bugün

bütün zorluklara karşın, uludağ üniversitesi'ni tiyatro alanında temsil etmek için tiyatro sevgisinden yola çıkılarak kurulmuş olan tiyatro topluluğu. http://uuo.uludag.edu.tr/
geçen yıl odtüde içlerinden biriyle tanıştığımız dosthane tiyatro topluluğu. O esnada ortamda bulunan 50ye yakın odtülü arabamızın taşınmasına bir gram yardımcı olmazken uludağ üniversitesi oyuncularından olduğunu söyleyen arkadaş canla başla bize yardımcı olmuştu. *
uludağ'a ilk gelişte bir can simidi olmuştu benim için burası. tiyatronun büyülü dünyasını zaten bilen bilir. bir de bu büyüye en kralından bir samimiyet eklerseniz tadından yenmez. işte böyle bir yerdi bu topluluk. yaklaşık 40 insan, yeni tanıdığın 40 insan bir anda gelir hayatının orta yerine konuverir. bu konumlanma sırasında sorarsın kendine nerden bu bağlılık. tiyatro mu yoksa burdaki insanlar mı? çok da aldırmazsın sonra. çünkü anlarsın ki ikisinin birleşimiydi burayı böyle vazgeçilmez kılan. çok uğraştı bazıları tiyatro için. çok yetnekliydi bazıları da. ve hepsi çok iyi insanlardı. tüm uzak duruşlarıma, tüm tembelliklerime rağmen çok önemsedim bu bursalı üniversite tiyatrosunu. son durumu nedir,ne değişmiştir bilmiyorum ama ben görmüş olduğum haliyle hatırlamaya devam ediyorum.
olmayan birşeydir senede bir oyunu zor çıkarırlar.
bu sene Güngör Dilmenden Midasın Kördüğümü adlı oyunu çıkartmışlar.tüm olumsuzluklara rağmen ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan amatör topluluk
"ya içindesindir çeberin ya da dışında yer alacaksın" bu topluluğun mihenk taşıdır.
amatör ruhla, profesyonel destek almadan grup içi aktarımla çalışan topluluktur. bursa nın ilk tiyatro festivalini bu topluluk gerçekleştirmiştir. bir üniversite tiyatrosundan bekleneceği gibi bu toplulukta da aslolan emektir, deneysellektir. ve evet çember şarkısı bu topluluğun marşıdır adeta.
bu yıl aristophanes'den kadınlar savaşı (lysistrata) isimli oyun üzerinde çalışan topluluktur.
bu yıl iki tane oyun çıkaran topluluktur.
tiyatro yaptıklarını iddia eden uludağ üniversitesi'ne bağlı öğrenci topluluğu.
üstünde 30 yıl yazan t-shirtlerle günlerce sağda solda dolaşmaları topluluğun çok birikimli olduğu veya harika bir festival organize ettiği anlamına gelmiyor.
30 yıl boyunca pek çok üniversitedeki tiyatro topluluklarının başaramadığı şeyleri başarıp üniversitedeki en etkin topluluklardan biri olduğunu kanıtlamış, tiyatro aşkı ile her yıl daha ileriye giden topluluktur. artık türkiye çapında her yıl organize edilmesi beklenen ve elliye yakın üniversitenin başvurduğu seçkin bir tiyatro festivali düzenleyen topluluktur. belki de pek çok üniversitenin tiyatro gruplarına hatta uludağ'daki diğer öğrenci topluluklarına öncülük eden işler yaptığı için her daim göz önünde olacak topluluktur.
bu yıl siegfried lenz'in yazdığı suçlular çağı, suçsuzlar çağı isimli oyun üzerinde çalışma yürüten topluluktur. 26 Nisan 5 Mayıs tarihleri arasında 7.sini düzenledikleri tiyatro festivaline ev sahipliği yapacak ekiptir.
7.sini düzenledikleri tiyatro festivalinin iyi olduğunu fark ettiğim gruptur.bu yıl çıkardıkları oyunla da başarı sağlayan grup olmuştur.
senede 10 tane içi boş oyun yapmaktansa adam gibi 1 tane oyun çalışan (dramaturgi, inceleme, oyunculuk, atölye çalışmaları, okuma ve film izleme, gezi vs.) universite tiyatrosu olduğunun bilince ve alternatif yaratan 31 yılını geride bırakmış topluluktur.
bu yıl siegfried lenz'in yazdığı suçlular çağı, suçsuzlar çağı isimli oyunu sergileyen ekip , direklerarasi seyircileri odulleri'nde Juri ozel odulunu kazanmislar.
Tebrikler
bu yıl siegfried lenz'in yazdığı suçlular çağı, suçsuzlar çağı isimli oyunu sergileyen ekip , direklerarasi seyircileri odulleri'nde juri ozel odulunu kazanmislar.
tebrikler
bu yıl Ken kesey'in romanından tiyatro metnine uyarlanmış olan guguk kuşu oyunuyla sahneye çıkan ekip.
bu akşam güzel bir oyun sergilemiş ekip. katılamadım ne yazık ki ama buradan tebrik ediyorum kendilerini.
bu yıl heyecanla beklemiş olduğum 9-17 mayıs tarihleri arasında 8. tiyatro festivalini düzenleyecek olan topluluk.
festival programı için https://www.facebook.com/...02&type=1&theater
9-17 Mayıs tarihlerinde tiyatro festivali kapsamında, bir çok iyi amatör tiyatro topluluğunu mete cengiz kültür merkezinde ağırlayacak olan topluluk.
Bugün tiyatroyu görükle sokaklarına taşımış olan ekip. Türkiye de trans bireyleri konu alan ilk sokak oyununu oynamışlardır.
http://vivahiba.com/article/show/nasil-bitmeli/
Edit: saat 01 olmuş dündü o dün.
Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi’nin düzenlediği, 40 tane oyunun yer aldığı 12. Üniversitelerarası istanbul Tiyatro Festivali'nde 6 dalda aday gösterilmişlerdir:
en iyi ışık tasarımı
en iyi dekor tasarımı
en iyi yardımcı kadın oyuncu (dram)
en iyi yardımcı erkek oyuncu (dram)
en iyi erkek oyuncu (dram)
en iyi oyun

Ve neticesinde jüri tarafından iki ödüle layık görülmüşlerdir:
En iyi yardımcı erkek oyuncu (dram)
En iyi erkek oyuncu (dram)
oyunculuklarıyla profesyonellere taş çıkaran aktarım yoluyla ilerleyen bu yılda yanıklar oyununa hazırlanan muhteşem ekip.
ciddi ve sorumluluk sahibi eğitmenleri olan topluluk. çember anlayışını geliştirmekte kararlı davranmaktadırlar. ekip ruhuna önem verirler.