bugün

barok tarzı inşaaya en iyi örnek olabilecek bir yapıdır.
(bkz: versailles)
(bkz: aramaya inanmak)
hiç tuvaletinin olmaması sonucunda insanların nereye tuvaletlerini yaptığını merak ettiğim saray.
adamların tuvaleti yurdum insanından görüp bodrum katına yaptıkları güzel saray. ama altyapıyı hesap etmedikleri için sarayın içini bok götürmüştür.
national geographic kanalında yayınlanan belgesel tarzı programda öve öve bitiremedikleri lakin, ismini duyunca insanın aklına ilk tuvaletin geldiği saray. hela yokmuş sarayda. nereye sıçacak bu adamlar? tabiki oraya buraya. sıçmışlar da zaten. şimdi efendim ortalık zamanında bok kokarmış hep burada. herkesin üstüne sinermiş. adamlar ne yapalım da bok kokusunu yok edelim derken parfüm işine girmişler ve olaylar gelişmiş. yok edemeseler de bastırmışlar kokuyu. boklarını lazımlığa yapıp camdan aşağıya dökerlermiş. yerler hep bok olurmuş. boka basmayalım ama nasıl derken de topuklu ayakkabıyı icat etmişler. bir delik yapıp içine sıçmak akıllarına gelmemiş.
temizlik desek banyo da yokmuş sarayda. bokun püsürüğün içinde ama sarayda yaşamışlar. boktan bir yaşam bu olsa gerek.
fransız modasının kökleri boka dayanıyor ama asiller.
paris e trenle 45 dakikalık mesafededir.

geçen yaz fransa da 3 gece kalmam gerekti, aslıda fransa yı hiç sevmem halkı çok kabadır, ortalık verde osururlar, sekse çok düşkünlerdir, neyse bu insanların rezilliklerini anlat anlat bitmez.

bu sarayda 3 gün kaldım ama sarayda sıçacak yer yok, yeminle kürek aldım gittim sarayın bahçesinde çukur kazıp içine sıçtım, fransa sanat alanında başarılı ama hiç hijyenik bir ülke değil, oraya gittiğinizde sadece sulu ıdalar tüketin ağaç diplerine işeyin, eyfel kulesinin altında çok dolanmayın bulutsuz havada yağmur yağıyor zannediyorsunuz ya o aslında çiş, yukarıdan işiyorlar.