bugün

güzel insan, özü sözü bir gazeteci. uzun zamandır yazmıyor ama hayır o ölmedi, ölmeyecek...
(bkz: uğurlar olsun uğur lar ölmesin)
ilk feda bir sarkıyı dinlerken gözlerim doldu burnum sızladı.halbuki sayısız kere dinlemiştim.vuruldun ey aydın unutmadı halkın.

(bkz: yiğidim aslanım)
selda bagcan - ugurlar olsun'u başa alıp alıp dinleme sebebidir, sadece 24 ocak günlerinde üstüne düşmemiz de bu millet adına çok büyük bir utanç kaynağıdır.
türkiye'nin 16 yıl önce kaybettiği "gerçek" gazeteci..
bu büyük gazetecimiz ergenekonculara göre; mossad tarafından öldürülmüştür.
değerli bir araştırmacı ve gazetecisini kaybeden türkiye'nin 16 yıldan beri aramakta olduğudur.

uğur mumcu, 15-20 yaptığı kadrolaşma analizi yüzünden değil, 20 yıl öncesinde analizini yapmaya çalıştığı derin örgüt oluşumu yüzünden öldürülmüştür. evet belki doğrudur. imam hatip liseliler şimdi avukattır, yargıçtır, askerdir şudur budur.. lakin o zaman zemini atılan kadrolaşmanın ak parti pek alakası yoktur. zira ak parti'yi hükümete halk getirdi, yani bizler... eğer düşünüldüğü gibi olsa yani şeriat zemini hazırlanmaya çalışılsa şu anda %47'nin hepsini vatan haini ilan etmek zorunda kalırdık. cumhiriyet katili, atatürk düşmanı, devlet düşmanı gibi sıfatlarla hitap ederdik.

uğur mumcu'nun bana göre asıl anlatmak istediği erbakan dönemidir. hatta 28 şubat süreci, erbakan'ın, amerika yaptırımlı iran projesine tam itaatkar olmadığı için başlatıldığını düşünmekteyim. ''madem sen istenileni yapmıyorsun, o zaman hükümetten in bakalım'' gibi bir durum söz konusu olmuştur. tabi bu sadece bir ihtimal. zira başbakanlığa kadar yükselmiş birinin tek başına ülkeyi çökertmeyi planladığı düşünülemez. devlet bu, adamı istediği yere çıkartır lakin istediği gibi değilse çıkarttığı gibi de indirir...

öldürülme olayı yani katiline gelince. islamcılar dendi, tarikat üyeleri dendi katilleri için. her birşey söylendi medya tarafından. iran'ın planı dendi hatta. neden peki? olmayan laik-dinci çatışması ülkede varolsun, kaosa sürüklensin diye. din savunucuları ve laikliği dinden daha önemli tutan kişileri kafa kafaya tokuşturmak için... başarılı da oldular hani 93'ten 2009'a kadar yaka yakayayız şu anda... türklüğünü unuttu insanlar. sen islamcısın, sen laiksin diye kan püskürür oldu.

biz kurtuluş savaşında kol kola değil miydik? şimdi nerdeyiz? arar oldum bizi, türk'ümü, türklüğümüarar oldum...
derin devlet ve kontrgerilla ile bunların mafya bağlantılarını deşifre etmeye çok yaklaşıtığı için kahpece katledilmiş ilerici ve aydın gazeteci.
bugün bu ülkede herkes ilerici ve aydınlanmacı olduğunu iddia ediyor ama uğur mumcunun uğrunda katledildiği bu olusumları deşifre etmenin akp ye kalmıs olması çok manidardır.
yorumunu belge üzerinden yapan yazardı, kimi zaman öyle belgeler sunardı ki yoruma gerek kalmazdı, tarz olarak örnek olması gereken güzel insandı. yokluğunda karanlıklar daha cesur oldu...
gecen gun bir arkadasimla aramizda gecen dialogu paylasacagim. konu nasil geldiyse ugur mumcuya gelmisti. ve arkadasim bana su soruyu sordu:
xxxx-ugur mumcu nasil biriydi?
dgmw-iyi biriydi. zaten iyi olmasa oldururler miydi hic?
xxxx-neden oldurduler ki?
dgmw-pkk ile ilgili arastirmalar icindeydi. onemli bilgileri vardi ve bunlari aciklayacakti. aciklamasin diye oldurduler.
xxxx-haa.. gecen kurtlar vadisinde de vardi oyle biri. oldurmuslerdi gazeteciyi. biraz sisman gozluklu biriydi dimi?
dgmw-evet aynen oyleydi abi.
xxxx-tamam vadide de anlatmislardi. o adam da pkk ile ilgili bilgiye sahipti oldurduler. arabasini patlattilar.
dgmw-oyle yaa vadi biliyor isi. turkiye gercekleri ondan sorulur zaten.
xxxx-hakkaten yaa helal olsun adamlara.
iste boyle yaa. ugur mumcuyu bile diziden ogrenen nesille karsi karsiyayiz. ne diyeyim bilemedim.
mossadtarafından katledilen gazetecidir.
derin devlet tarafından katledilen gazetecidir.
bugün yaşadığımız birçok sorunu fark etmiş bu farkındalık için katledilmiş kişi.
'darbeler kendi cocuklarını bazan darbe gerceklesmeden de yer' önermesinin en iyi kanıtı.
asıldık ey halkım unutma bizi dediği halkın % 90 ının çoktan unuttuğu büyük insan.
solcu o.. dinsiz o.. inanmayandan korkucaksın..
öyle diyolarda bi bakıyorum en çok o düşünmüş bizi be, en çok o iyiliğimizi istemiş. onun ölümünün hemen sonrası islam kurtuluş örgütü gururla üstlenirken bu işi hiç mi görmedi inananın inanmayandan/inanmadığı öne sürülenden çok daha insan olduğunu bizim için ölümü göze aldığını.. başkalarının görmediklerini gördü ve açık yüreklikle dillendirdi diye bir insan öldürüldü bu ülkede, atilla atalay'ın bir sıdıka öyküsünde geçerdi "fikir siz yetiştirdik biz abini başını belaya sokmasın diye." Keşke benide fikirsiz yetiştirseydi ailem, keşke uğur mumcu öldürüldüğünde hıçkırarak ağlamasydı annem, bilmeseydim bazı gerçekleri..
bugün ben mutsuzum.. koşulsuz inanlar mutlu cennete gidicekler nasıl olsa azıcık sıksınlar dişlerini.. türkiyenin durumuda iyi zaten rte koruyor dinimizi..
akp ye oy verip, stv izleyip, ülker mamülleri tüketmek istiyorum..
huzur orda..
gerek yok uğur mumcu okuyup ta o zamandan bu günü anlattığını görüp titreyerek sözlüğe entry girmeye..
anısına çorum`da caddeye adı verilmiştir. *
araştırmacı yazar kavramının hakkını veren büyük yazardı. gerçek bir atatürkçü olarak milletin giyimiyle değil, beyninin içindekiyle uğraşır ve ülkesini ne pahasına olursa olsun emperyalistlere peşkeş çekenlere taviz vermezdi. nur içinde yatsın.
ülkemin aydınlık yüzü. cenazesinde yaşlısı, genci, solcusu, sağcısı her kesimden insan onun için yağmur altında yürümüştür. türkiye böylesine bir sıkı bağlılığı en son türkan saylan'ın cenazesinde yaşamıştır. her ikisi de huzur içinde uyusun.
ne yazıktır ki, bugün yaşasaydı kesinlikle silivri' de ergenekon'dan tutuklu olacağını düşündüğüm aydın.
bu günkü ergenekon savunucu gazetecilerin baş düşmanı idi.

http://www.odatv.com/Medy...asi_tesaduf_mu-16817.html
ergenekon ile ilgili ilk ciddi ve belgeli araştırmayı yapan gazeteci idi aynı zamanda kendisi.
"Bir kişiye yapılan haksızlık,
bütün topluma karşı
işlenmiş bir suçtur.
bu bilinci paylaşmak ve
bu sorumluluğu yerleştirmek
zorundayız.
Uygarca paylaşılan sorumluluk bilinci,
özgürlüğün de,
demokrasinin de
tek güvencesidir.
Bu güvence sağlanmadıkça,
demokrasinin temeline
tek bir taş bile konmuş olamaz.
Unutmayalım ki "cesur bir kez,
korkak bin kez ölür".
Önemli olan,
insanın böyle bir toplumda
"mezar taşı" gibi
suskunluk simgesi olmamasıdır...
UĞUR MUMCU
babasının görevi nedeniyle kırşehirde doğan, ankara hukuk fakültesi mezunu, "sakıncalı piyade" olarak askerlik yapan, bu ülkenin gelmiş geçmiş en büyük araştırmacı-gazetecisi. taa o günlerden bugünü görerek başta "kürt sorunu" ve özellikle islamcıların para trafiğini ele alıp maskesini düşürdüğü büyük yankı yaratan "rabıta" adlı kitapların yazarı. "amerika küsmesin" ve devlet-silah-adalet" gibi onlarca kitapları da unutulmamalıdır. bir pazar sabahı, ankara kar altında iken, kana doymayan islamcıların hunharca suikasti ile aramızdan ayrıldı. ve bugün...o kitaplarında yazdığın her satır maalesef bir bir çıktı yiğidim-aslanım. ışıklar içinde yat.
(bkz: kemalist tayfa)