bugün

Kasaplık hayvanların timüs ve pankreas bezlerine verilen ortak ad.
en güzeli sütlücede yenen super yiyecek.
gecenin bir yarılarında,sıcacık yatağımdan kaldırıp, sütlüce yollarına düşüren yiyecek.
gel git in çok merak ettiği süper yiyecek..
yendiği vakit adamın uykusunu getirdiği rivayet edilir..
isminin buradan türetildiğini iddia edebiliriz..
beze tarzı bir yapısı olup, tadı yumuşak bir kıvamdadır.
tad tarifi olarak yumuşak
acı
tatlı
lecter hannıbal'ın en sevdiği yemeklerden biridir.
(bkz: izmir bayraklı)
--spoiler--
http://www.izzetbabaninyeri.com/
--spoiler--
yatmadan önce içilen son bira için söylenen söz. cümle içerisinde kullanıyorum : "bi tane de uykuluk içtim mi oh benden iyisi yok. mışıl mışıl uyurum."
"sevdaluk" gibi bi şey olmasını tahmin ettiğim şey.hani beraber uyunur, uyandığında da hala oradadır, öyle bir şey.* * *
koyunun çok kıymetli bir kısmıdır.her mevsim bulunmaz ve kısıtlı miktarda çıktığı için pahalıdır.
alkolden sonra tüketilen koyunun en lezzetli kısımlarındandır.
ızgarası çok lezzetli olan sakatatımsı. ilk yediğimizde hayvanın neresi olduğuna karar verememiştik. yine de bayıla bayıla şuursuzca yerken, "böbrek üstü şeysi", "yok yok kesin testis şeysi bu" gibi tahminler tam yutkunurken yapılmıştı. sakatata "eh işteci" yaklaşan bünye için, olmamıştı...
hiç olmamıştı bu varsayımlar ve bir süre yemeğe ara vermiştik.
anatomik olarak tam yeri şurasıdır bu şeyin,
"uykuluk, hayvanın göğüs kafesinin üst kısmında bulunan timus ve pankreas bölgelerindeki bazı salgı bezlerinden oluşur."
ne güzel yerdeymiş, temiz pak...olsa da yisek.
yanında buz gibi bira ile (bkz: sütlüce)
çiğ olarak görüldüğü an hayattan soğutacak yiyecek.*
kalamara sanat eseri gözüyle bakan ben, denizden yeni çıkmış, o sümüksel halini gördükten sonra bir daha aynı zevkle yiyememiştim. uykuluğu hiç yemedim ama çıktığı yeri okuyunca pek iştah da kalmadı. salgı bezi yenirmi be abi..
gece uyumadan önceye ayrılan müptela işi teklik.
tavada zeytinyağına yatırılır biraz tuz ve kekik tamamdır .
biraz da kırmızı biberle daha bi lezetli olur kendisi.
gece gece canımı çektirerek beni sütlüce yollarına düşürecek olan yiyecek.
kesinlikle sütlüce'de yenilmesi gereken lezzetli yiyecek. alkolle değil de ayran ile yenilmesi daha lezzetlidir. itina ile tüketiniz.
Anadolu türk konutunda hayat, sergah ya da sofa diye adlandırılan mekanın bir kenarında yer alan, bir yanı pencereli yüksekçe seki.
hallelujah ve rainymood.com dur benim için bugün.
ailemin sütlüce yakınlarında sıklıkla görülme nedenidir.
yanılıp günün birinde, bana da aldılar ama tatmaktan öteye gidemedim.
farklı farklı yapılışı olan yemeklerin ana maddesidir. bira ile bunun kadar iyi gidebilen bir şey görmedim ben. ayrıca sütlüce uykuluğun evidir. yenilcekse orada yenilmelidir ve mümkünse çinaraltında.
(bkz: bira)