bugün

şimdi efendim, x kişisi uzun zamandır görmediği y kişisiyle karşılaşıyor ve 2 dakikalık yapmacık bir merasimle ''naber nasılsın görüşemiyoruz'' muhabbeti yaşanıyor.

bu merasimin ardından vedalaşırken el sıkışıp kafaları tokuşturan bu x ve y kişilerinden birisi ötekine kati süratle ''bi isteğin var mı?'' sorusunu yöneltiyor, lakin dikkat ediniz ki ''şahıs'' belirtmiyor, yani x kişisi y kişisine ''bi isteğin var mı?'' derken ''benden, ondan, şundan, bundan'' diye isteme eyleminin gerçekleştirilebileceği kişileri kullanmadan soruyor bu soruyu.

fakat y kişisi bunun farkına varmıyor ve kendisine bu soruyu soran x kişisine ''eyvallah canının sağlığı'' deyip ayrıldıktan sonra, ''lan sanki bi şey istesem yapıcan amk'' diyor.

halbuki x kişisi ona sadece ''bi isteğin var mı?'' diyor ve y kişisinin 1 değil binlerce isteği var, x kişisi de bu cevabı istiyor sadece.

yani y kişisi x kişisinin ''bi isteğin var mı?'' sorusuna ''evet, var'' dese yeterli olacaktır çünkü x kişisinin oksijen tüketmesi bile bir isteğin sonucu olarak gerçekleşmektedir. yaşamak isteyen x kişisi bunun gereği olarak oksijen tüketir. olay aslında bu kadar basittir.
cevabı genelde canının sağlığı olan sorudur.
Laf olsun diye yapılandır.
Kısa mesafeliyse, gelirken erkmek alayım mıdır.
en samimi formu bir babanın küçük çocuğuna sorduğu sorudur.

- sana gelirken ne alayım oğlum?

hey gidi eko, yaşlandın ciddi ciddi.
klişedir ve gereksizdir.
ayrılıksa eğer o vedanın adı, benimle kal cümlesini duymak isteyen tarafından sarf edilen sözdür.
gönül alır. Insanlıktandır, hoşgörüdendir, sağlıklı iletişimdendir. Sığır gibi davranmamak gerek.
Kendine iyi bak cevabinin verildigi soru. Ne istiyim baska amk ekmek al desem alacak sanki...
bazen enteresan durumlara sokar insanı. iki tepsi baklava taşınır arkadasa.
samimyetsiz olmasi mumkun olmayan sozdur. ayrica kisisel olarak tahlil ettigim kadariyla bu soruyu soran insanlar genelde cok sicak ve samimi insanlar olurlar.
Mesela dirolup olup gidebilirsin demek istediğim söz.
adami yillar sonra sokakta gorur, 10 sn bi mrblasirsin ama giderken o son sn de bi istegin varmi diye soruverir. psikolojik bir baskidir aslinda. insan kimden bisey ister, babasindan, patronundan, allahtan yani kisaca buyuklerinden. e bu eleman bu soruyu sorarak bi nevi karsisindakine psikolojik ustunluk saglama cabasi icine girmis oluyor, bi nevi duello. bakalim bu soruyu kim soracak. samimiyetin zerresini icermiyor aslinda. karsindaki insani kucuk gormekten baska bisey degil. ha bunu baba, amca vs gibiler soyluyorsa eywlah. ama sinif arkadasin diyorsa, got etmek boynunun borcudur. rencide edici herseyi soylemek gerekir, atis serbest.
hiç samimi olmayan, dandik bir felsefenin ürünüdür. garson musun sen?. hadi tamam istiyorum ulan yapacak mısın?. yok. boş işler.
Genelde "canının sağlığı" karşılığıyla devam eder. Pratik olarak baktığında adamın isteği senin canının sağlıklı olması. O istemese adam canının sağlığına dikkat etmeyecek sanki.

Kahrolsun göstermelik nezaket.
+bir isteğin var mı?
-var.
+neymiş o söyle bakayım.
-anan. Zaaaaa.

Diyerek ergen bir eda ile telefon kapatılabilir.
Telefon görüşmelerini sonlandırırken muhatap olmuşluğum vardır. Zaten telefonda uzun uzun konuşulmuştur tam kapatmak üzereyken gelen bu soruya bir anlam veremiyorum ben cevap da veremedim bir an nitekim. Yo hayır Sağol teşekkürler dedikten sonra senin bir isteğin var mı benden diye sormamanın pişmanlığıyla başbaşa kaldım. Boşa üzmüşüm kendimi. Sonradan anladım ki bu soruyu soran herkese sorar her zaman sorar cevap pek mühim değil.
cevap beklenmeden sorulan sorulardan biridir.
evet, gitme . cevabı verilmesi gereken sorudur. yiyorsa git hadi, sen kaşındın.
caninin sagligi cevabinin sorusudur.
karşıdaki canının sağlığı cevabını beklerken var amk ' bi bilgisayar iki de zevk çubuğu ' diyip göt etmişliğim var. pek özgün değil ama olsun.
(bkz: muhtar çakmağı)
Tek gaye içten bir "gitme" duymaktır. Gerisi laf-ı güzaf emmoğlu.

edit: Yukarıda colonel 'de yazmış buna benzer bir şey. Kusuruma bakmasın.
Sorulan kişide ''giderayak vereydi iyiydi'' düşüncesini oluşturan soru..
alelacele kaçmak istediğiniz biriyse canının sağlı deyip geçiştirilecek durum.