bugün

Mata, angulo, rufete gibi yetenekli oyuncularla bir dönem şaha kalkmış takımdı.
5 maç seyircisiz oynama cezası yiyen takım. şanlı real madridimizin futbolcusu vinicius'a ırkçı saldırı yapmışlardı.
Bence Zaragoza varken valencia ile vakit kaybetmemek gerekir.

Açık ara Zaragoza diyorum.
bana göre barcelona şehrini haric tutarsam ispanyanın en güzel şehridir. ispanya'yı gezdikten sonra tekrar görmek istediğim 2. şehirdir. (sevilla, granada, madrid) bunlar da
güzel şehirdir. sereno ciudad
Futbol takımında çok acayip şeyler seziyorum. Şikenin dibine vuruyorlar, baya belli de ediyorlar.
Bugün attıkları penaltı evlere şenlik.
valencia, aklıma geldikçe yüzümde bir gülümseme.. çünkü çok güzel bir şehir, tatlı bir huzur var içinde.
merkezindeki tarihi yapıların hepsi korunmuş sizi don kişot dönemine ışınlıyor hepsi. daracık sokaklar ufakcık, şirin restoranlar, küçük atolyeler masal gibi çok çok sevdim.
turia nehrinin yatağını park yapmışlar, ormanımsı park. içinde futfol sahası, luna park, koşu yolları, bisiklet yolları, calatrava'nın o meşhur muzeleri futuristik yapıları vs vs kafanızdaki park kavramanı genişletin bu tam olarak yaşam alanı, yaşıyor nefes alıyor ve sizi davet ediyor. dikkatimi çekti insanlar koşuyor lay lay lom olsun diye değil ciddi ciddi koşuyorlar. maratona hazırlanır gibi ama fitler, güzeller, yakışıklılar ve mütevaziler.
sağlıklı besleniyorlar. deniz ürünleri çok tüketiliyor ve lezzetli yapıyorlar. olay levrek ızgara değil yani. meşhur tapaslarını yedim ama beni benden aldı mı hayır. benim favorim deniz ürünleri çorbası, her yudumun lezzeti farklı her kaşık yeni bir sürpriz bayıldım bayıldım. şarapları çok aromalı ve ipek gibi bir içimi var.
denizine de gittim ama şiddetle tavsiye etmem. deniz için ibiza'ya gidin zaten.
valencia'nın her bir parçası ince ve zarif bir zevkle ile düşünülmüş, gidin doyasıya gezin ve bu şehrin tadını çıkarın.
(bkz: domates festivali)
ispanya'nın en güzel kızları buradan çıkar.
Malvarrosa'da güneş batımını izlemek harikadır.
orta ölçekli avrupa kenti. ispanya'ya göre büyük kent sayılır.

zuahhahaha rumuzunda başka ülke adı olan biri gelmiş abuk subuk bir şey yazmış. yüz ellinci nesil falan bir de arkadaş.

yahu burası sözlük. biz eskiden burayı tam da böyle kullanırdık. kullanışlı pratik bilgi vermek için.

zaten avrupa'da yaşayan, 20'den fazla da ülkede bulunmuş biri olarak tutup da valencia hakkında 2 satır yazdım diye gösterişçilik ile suçlanacaksam so be it.

al sana şimdi artislik yapıyorum. lütfen ayar verme abisi, çok üzülüyorum.
Buradan adam çıkmaz.
(bkz: yurtdisina ciktim demenin alternatif yollari)

Vay arkadas ben nerelere gittin hic boyle uzun yazma ihtiyaci hissetmedim.

La burasi sozluk aynen forum degil.
genel olarak güzel bir şehir.

turistik ziyaret yapacakların rahat yürüme ayakkabısıyla gitmesi iyi olur çünkü eski şehir içinde bolca yürünmektedir.

bunun dışında zaten sanat-bilim şehri denen bölgeye gidilir; hakkıyla gezmek isteyenler 1-2 gün harcayabilir sadece bu kısımda. genelde bu kısımda yarım gün harcanmaktadır.

futbola merakı olanlar valencia fc'nin stadını da gün içinde gerçekleşen turlarda gezebilir. olduça iyi bir rehberlikle 1 saat süren bir tur gerçekleştirilir.

tüm şehir toplamda 2 tam günde gezilebilir. ayrıca mevsim uygunsa denize gitmek isteyenler ekstra bir gün daha ekleyebilir.

şehrin en işlek metrosunda bile araçlar 10-12 dakikada bir sefer yapıyor. bu açıdan planlamalarını ona göre yapabilirsiniz.

klasik bir avrupa-akdeniz şehri olarak gördüğüm ve bu yüzden eski şehir bölgesindeki büyük eski binalarla çok fazla ilgilenmeyen biriyim şahsen. merkezdeki pazarda biraz vakit geçirdim ben, stad turu hoşuma gitti. bilim-sanat kenti güzeldi.

bunun dışında valencia havalimanı küçük olmasına rağmen çok zaman kaybettim geçişlerde. biraz erken gitmekte fayda var. şehirdeki metro hatlarıyla doğrudan bağlantılı olması güzel bir şey zaten.

büyük avrupa kentlerinde olduğu gibi public internet bulmak çok kolay değil. nispeten küçük kafelerinde oturup bir kahve içerek şifreli internetlerine giriş yapmam gerekti sık sık.

genel gezinti için sıradan bir şehir haritasına baka baka yürümek yeterli oluyor zaten.

konaklama ve uçuş seçenekleri de pahalı sayılmaz.

ara sıra birkaç günlüğüne gitmelik orta büyüklükte güzel bir şehir diyebiliriz.
ispayna'nın en büyük 3. şehri.

futbol takımı için; (bkz: valencia cf)
3-0 yenildiği maçın rövanşında baseli 5-0 dağıtarak UEFA avrupa liginde yarı finale çıkan ispanyol futbol takımıdır.
Real Madrid'den daha çok sempati duyduğum ispanyol futbol takımıdır.
ilk maçta 3 yediği Basel'i 5 golle eleyerek tarih yazmıştır.
Ayrılan villa , silva , mata , soldado gibi isimlerden sonra la liga daki yerini atletico madrid kaptı.
(bkz: la tomatina festivali)
çoğu turistler arasında domates festivali futbol takımından ünlü olan güzel ve şirin şehir. valencia'ya izmir dersek barcelona da istanbul olur. çok kısa süren domates festivali görülmeye değer şehir.
kendi sahasında her takımı yenebilecek güçte olan ispanya'nın atletico madrid'ten sonra gelen en güçlü takımlarından biri. özellikle kendi sahalarında çok iyi futbol oynuyorlar.
hakkında futbol yorumu yapanlar için.

(bkz: valencia cf)
ispanyol futbol takımı ve ayrıca manchester unitedlı futbolcudur.
gitar markası.
ismini latin amerika'daki birçok şehre vermiş ispanyol şehri. denize çok yakın olmasına rağmen sanıldığının aksine deniz kıyısında değildir. yazın giderseniz içinizi sıkacak kadar sıcak, bayık ve çöl gibi bir şehirdir. güneşin her yeri kavurması ve şehirde hiçbir su birikintisi görememeniz yetmezmiş gibi eskiden şehrin merkezinden akan nehrin kurumuş yatağı da bu çöle kurulmuş şehir hissini arttırır. ne denizi, ne de nehri vardır, görülecek pek bir şey yoktur açıkçası valencia'da. vakit kaybetmeden güney ispanya'ya veya barcelona'ya ilerlemek dar zamanlı seyyahların hayrına olacaktır.
(bkz: antonio valencia)