bugün

(bkz: uludağ sözlük cia bağlantısı)
şöyle bir şey de yayınlanmış, zall'ın fake olarak kullandığı -iddia edilen- nick hakkında (sky_walker). hani belki ilginizi çeker;

--spoiler--
(bkz: http://www.thedewil.com/silik.htm)

buradan incelebilecek, uludağ sözlük'e tema yaparken kullanılacak theme.zip içindeki silik sayfasının sahibi. şimdi;

- bu sayfayı kaydetmek, alabilmek için bu kullanıcının hesabına erişmek gerekli.
- bu kullanıcının hesabına erişilip kaydedildi ise bu; bunlar özel bilgi olmalı, neden erişildi, neden o dosya ile herkese sunuldu?
- ayrıca kendisinin siliklerinden ve silinme sebeplerinden anlıyoruz ki, hesap moderasyon tarafından deneme amaçlı kullanılmış.
- bu hesap moderatörler tarafından mı kullanılıyor? eğer öyle ise, siliklerde de görülen, atatürk'e saldırılan, daha sonra tepki çekince çaylak olmasına sebep olan entry'yi kim yazdı.
--spoiler--
zannımca bekaretin önemi hakkında o kadar çok konuşulunca başlıkları gözden geçirip edinilmiş kanıdır.
şimdi bi' gözlerinizi kapatın düşünün. aynı olay ekşisözlükte olsaydı ne olurdu? orayı övme açısından demiyorum. baştan söyleyeyim. diyelim ki ssg bir ton feyk nick almış, normalde dile getiremediği düşünceleri entrylerine döktürmüş. bu da kanıtlarıyla ortaya çıkmış sözlükte. bir düşünün yahu? ne olurdu sözlükte? ssg mi kalırdı ekşisözlük mü kalırdı ortada?

beyin jimnastiği dedim olmadı. yavaş yavaş anlatıyorum anlaşılsın diye. intihar sosu'nun yazdıkları da anlaşılmamış anlaşılan. aynı paralelde düşünelim. dün, yukarıda anlattığım olay uludağ sözlükte ispatlandı mı? evet.

peki ne oldu bu sözlükte bu olay üstüne? iki üç yazar "gerçeklerin açıklanmasını istedi" kimi de "hesap verilsin" dedi. iki üç yazar! beş bile değil. zorlasak dört olur belki. hayır bu kadarla da kalsa iyi.

bir de bu hesap soran yazarlara "kardeşim sizene adam buraya kurdu istediği gibi at koşturur" dendi. oha lan! o-h-a mskym o-h-a! neyse seviyeyi sizin anlayacağınız dilden özellikle düşürdüm yazıya sürükleyicilik katayım diye. devam edelim aynı üslubla o zaman. şu argümanı sunuyor akıl fuckerı yazarlar bize;

- beğenmiyorsanız gidin. bizde istediğimiz gibi at koşturalım adminimizle. ayrıca o ne derse ne yaparsa doğrudur. fake hesap aldıysa da (ki ben inanmıyoooraam) helal olsun. neticesinde sözlük onun. isterse istediğini yapar. sesinizi kesin oturun ya siktirin gidin. bu arada hayatınız sözlük olmuş sizin. ha bana soracaksınız 2000 entryi neden yazdın diye? onları zaten ben yazmadım bu benim fake hesabım. bende fakeim zaten. aferim bana. hümanist aşağılık solcular sizi. admin gomünist olsa bu iddiaları dile getirmezdiniz ama de mi! ya pışık koçum yemezler. yürrü!..

* budur hacılar hüsrevler işte sizin seviyeniz. budur! mübalağa değil bu. kafanız o kadar ideolojilere saplanıp kalmış ki kör olmuşsunuz. (#4452537) nolu entryme iki madde daha ekliyorum.
3- eleştirme özürlüyüz.
4- olayları yorumlama özürlüyüz.

aslında hata olayı irdeleyen bizlerde. uludağ sözlük nihayetinde burası. biz sandık ki böyle bir şey açıklansa ispatlansa olay olur. ne mümkün mirim ne mümkün. meğerse alayı herşeyin farkındaymış. popüler yazarlarda sistemin çarkında mutlu mesut mastürbasyonlarına devam ediyormuş. bir tane erdemli yazar yok mu lan orada? olayın özünü kavrasın gelsin şuraya çat çat döşesin entry. suss puss miss. gelsin artı oylar...

hayat normalde de böyle değil mi zaten? doğalgaza zam yapılır elektriğe zam yapılır, kendi belediye başkanın seni sker senden fazla para alır. sen ne yaparsın bunun üstüne. bir kömüre tav olursun. (tıpkı yazarların entrylere artı oy vermesi gibi)
"ya zaten milletçe fedakarlık yapmamız gereken şu günlerde devletimize yardım etmeliyiz" dersin, ülke zaten başbakan'ın ne isterse onu yapar haklı buraları o adam etti, karizması var dersin. otoriteye iktidara her zaman boyun eğen kafası din ile ya da şovenizm ile sömürülmüş muhafazakar kesimden ne beklersin? kalkıp otoriteden hesap sormasını mı? harbiden biz çok salakmışız ya. haklısınız.

ama merak etmeyin. yavaş yavaş herkesin hevesi kırılıyor. kimi güzel insanlarda uçtu gitti bile zaten buradan. tek sesli bir sözlük haline dönmek üzere burası. istediğiniz gibi at koşturacaksınız sözlükte. muhalif kimse de kalmayacak. artık rahatça;
allah'ın varlığına inanmayan gerizekalı ya da dünya türk olsun tarzında başlıklara ağzınızdan salyalar saça saça entrylerinizi girebilirsiniz.
otoritenizi utandırmayın ona layık olun emi?

kalın sağlıcakla...
edit: hala tüm yüzsüzlüğünüz ve arsızlığınızla cevap verip daha da kepaze etmeyin kendinizi.
gidin uludag sozluk birinci gazoz ligi başlığına falan yazın. konuyu kapatın. cevap vererek utandırıyorsunuz "abi"nizi...
doğrudur. verdiğimiz savaş bu yüzdendir.
nihayetinde vatan millet sakarya'ya bağlanmış konu. beklediğim gibi bugün el veren yarın g.t verir özdeyişi de yanında bonus.
sözlüğün birinde admin bizi kandırırsa, yarın israil bize de savaş açar. ikisi aynı şey, ben o kadar zekiyim ki ikisini aynı kefeye koyuyorum.

açıkcası ben memnunum olm, beğenmeyene güle güle. var mı?

yahu, bunu yazan herifçioğlunun 500 tane feyki vardı ona gığk demiyonuz, vay adminin feyki varmış. nolmuş, yani nolur biri açıklasın bana?
şimdi yine melih gökçek ve ankara'nın su saatlerine bağlayacaksanız konuyu, hiç zahmet etmeyin kimse anlamayacak sizi.

evet sözlük bu. ben eğlenmek için giriyorum. bilgi edindiğim de oluyor. ekşide aynısı olsa nolurmuş.
olmadı mı sanıyorsunuz? ohoo diyim ben, arkadan geliyor gençler. hiç de bir şey olmadı gülüm.

hadi ekşide bilinen bir durumdan bahsedelim, ki bahsetmiştim yine açıklayayım. (bkz: for dummies)
2006'nındı değil mi, 21 aralıkta sözde darbe yapıldı bu sitede. ahaliyi keklediler.
sözde ssg kıymetlimizin elinden site alınmış, modlar değişmiş.
noldu? ssgye ve takımına içinde kin olanlar, o güne kadar totolarını yalamış münafıklar içindeki kinlerini kustu.
sonra noldu, herşeyin "şaka" olduğu ortaya çıktı ve bu heriflerin istisnasız hepsi sözlükten atıldı.

asıl ben sorarım, uludağda olsa bu, ne olur?

adamın biri kalkmış görüşünü söylemiş, vay efendim niye demiş. adamın kimseye zararı mı var?
kandırdı diyorsun. velev ki iddia doğru, ben bunda yanlış bişi de göremiyorum ayrıca.
ben de admin olsam etliye sütlüye bulaştırmam bilinen rumuzumu, geri kalanıyla istediğimi söylerim.

çünkü bizim ahali belden aşağı vurmayı sever, "sen admin olmasan böyle konuşamazsın" gibi geyikler türer ortada.
alimacgraw için yapıldı bu yakın zamanda, hatırlaması zor değil. kadın herzamanki gibi davrandı, ama bizim sivriler "gtün kalktı" diye yazdı rumuzunun altına.

ha öyle mi, madem öyle, ben de sizden biri olup sizler gibi yazar görünürüm, istediğimi yazarım diye düşünmüş olabilir adam.
evet, sana mı sorcak?
ohaymış, nesi oha lan? nolacak, hayallerin mi yıkıldı? git kumda oyna.

edite edit gtüne girsin büdü: yeni entry yazacak kadar gtüne güvenmiyorsan, trafikte 1 cmlik açık camdan küfreden adam kadar eziksin gözümde. ızınıı idiiim ızınıı. çoluk çocuk. hadi buna da cevap ver.
(bkz: vay anasını sayın seyirciler)
(bkz: vay bu başımıza gelenler)
burada geçen "only want to be exist" niki ile kafaları karıştıran iddia.

http://www.itusozluk.com/goster.php/@2902319

zira;
(bkz: only want to be exist/#3581181)
doğruluğu sözlükte birkaç saat geçirilerek anlaşılabilen önermedir. belki de uludağ-bursa bölgesindeki genel durum ile alakalı olabilir.

hep ortalarda dolaşan birbirinin şakşakçısı 8-10 yazar, kendileri gibi dinci(dindar değil), geri kafalı ve yobaz olmayan diğer yazarları gerek mesajla, gerek toplu linç ile, gerek nick altı saçmalamaları ile yıldırmaya çalışırlar. acı ama gerçek.
son günlerde sözlükten filistini kurtarmaca oynarlar.
uludağ sözlük'te yazar olmaya* karar verme nedenim. tck 125 olmasa kendilerine çok güzel şeyler söyleyebilirdim ama var işte.
http://www.itusozluk.com/...ler+ordusu+olmas%FD/50241

http://www.itusozluk.com/...ler+ordusu+olmas%FD/50214

(bkz: kedikemal)

* haklı abi adam. ben olsam bende çakma nick alıp görüşlerimi belirtirim. yoksa linç ederler insanı. sözlüğün imajı bozulur. aman diyim.

edit: bi mevzu inatla bu kadar kazma bir şekilde anlaşılır ve yorumlanır. uzun uzadıya cevap yazmak ve laf anlatmak yerine şu entrylere bi kez daha bakın. sadece bakmayın! okuyun algılayın. iyice ucuzlaşmayın.
(#4452911)
(#4453930)
şimdi zerre üzerime vazife bi olgu değil de hani tamamen tarafsız bir görüş belki bazı kesimlerin hoşuna gider diye yazma ihtiyacı hissettim.
bir kere zall rumuzlu şahsı tanımam, siber reel hiç bir mecrada bırakın tek kelime diyaloğu birbirimize teğet geçmiş bile değiliz. hiç bir yerde bedava çalışmam, yani biri gelip bana moderatörlük falan teklif etse direkt maaş ve mesai konusurum. yani bunu yazarken herhangi bir menfaat kaygım olamaz.
sapına kadar bir alkolizm savunucusu olarak, mütedeyyin biriyle paylasacak hiç bir ortak noktam yoktur.
neyse meseleye gelelim.
bu zall nam arkadaşın fake hesaplar kullandığı, bu fake hesaplarla bu sözlükte islamcılık yaptığı ve cemaatçi bir insan olduğu falan iddia edlmiş.
bir kere isteyen her insan canı cekerse cemaatçi canı cekerse paganist canı cekerse satanist paşa gönlü arzu ederse ateist olur. Bu hiçbir kafasına göre übermensch sözlük yazarının tasarrufunda bir olgu değildir ve de kimseyi alakadar etmez. bu bağlamda zall rumuzlu arkadasa ya da başka herhangi birine cemaatçi olması malzemesiyle kimse saldıramaz. saldıran komiktir. eblehtir.
gelelim su fake hesapla atatürke hakaret, yok efendim birilerinin kutsallarına sövgü falan filan mevzusuna.
bu tavır klasik bir gelişmemiş birey tavrıdır.
vay efendim bu adam bizim kutsalımıza küfür ediyor yok efendim bu adam atatürk düşmanı gibi tepkiler komiktir, saçmadır.
Arkadasım bu ülkede atatürk e saygısızlık herkesin götüne girer. bu durum yasa güvencesi altındadır.
madem bu kadar şikayetcisin üşenme dava aç.
bak ekşisözlük zırt pırt kapatılıyor. burası da kapatılır.
nedir yani bu, sen kutsalıma hakaret ediliyor diye ağla, ondan sonra tut önüne gelene çemkir sağa sola söv...

şunun farkında bir varın. burda sizin sövdüğünüz hemen her olgu, birilerinin kutsalıdır. ve senin kutsalından değer olarak hiç bir farkı yoktur.

ya da bunları kafana takma, bırak zall canı ne istiyorsa, nasıl mutlu oluyorsa onu yapsın. Sen de takılmana entry girmene bak. Yapabiliyorsan hatun kaldır. Yapamıyorsan başkasının kaldırdığı hatuna bakarak salyalarını akıt. hatuna orospu de. Nasıl olsa sanal alem. Atış dibine kadar serbest.
kendini bu kadar kasmana gercekten hiç gerek yok.
bu bağlamda bu olguyu kafalarına bu kadar takan arkadaslara tavsiyem, esiri oldukları pcleri kapatıp, başlarını kaldırıp biraz dısarıya bakmalarıdır.
sen burda kimsenin fikrini değiştirmeyecek tartısmalara girmeye mecal bulurken, dısarda akıp giden bir hayat var.
sokağa cık da su akıp giden hayatı bir yerinden yakalamaya bak.
kimse sana süper yazıyorsun diye madalya takmaz buralarda.
(bkz: sözlükler arası reklam savaşı)
(bkz: reklam pastası sözlük sitelerine dar geliyor)
(bkz: cemaatci mücahitler ordusu ateist kaynıyor)
konuyla ilgili facebook grubu bile acilmis.

http://tr-tr.facebook.com/group.php?gid=113350010353
anlamadığım $ey bu iddiaları ortaya atan ki$inin idrak zorluğu çektiği sanırsam.

$imdi;
zall efendi ne icraat yapar bu sözlükte? vasfı nedir?

sözlüğü yapmı$, ara ara çe$itli fasiliteler ekleyerek sözlüğü daha kullanı$lı hale getirmeye çalı$ıyor kendi bünyesince. ne kadar beğenmeseniz de makam itibariyle admin dediğimiz, sahip konumunda.
bir takım mecburiyetlere uymak zorunda normal yazarlardan farklı olarak. tarafsız olmalı, adaletli olmalı, renk vermemeli. e$it olmalı vs vs.. zira söyleyeceği her$ey mutlak birilerinin ho$una gidebileceği gibi, birilerine batacak veya zarar verecektir. bu nedenle zall efendi kendi nickini kullanarak renk verecek bir harekette bulundu mu bu güne değin. $ahsen ben bulunduğum süreçte denk gelmedim.

- $imdi zall efendi hiç bi$ey yazmasa, lan ne skim adam hiç bi $eye katılmıyo, tepki vermiyo denir. demiyenin alnını karı$larım. bu kadar alengirli i$ yap, sözlüğü kur, bu kadar farklı tipolojiyi bi araya getir ve etliye sütlüye karı$ma. yok öyle $ey.

- e bakıyoruz rivayetlere göre ne yapmı$, fake nick alıp kendi görü$lerini belli ediyor. senin benim yaptığım gibi. açıkçası ben almamasına $a$arım. zira bu adam türkiye'de ya$ayıp, bu kadar haltı yiyip tek kelime etmiyor diyemez kimse. sokaktaki dilenciye gidip sorsan bi$eyler 5 dakikada sana vatanı kurtarmanın formülünü verebiliyorken, bu vatanda$ın kendi, sade vatanda$ olarak fikir beyan etmesi gayettabi normal bir durumdur. bunu kabullenmek gerekir diye dü$ünüyorum.

ha $u konuda $ikayet var ise anlarım,

"la bu adam bi ton fake nick alıp ortamı panayır yerine çeviriyo" dersin anlarım anlayı$ gösteririm. lakin $u gerçek ki mekan adamın, haliyle revaçta olması adamın i$ine gelir. bir $ekilde gündemde olmak adamın kârına ise yapması gayettabi normaldir. dürüst bi davranı$ biçimi değildir lakin günümüz türkiyesindeki $artlar itibariyle artık normal kar$ılanabilecek bir durumdur.

eğer ki aldığı fake nickler ile, yasaları çiğniyor ise, zaten senden benden farkı olmadan yasalara kar$ı sorumlu. yani sen de hata yaparsan yasalarla sevi$mek zorunda kalırsın, o fake nicki alan da.

kaldı ki, iddiayı ortaya atan ki$i kendi ağzıyla kamyonla fake aldığını, kendi çapında ortalığı birbirine kattığını söylemekten geri durmuyorken, aynı özgürlüğü bir ba$kasına reva görmemesi nedir? nasıl bi aymazlıktır?

yahu merak ettim, adam renk verse sorun, vermese sorun. makamında biri olarak renk vermesi elbette ki bu ortamın çe$itli yaftalara sahip olmasını gerektirir. o yüzden normal biri gibi girip görü$lerini belirtmesi pek normal.

empati yapın be zor bi$ey istemiyorum;

ben adminim diye ortada ta$ak gösterisi yaparak, diktatörce dolanmak sizin kurduğunuz ortamın ve sizin ne kadar doğru ve güvenilir olmanızı sağlar.

o değil de beni zall'ın fake nick'i zannetmeyin sakın. az biraz yönetici vasfına sahip birisi bu eylemi yapar. klasik yazar vasfında biri olarak bu durumu idrak etmek zordur.
nitekim aynı zihniyete haiz insanlar rte'ye yapı$an birine rte'nin ananı da al git lafını da çok görür, deniz baykal'ın kendisine yapı$an kadının yakasına yapı$ıp itmesini anormal kar$ılar. zira onlar insan olamaz. olma gibi bir lüksleri yoktur bu dü$ünceye haiz insanlara göre.

öperin hepinizi...
değişmesi gereken zihnetiyin oluşturduğu durumdur.
seni ziklemez. zaten adam grup oluşturacak olsaydı sadece kendi görüşünden olanları alırdı.
en azından misyonu olan yazarlardır.