bugün

kurtarıcıdır, en uzun süren ilişkim kendisiyledir. bittiğinde veya yanımda olmadığında panik olduğum, hayatımdaki karşılığı nefes almak olan ilaçtır.

keşke kimse muhtaç olmasa dediğim ilaçtır ayrıca.
7 yaşından beri kullandığım astım ilacı. ilk tanışmamız bir sabah nefes alamamamla birlikte göğsümden amansızca çıkan hırıltı şeklinde olan ve beni nerdeyse mosmor eden halimi görünce, babam kucağına aldığı gibi hastaneye götürmüş. sonrasında doktorun 2 fıs ağızdan çek diye verdiği o açık mavi kutu olan ventolin, o günden bu yana en yakın arkadaşım olmuştur.
Bebekliğimden beri kullandığım hayat kurtarıcı, küçükken birde değişik bir maskesi vardı, direk kullanamazdın, raconuna uymazdı ventolinin. Kriz anlarınsa cepten çıkartana kadar ecel terleri dökersiniz ama ventolinden aldığınız o ilk nefesle yeniden doğmuş gibi olursunuz, baya oldu bırakalı gerçi, şimdi onun yerine dal işi filtreli kullanıyorum.
astım krizlerinde en hızlı etki eden inhalerdir. kriz zamanlarında 20 dakika arayla 3 kez alınmalıdır. maske ile alındığında etkisi artar.
Asıl amacı astım tedavisinde kullanılmak üzere piyasaya sürülen fakat yüksek doz alımında metabolizmayı hızlandırması ve nabızı yükseltmesi sebebiyle vücut geliştirme ile uğraşanlar tarafıdan yağ yakıcı olarak kullanılan ilaç. Haftaya kullanmaya başlıyorum kalp krizi geçirmezsem etkiler hakkında bilgi vermeyi düşünüyoerum. Tahmini yan etkiler belli aşırı terleme, kalp atışlarındaki hızlanma ve bir süre kalpte ritim bozukluğu. Benim merak ettiğim ve kullanmaya iten şey ise pozitif etkisi: yağ yakımı.

Kullanmayı düşünenlere tavsiyem piramit şeklinde 4 mg ile başlayıp hafta hafta 8 , 12 , 16 diye devam etmek. 20 mg yi aşmamak koşuluyla. Bunun yanı sıra ventolin kanda clenbuterol kadar uzun kalmıyor bu yüzden 5 saat aralıkla 2-2 mg veya 4-4 mg gün içinde bölerek almalısınız.

Kullanmadan önce de kalbinize gidip bi baktırın spor salonunda kalbi elinize almayın sonra. Akıllı adam işi değil zaten ventolin. Kendimin de pek akıllı olduğunu söyleyemem.
inhaler olanı elde titreme yapar biraz. hızlı nefes aldığınız için kalbiniz hızlı atar. kafa yapmış gibi hissettiğiniz bile oluyor.
ne bileyim babam kullanıyordu sorardım ama adam öleli 7 sene oluyor. *
El titremesi yapmıyor. Kafa yapmış gibi de hissettirmiyor. Sadece nefes alimini kolaylaştırıyor.
Yine de reçetesiz kullanımı doğru değil. Bünyeden bünyeye farklı yan etkileri olabilir.