bugün

burayla tanışalı birkaç sene oldu.

sözlüğü ile okan bayülgen'in programında duymuştum. bizim yazarları aylin aslım bildiğin şamarlıyordu. ulan dedim neymiş burası bir bakayım falan... baktım. komik şeyler yazılıyordu vs. sonra dedim ben de yazar olayım. o ara klima muhendisi diye bir çocukluk arkadaşım da "sözlüklerde takılıyor musun?" diye sorunca daldım falan işte...

on entry girdim ve beklemeye başladım. birinci gün tamam, iki de hadi tamam diyelim, üç, dört... ulan bir türlü onaylamadılar yazarlığımı. hatta bir arkadaşım benden sonra başvuru yapmıştı da benden önce yazar olmuştu.

-abi sen yazar mısın uludağ'da? onaylanmadı mı hala?
+abi siktir et ya. salak bir yer zaten.

sonra yazar oldum işte. baktım ortalıkta birileri "ben çok zenginim" "ben asil fransız soyundan geliyorum" gibi kelamlar ediyor. dedim "ya siktirin gidin, madem öyle ne işiniz var burada" sonra işte troll kavramını öğrendim. sonra bu adamları gülerek okumaya başladım.

ortada bir sorun vardı... ben ciddi anlamda yazım bilgisi yoksunu idim. hoş halen basit hatalar yapıyorum ama o zamanlar daha beter. mi'leri bitişik yazmalar, ki'leri ayrı yazmamalar vs. sonra türkçe yazmayı da burada öğrendim.

neyse öyle işte... özeldir uludağ. başka bir tadı vardır. gerçi eski yazarlardan pek kalmadı ama yine de yuva gibi işte. şimdilerde seviye düştü, oylama olayı bitti falan diyorlar ya siktir git diyesim geliyor. abi okutan nasıl okutuyor yazısını? seviyorum lan burasını. ne olursa olsun burası ayrıdır.

bu arada bu yazıyı neden yazdım cidden bilmiyorum. eski kankalarım cehenname, blue smyrna, klima muhendisi, miceddere yiyen adam ve zall'a selam ederim. evet ben buraya ilk geldiğimde zall sıradan bir yazardı. sonra birden yükseldi. tamam kötüydü. öptüm görüşürüz.
Uludağ sözlükte olmak bir ayrıcalıktır. Ama yazar olmak daha bir ayrıcalıktır.
sozluk.org'da yapılan yazar ayrımcılığından kaçıp sığındığım, kendimi kurtardığım sözlük. Şimdilerde oradan buraya göç eden arkadaşlar olduğu için oradaki başlığında moderasyon tarafından kötülenmekte. Yakıştıramadım, hiç profesyonelce değil.
Güzel yer, gerçekten. Hareketli ama öte yandan da sakin. Kaosun ortasında kalmıŞ olduĞu ve troll'lerden nefes alamadıĞı halde saçma sapan kıskanÇlıklarla debelenen insanların bulunduĞu bir ortamdan resmen "lanet olsun" diyerek çekip geldiğim ve gerÇek anlamda huzur bulduğum yer oldu benim iÇin birkaÇ haftadır ve iÇime de sindi. Umarım da hep bu şekilde devam eder hislerim.
maç muhabbeti yapan ergenlerle dolu oluşumdur.
2012 yılında hala erkekte uzun saçın ve küpenin tartışıldığı sözlük.

hanımlar, beyler! niye herkesi tek tip yapma uğraşı içerisindesiniz?
kendi kişisel fikirlerine uymayan insanları aşağılamak, hor görmek ne yazık ki sadece yazar değil mod, yahut casus statüsündeki yetkililerin de yavaş yavaş hastalığı olmaya başlamış olarak görüyorum.
içerisindeki darbeseverleri gördükçe üzüldüğüm sözlük.

ne kadar çoklar,darbe olsa hepsi sokağa çıkıp bayram eder.

(bkz: beyin bedava)
inci sözlük'e laf atan fakat her ":)" butonuna bastığımda "yaran inci sözlük ayarları" başlığını gösteren sözlüktür.
ilker Başbuğ'un tutuklanmasıyla çoktandır piyasada olmayan sahte yazarların yeniden ortaya çıkıp tımarhaneye çevirdiği sözlük. Oğlum tamam dezenformasyondan, saçmasapan söylemleri fikir gibi aktarıp iyice kirlilik yaratmak akıllıca bir hamle hükümet propagandası ve türk düşmanlığı açısından da amınakoyim 1 saat sözlüğün başına geçip bir şeyler karalayıp, eğlenip, okuyup gideceğiz onu da saçmalıklarınızla yaptırmıyorsunuz lan. Gidin sahte hesaplarınızla, başka sözlüklere, başka forumlara.
finallerimin ortasında beni yazar olarak kabul edip ocağıma incir ağacı dikmiş sözlük.
temalarını çok başarılı bulduğum,zannımca ekşi sözlükten daha çok yeniliklere açık sözlük oluşumu.
dikkat çekme ve ayar verme sevdasından vazgeçemeyenlerin, açılan başlıkların altına formata aykırı olduğu için silinmesi şaşırtmayacak entryler girdiği sözlük. yahu, aklına bir şey gelmiyorsa, bir şey üretemiyorsan, yazmazsın olur biter. sözlüğün keyfini çıkarmaya bak, silinecek entryler yazmak yerine bir şeyler üret, sonra da ' neden entrym silindi ? ' diye ağlama.
sabah saatlerinde attığı mesajla beni kenarda ki çaylak yazısından kurtaran sosyal oluşum, kendimi çok ezik hissetmeye başlamışken hemde. teşekkürü bir borç bilirim.
128 yıldır yazmadığımı fark ettim. 128 yıl lan. dile kolay. bağlanamıyorum biliyo musun. burdan bi şekilde ıssız adam'a bağlamak isterdim de, beceremedim. neyse, ada ben ayrılmak istiyorum.

ana itibariyle hemen ilk izlenimlerim, (zira çok önemli.)

sol frame aynı abi. aynı yani. şakirt ulusalcı atışması müthiş. bayılıyorum buna. şakirtler arada ateistlere de laf atıyor. sanırsın threesome. olaylar olaylar.

hemen ardından itiraf furyası geliyor, ki benim de yazmadığım 128 sene içinde en çok artıyı onlar almış. "en beğenilenlerin" ilk iki sırasına yerleşmişler. sizin ayıbınız. hiç üstüme alınmıyorum.

çok da uzatmaya gerek yok, dünün beğenilen entrylerine baktım. neblem, tanıdık birkaç insan var. artıladıklarım var. siktrgt iğrençsin ibne dediklerim var. öyle işte. bu arada çelikten özür diliyorum.

edit: yukarıda "ana" ile başlayan, aslında an itibariyle demek istediğim, ve utanmayarak arkasından "hemen" deyip ilkokul iki seviyesinde bir anlatım bozukluğu yaptığımı biliyorum. üstelik bu editi bile 17 defa okudum, ama yine kesin bi hata vardır. liseyi bitirsem süper olmaz mıydı!?
şakirt- kemalist tartışma platformu.
sol frame bu arkadaşların tekelinde bulunuyor.
kemalistleri övdüğün an nickaltına doluşup seni övüyorlar.
şakirtler tarafından tersleniyorsun.
kemalistlere karşı entry girdiğin zaman ise, sana beyinsiz diyen gerzekler çıkabiliyor ve şakirtler tarafından pohpohlanıyorsun.
insanlar sözlüğe kafa dağıtmak ve karşıt görüştekilerle tartışmak için giriyorlar.
iyi de yapıyorlar.
bu sözlük fikir tartışmalarının yaşandığı kaliteli bir sözlüktür.
candır.
bazı yazarlar bildiğin facebook yorumu gibi entry yazıyolar. ki bu şekilde baya fazla entrye denk geldim. ayağınızı denk alın lan totoşlar. bi de önceden bi oyun zımbırtısı vardı nerden giriliyodu lan ona diye bilenlere sorulması gerekir düşüncesindeyim.

üstteki duruma örnek:

http://www.uludagsozluk.com/e/14193355/

http://www.uludagsozluk.com/e/14193378/

alttaki cevaba gel.
sözlük ve forum arasındaki farkı kavrayamamış yazarlar barındırır içinde.
Yeteri kadar düşen kalitenin daha da düşmemesi için yazar alımı durdurulması lazımdır.

Zaten yazdıklarımız okunmuyor, oylanmıyor.
Oylar sırf trollere veriliyor.
Güzel yazılara da ibnelik olsun diye eksi veriliyor.

Sevgili yazarlar. Özellikle de son nesiller.
Okuyun, ve de oy verin. Yazdığımız boşa gitmesin.
bu sözlüğü yöneten kişinin çaylaklara dilbilgisi ve format uyarısı yapmaya çalışırken düşük cümleler kurması gerçekten takdire şayan.
bir arkadaşımın tavsiyesiyle yazar olup yazmaya başladığım daha sonra 2 sene boyunca yazmadığım ama an itibariyle geri döndüğüm güzide sözlük.
sebebi ise biraz içimi dökmek. zira sevgilimin bilmediği tek yer burası.
ekşi,itü,twitter abluka altında.
umuyorum ki ulu benim sıdındığım liman olacaktır.
yeniden merhaba.
tanışalı henüz 1 hafta bile olmadı seninle uludağ sözlük; ama seni sevdim.
içindeki insanları sevdim daha doğrusu. ara yüzünü de sevdim. herhangi bir şeye kısa sürede erişebilmeyi sevdim. senden önce yazdığım sözlük çöpmüş onu anladım.
efendim şimdi sana söylemek istediğim bir şey var,
tamam hoşsun güzelsin, ama bazen sol frame'in boku çıkıyor. sürekli bir anket telaşı. bence bu az olmalı. bir yazar istediği kadar başlık açmamalı mesela. sınır olmalı.
ha özgürlüye sınır konmamalı tabi ki. ama zaten binlerce yazarın var. aynı başlık değiştirilip değiştirilip tekrar açılıyor. bir göz at, arama tuşunu kullan; sen de göreceksin. mesela;
''0'' * yazıp ara tuşuna bastım.
karşıma çıkan başlıklardan birkaçı şunlar;
0
0 0
0 0 0
0 0 0 taktiği
0 0 10
0 0 10 sistemi
0 0 10 taktiği
0 0 11
0 0 6 taktiği

vs vs.
bu başlıklardan bazıları bence birleştirilebilir. burada da moderasyonuna çok iş düşüyor. bence; ki bu bir istektir, moderasyonun entry silmek dışında bu işe de el atmalı. her gün onlarca entrysi silinen bir yazarı bir hafta ya da daha uzun süre çaylak yapıp kendi iş yükünü de hafifletebilir.
ama dediğim gibi, başlık erozyonundan kurtarması lazım moderasyonunun bu sözlüğü.

söyleyeceklerim bunlarla sınırlı değil. yani sadece şikayet etmek için gelip yazmadım bu başlığa.
seni seviyorum sözlük. çünkü ideolojik yapımız, dünya görüşümüz uyuyor seninle. çok fazla ortak düşüncelerimizin olduğu yazara ev sahipliği yapıyorsun. bu de beni sevindiriyor. troll sayın az. bu da seni sevmeme bir diğer sebep.

onun dışında; iyisin hoşsun. bana çok güzel bir sevi armağan ettin. kendine iyi bak sözlük. ara ara uğrarım bu başlığa.

öpdüm.
ateşli gençlere şu sıralar başlık sıçmaları için olanak sağlayan platform. *
ekşi ve itü gibi vasat yerlere bi bakıp çıktıktan sonra girildiğinde hemen sol framedeki başlıklar ile kalitesini belli eden efsanevi sözlük. kaliteli yazarlarindan ve entrylerinden bahsetmiyorum bile. boyle bir olusumda oyle veya böyle yer aldığım için çok mutluyum.*
(bkz: uludağ sözlük yetkililerinin yaptığı yanlışlar)
adam gibi bir teması olmayan sözlük. Beğendiğim temaların hepsinde butonların rengi öyle özenle seçilmiş ki gözüm kendiliğinden butonlara kayıyor.