bugün

tüm memelilerde ortak olarak görülen doğal dinlenme biçimi olup çeşitli safhalara ayrılarak psikolojik açıdan incelenebilen dışavurum biçimimiz.
ben uyurken gecen günler geri gelmeyecekler düşüncesiyle hareket eden insanın asla gercekleştiremeyeceği eylemdir. uyku güzeldir ama güzel bır gecede horul horul uyumak yerine eğer yarın icin bir sorumluluğunuz yoksa bir elinize kahve koltukaltınıza bir defter bir kalem alıp balkonda denizi seyrederek sabaha kadar birseyler yazmak horul horul uyumanın çok çok ötesınde bir güzelliğe sahiptir. bazen insan sadece hayal kurmak için yatağa girer bunu yapmadım diyen adam yoktur varsa hodri meydan herkes en az bir kere bunu yapmıstır, hayal kurmak bir kere olsun gel bugün ben gerçekleşeceğım deme zahmetinde bulunmayan hayalleri kurmak ve allaha yalvarış boyutuna ulasacak sekilde istediğini rüyanda görme hevesiyle yatağa yatmak.. uyumak çok şeydir fakat herşey değildir ve eğer bohem hayatı yeğliyorsanız sizin için pekte bir önemı yoktur. uykudur işte gereksinimdir. fakat uyumamak uyurken geçecek zamanı farklı amaçlar doğrultusunda değerlendırmek daha büyük bir ihtıyaç olabilir. bu tür davranışların akabınde gözaltı torbalarınız oluşur, gelişiminiz yavaslar, her gece saate baktığınızda dünde aynısını yapmıştım dünde bu saatte bunları yapıyordum ne oluyor hayat neden bu kadar tekdüze gibi düşüncelere kapılıp yıkıntılara uğrarsınız.
farklı görüş ;
günler çuvalama mı girdi lan aksam uyur gündüz ne yapıcaksam yaparım.
bende buna saygı duyarım.
unutturur mu bilinmez ama unutmak icin yapilandir; beyne format atmak, bellegi resetlemek icin.
her gece bilfiil sorulan soru. peşinde bir soru işareti ile ekranda belirir ve gecenin pardon sabahın kaçı olduğunu görmenizi sağlar. *
(bkz: uyku kardeşim)
sözlük ün içinde bulunduğu hal. sözlkçek uyuyoruz. bir rehavet bir ağırlık.
öğlen uykusunun akşam uykusundan daha tatlı olduğu dinlenme çeşidi.
finallerin ustune mukemmel gelen sey.
zannederim ki dişi bir kavram. siz istediğiniz zaman değil kendi istediği zaman gelir ve ne olursa olsun onsuz yapamassınız.
uzaksın bana çok uzak.
*
(#4708714)
iyi bir uyku., iyi bir günün olmazsa olmazıdır.
saat sabahin yedisiyse ve siz birakin uykuyla vedalasmayi uykuyla bulusmamissaniz....bulusmamissaniz... iste boyle bir cumleyi dahi tamamlayamayacak hale gelirsiniz *
soğuk sabahlarda öğrenci olmayı özletir. boşver dersi, vur kafayı geri yastığa. *
cin çağırır gibi toplaşıp arkadaşlarla geceleri gelsin diye çağırmayı düşünüyorum.
(bkz: ya tutarsa)
(bkz: what if it happens)
bazen, hasret kalınandır.
halk arasında yarı ölüm olarak adlandırılır.
fırıncıların genelde hasret oldukları bir şeydir. tabii nöbetçiler içinde ama onlar yinede zamanlı.
Kayıtlara geçen en uzun uyku 18 gün, 21 saat ve 40 dakika sürmüştür. *
fotosentez yapmayan canlıların doğal ihtiyaçlarından biri.**
bir yerden sonra boş zaman aktivitesine dönüşebilir, fakat bu son derece zararlıdır.
vücudumuzu ve beynimizi yenileyen ve geliştiren bir dönemdir. bir insan öğrenmeyi uykuda gerçekleştirir. uykudan önce aldığımız bilgiler beynimizde dağınık bir şekilde bulunur. uykuda gün boyunca aldığımız bilgiler beynimizde organize edilir, kategorizasyonlara ayrılır ve geçmişte sahip olduğumuz bilgiler ile ilişkileri varsa bu ilişkiler kurulur. eğer bir sınava son gece uyumadan çalıştıysanız sınav sırasında kafanızın karışması çok yüksek ihtimaldir. ama ders çalıştıktan sonra bir kaç gece uyuduysanız o sınavda daha başarılı olursunuz.

ayrıca kasların gelişimi de uyku sırasında olur. ağırlık çalıştığınız zaman kas lifleriniz yakılır. aslında kaslarınız spor sırasında zayıflar. ama bu kas yıkımı uyku sırasında büyüme hormonlarını uyarır ve uykumuzda kaslarımız spor öncesinden daha güçlü olur.

bu nedenle mutlaka uykuya önem verin. yeteri kadar uyuyun.
doyamadığım.
sabah 06:00 itibarı ile başlayıp aynı gün sabah 09:00 da biten kıymetli birşey.
uykusuzluk çekilmediği takdirde 2 saati bile makbul olan şeydir. kimi zaman yatakta dönüp dururken kimi zamansa yataktan çıkılmak istenmez bunun için.