bugün

Her insanın azda olsa merak eder evreni, sonunu göremeyiz çünkü. Tamamen sırlar ve bilinmezlikten ibarettir. Uzayda yatay ve dikey kavramları yoktur, çünkü bu kavramlar için gerekli zemin yoktur. Sonu olmayan bir boşlukta gezegenlerin düşmesi mümkün değildir. Ufak bir örnek vermek gerekirse bir ip ve ufak bir ağırlık alıp ikisini birbirine bağlayıp döndürünce, düşmemesinin sebebi anlaşılacaktır. ip cismi elimize doğru çekmeye çalışacak (güneşin çekim kuvveti gibi) lâkin cismin ağırlığından dolayı çekemeyecektir. Hep aynı hızda döndüğünde mesafe korunur hale geliyor.
''Gökleri, gördüğünüz gibi, direksiz yükselten, sonra arşa hükmeden, her biri belli bir süreye kadar hareket edecek olan Güneş ve Ay'ı buyruğu altına alan, işleri yürüten, ayetleri uzun uzun açıklayan Allah'tır; ola ki Rabbinize kavuşacağınıza kesin olarak inanırsınız.'' (rad suresi 2.ayet)

''Şüphesiz Allah gökleri ve yeri, nizamları bozulmasın diye tutuyor. Andolsun ki onların nizamı eğer bir bozulursa, kendisinden başka hiç kimse onları tutamaz. Şüphesiz O, halîmdir, çok bağışlayıcıdır.'' (fatır suresi 45.ayet)

''göğü yükseltti ve dengeyi koydu'' (rahman suresi 7.ayet)

sadakallahulazim.
Maddenin yani bu konu için Dünyanın da %99u boşluktur, ama dağılmıyor, yürürken boşluktan ibaret olan yere gömülmüyoruz ve uzaya savrulup gitmiyoruz.
belki düşüyor ne biliyon?
tüm galaksiler eşit hızda aşağı doğru iniyor belki. aşağı derken, olm uzayın aşağısı yukarısı, sağı solu nere lan?
bize göre güney olan başka galakside sağ taraf belki.
bi de şeyi anlamıyorum ben, bu uzay haritalarinda galaksiler falan hep bi düzlemde. niye mesela bize göre çapraz eğik durmuyor diğerleri?
çok cahilim amk, hemen yarın bi kitap okuyayım bu konu hakkında. aslında hep bu holivud yapıyo bunları, ipneler.

edit: googledan uzay haritası yazdım, ilk sonuç burçak düğün salonu. ne biçim ülkeyiz lan biz!
bu arada baktım, yamuk yumukmuş galaksiler.
çünkü karanlık madde ve güneşin kütle çekim kuvvetinden dolayı. aslında uzaydaki bütün maddeleri toplasan yüzde 30 eder, kalan yüzde 70 de boş değildir, karanlık madde ile doludur. demiş bilim şakirtleri.

edit: "her bilgi içerikli entari eksilenmeye mahkumdur". -uludağ sözlük kutsal kitabı.
Ortamdaki madde yogunlugundan kaynakli cekim gucleriyle alakali olabilir.

Helyum dolu balon da havada kalıyor.

Demekki biz o kadar ufağiz ki. Bize göre çok ağir olan bu dünya, evrende helyum dolu bir balon kadar hafif.
Çünkü öküzün boynuzlarından dolayı.
Diye yanıtlanası güz3l soru.
boşluğun dünyada boşluk olduğunu bilmek gerek önce, düşmek kavramının dünyada olduğunu bilmek gerek , uzay dediğin yerin altı, üstü, yanı, sağı, solu yok adam düşmek demiş, ,misafir odasının koltuğundan halıya atlamak sanıyo galiba.
Kesin ip var mk.
bir soru. çünkü yani cemaat yaptı kesin cemaat.
güney yarım küreden bir grup gönüllü insan güney kutbuna gidip dünyaya alttan

"bir omuz verdiği" için.

siz de bir el atın...
Gök itimi.
uzayda yer çekimi olmadığı için düşmüyor olmasın?
lan bi an ciddi ciddi cevap vermeyi düş...

gidiyom ben amk bu nedir
Öküzün boynuzlarında durduğu için.