyorum. O les aksanlı piremsesle mutluluklar filan dileyemem, kevase.

Lagertha, bu sezon bi senin üstünde durulmadı ama üzülme ragnar öldü sanarak söylediklerinle ona askıni itiraf ettin ve bi seksi hak ettin tatlım hayırlı halvetler dilerim.

King ecbert, oçsun söyleceklerim bu kadar.

Athelstan, ne athelstanmışsın amk dedirttin yani he. Seni severdim ama adama naptın büyü mu yaptın ne ettiysen köpek oldu peşinde

Kont odo, tatlım hayırdır ya sen de kendi aleminde ayrı bi pisikopat cıktın ahtfhtfhtf grinin elli tonunu mu izledin ne yaptın ahhaha peruğunu düsürsünler emi, mal.
sezon finalini homerostan çalmışlar. o ne lan. ilyada ve odyseus'u yeniden okumuş gibi oldum. bu işte bir pislik var deyip takılmayan prenses (casandra ve truva atını almayın diyen rahip) ve diğer şeyler. iyi kötü belgesel gibi (film tadında tabi) başlayan dizi şirazesinden kaydı.
gördüğüm kadarıyla insanlar rollo hakkında belli belirsiz şeyler söylüyorlar.bu konuya bir açıklık getirmek için viking ve avrupa tarihinden biglilerimle sizi aydınlatmak isterim.

--spoiler--

Bu rollo dediğimiz adam,öyle bir kenara atılacak bir adam değil.tarihi olarak ragnar'dan çok daha büyük bir role sahiptir.şu an normandiya(kuzey fransa) denen yer,rollo'nun fethi ile vikingler tarafından kazanılmış bir yerdir.normandiya,viking ve fransız karması bir ırk oluyor tam olarak.
tarihi olarak,siegfried komutasındaki vikingler,parise saldırıyorlar(siegfried,8.ya da 9. bölümde kafası kesilecekken geri çekilip,fransız askerin elini kestiren ve şiddetli kahkaha atan kişi).fakat Kuşatmanın başarısız olacağı belli olduktan sonra Siegfried bölgeden ayrılmasına rağmen Rollo kuşatmayı sürdürmek ve bölgede kalıp işi sürdürebilmek için kalıyor.ancak fidye ödemesini aldıktan sonra çekilecektir.Buradan sonra Sen Nehri boyunca askerleriyle ilerleyecek ve bugün Normandiya olarak bilinen Kuzey Fransa'yı işgal edecektir.

Daha sonra Rollo'nun kuvvetleri bir kez daha Paris'e saldırırlar ama başarısız olurlar. Bölgede büyük sıkıntılar yaratan Rollo'ya karşı yapılan çağrılar üzerine toplanan Fransız ordusu, Vikingleri yener(büyük bir olasılık fransa kralı,o mahçup şekilde yardım istediği kardeşlerinden yardım alacak ve öyle yenecek).

Rollo muharebenin ardından Fransa Kralı III. Charles ile yaptığı Saint-Clair-sur-Epte Antlaşmasını yapar.feodal derebeyi olarak krala bağlılığını ilan eder, Hristiyanlığı kabul eder ve adını Robert olarak değiştirir. Karşılığında kral Charles ona kızı Gisela(rolloya bir ton küfürler yağdıran prenses) ile evlenmesi için izin ve bugün Normandiya olarak bilinen bölgeyi vererek Fransa sahillerini Viking saldırılarından korumasını ister. Ayrıca Rollo bundan sonra Normandiya Dükü olarak anılacaktır.

Rollo antlaşmaya sadık kalır fakat işin rengi başkadır.fransa sahillerini korur ancak Fransa topraklarının ötesindeki kıyı kentlerini bildiğimiz Viking rollo gibi yağmalayacaktır. III. Charles'ın I. Robert(ayaklanma çıkarmıştır.ayrıca vikinglere karşı zaferler kazanarak esir aldığı vikingleri hristiyan yaparak nantes civarına yerleştirmiştir.tam bilmiyorum ama,vikinglere karşı kazanılan bir zaferde savaşta ölüyordu sanırım) tarafından devrilmesi sonucunda antlaşmasının geçersiz hale geldiğini öne süren Rollo topraklarını genişletmek için Fransız derebeylerine saldırmaya başlar ve Le Mans, Bayeux ve Bessin toprakları Norman egemenliğine geçer.

Rollo, toprakları kendisine bağlı komutanları arasında pay edecek ve Rouen'i fiili başkent olarak kullanacaktır. Bu dönemde artık Vikingler yerel halkla kaynaşacak ve sonradan Normanlar olarak anılacak halkın temelini atacaktır.

--spoiler--

yani anlayacağınız,rollo öyle boş beleş bir adam değil.yapacak bişeyler,sabredin,kıçına tekme atmayın hemen şu adamın.4 sezondan itibaren takip etmekten en zevk aldığınız adam olacaktır rollo.
--spoiler--
ecbert'in gelinini rızasını alarak götürmek için döndürdüğü edebi ve felsefi muhabbetler yarım yarım yarmıştır. ayrıca oğlunun mercia'dan dönüşü sonrasında yemek yerlerken kendisine sorduğu "baba beni öldürtmeye mi çalışıyordun?" sorusuna olan kıvırtma yanıtları da ayrı bir bomba olmuştur.
--spoiler--

kral ecbert tiplemesi bu dizinin en büyük artılarından.
--spoiler--
http://imgim.com/ragnarreborn.gif
--spoiler--
--spoiler--
earl siegfried'in kafasını kesmeleri sırasında franklar'a attığı saç tutma konulu kazık elemanın son anlarında da olsa yarmıştır.
--spoiler--
3. sezonuna dün başladığım dizi. iş yoğunluğundan fırsat bulabilirsek bu hafta bitiricez bakalım.
Yalnız flokiyi unutmamış reis ragnar, sanırım yavşak flokiden güzel bir hesap soracak gelecek sezon.
en azından boynuzlu olmadıklarını öğrendik bu dizi sayesinde..
3. sezon finali ile bu sezonluk sonuna geldiğimiz dizi.

history channel insaf be! "returns 2016" ne amk. tamam çok güzel dizi yapıyorsunuz ama bu kadar ara vermeyin zaten 4. sezonu bile hazırlamışsınız herhalde.

--spoiler--

Ragnar'ın björn'e bir tek sana güvenebilirim demesinden sonra truva taktiği yapacağı aklıma gelmişti ama yine de acaba harbiden öldü mü lan demeden edemedim.

Athelstan'ın ragnar tarafından bu kadar sevilmesine şaşırmamak lazım. adam en güvendiği dostunu, sırdaşını, bilgi kaynağı ve en önemli sefer pusulasını kaybetti. athesltan'ı değil de sadece gemi yapıyor diye floki'yi daha çok sevmesi mantıksız olurdu.

lagertha, en çok sana üzülüyorum bu dizi de hak ettiğin yer olan kraliçelikte değilsin.

björn iyice büyümeye başladı ve ragnar'ın tahtını sağlam sallayacak gibi.

rollo, dostum sen kuzey frankia'ya yerleş yine ama ragnar'ın karşısına çıkma. tekrar kazık atma ne olur...

floki, senin yatacak yerin yok amk. bi geri dönün de ragnar nasıl sikiyo belanı gör.

ingiltere boyutuna gelince daha önce söyledim yine söylüyorum ragnar bunların anasını sikecek....

--spoiler--

ne demek lan 2016!!! o kadar beklenir mi ya...
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar