bugün

hiçbir bahanem olmamasına rağmen çok sevdiğim durumdur. yatak toplamamak yapılması en güzel üşengeçliklerden biridir.
akşam yine bozulacak diyen sevimli insandır.
yatak toplamak için geçerli bir sebep bulamamış insandır.

evde benden başka kimse yok mesela, sabah yatağımı toplasam da akşam ilk gören ben oluyorum toplamasam da. o zaman ne gerek var ? zaten zor bir iş yatak toplamak. o süreyi de uykuda geçiririm daha iyi.
uyanınca yatak toplamak diye birşeyi daha duymamış olan insandır.
- oğlum şu yatağını topla !
+ anne akşam gene bozulacak ya.
- yemek de yeme o zaman akşam yine acıkacaksın
+ aynı şey mi ne alaka?
- tuvalete de gitme nasıl olsa gene gideceksin.
+ ya ne alaka?
- su da içme nası ol..
+ tamam topluyorum !
tekrar yatacak olma ihtimaline aşıktır.

(bkz: kar tatili)
Sabah toplamadigi taktirde aksama kadar oyle kalicaktir.
arkasını toplayacak birisinin varlığına sahip olan kişidir.
askerde ise çarşı izninden olacak insandır. hatta bu kişi yüzünden bütün koğuşun çarşı izni iptal edilebilir.
Bu işi kışın yapıyorsa akşama ekstra soğuk bir yatağa girecektir.
acelesi vardır. zaman harcamak istemiyodur ve düzensiz iyi birisidir. eveet benim.
bazen o yatak aylarca toplanmayabilir.
Annenin odaya girip, 'bu yatak toplanacak' talimatıyla, yatağını toplamak zorunda kalan insan safhasına geçecek kisidir.
Üşengeçtir annesine güveniyordur.
yurtta bol bol bulunan insan tipidir.
sıçınca götünü de yıkamıyordur. ütüsüz pantolon da giyer bunlar, yemekten sonra ellerini de yıkamazlar, dişlerini haftada 1 fırçalarlar.

bu işin erkeği kadını yok arkadaş! bi insan kalkınca yatağını toplamaktan acizse, o adamdan ne koca olur ne bakkala çırak. ölsündür ayrıca hıh.
akşam kız gelecek diye toplamamış da olabilir. hatta üstünde ya bilerek ya da farkında olmadan koyulan bir şeyler de olabilir.

kız: oha yatağın hali ne lan, o düdüklü tencere nedir. damacana da var hem de dolu.

burada hatun kişi kahkahalara boğulur.

ben: ya o damacana 2 haftadır orada, bak sağlama da yapıyorum 2 haftadır yoksun hebe geldi heidi geldi lulu geldi bir tek sen gelmedin.
kız: ağlasam mı gülsem mi kızsam mı napsam sana gel gel saçlarını çekicem.
ben: oha acıyo lan oha imdat imdat, .....

kız: çok açık sözlüsün.
ben: yalan söylesem böyle rahat gülemezdim, güldüremezdim seni. zuahahhaha. ahahah.
kız: oha o nasıl gülüştür lan.
(......)

edit.
benimdir. çünkü sürekli yataktayım. hem yatakta olmasam bile yine gelip yatacağım ve yine bozulacak yatak. gerek yok bence toplamaya.
aslında sağlık açısından doğru olanı yapan insandır. Çünkü yatağı toplayıp üzerini örterseniz, nemli olan yatak iyi havalandırılmadığından bakteri ve diğer canlıların oluşumu için ideal ortam olacaktır.
ilkokulda bir gün ingilizce dersinde bu konu hakkında sınıfça tartışıyorduk. Bu insanı savunan tarafın en önünde ben geliyordum ve ilk gerekçemiz yatağın akşam zaten bozulacak olmasıydı. Bunu duyan ingilizce öğretmenim pek sevgili berna hoca yemekte yeme o zaman dedi ve ben mort. O gün bugün hala yatağımı toplamıyorum.
benim gibi günde en az 15 saat uyuyan biri için gayet normal bir durumdur.
Ben. Cunku uyandiktan bes dakika sonra geri uyuyorum.
Arkadaşlar üzgünüm ama o insan biraz da benim, uyandıktan sonraki hazırlık evresinde saat o kadar hızlı ilerliyor ki "lan yine geç kaldık iyi mi" diye merdivenleri 3 er 5 er iniyorum.
Benim. Zira yillardir salondaki koltukta ya da mutfaktaki koltukta uyurum. Pikeyi katlar bir kenara koyarim. Tek yaptigim bu.
misafir olmadığım sürece toplamam. bazen misafirken de unutuyorum alışkanlık olmayınca tabi.