bugün

(bkz: july4th un akp den milletvekili adayı olması)
yardıma ihtiyaçları olan moderatör grubu. yedi bin yazara dört moderatör az gibi.
(bkz: kimse yok mu)
(bkz: deniz feneri)

(bkz: demiyorum ki illa ben olayım)*
ezik, kelimesini hakaret olarak gören moderasyon.
ya bir derdim var, gammaz şikayetleri vs. gibi sorunlara yetişemiyorlar ya da dikkate almıyorlar bilmiyorum ama entry silme/silmeme tutarsızlığı içerisindeler. bunun örneği çok ama bir tane vermek gerekirse:

(#3837618) yazar arkadaşımız son derece subjektif bir entry girmiş ama moderasyon tarafından dikkate alınmıyor. bu da subjektif değilse bir daha subjektif gerekçesiyle hangi entry'ler silinebilir çok merak ediyorum.
(bkz: #3842978) numaralı entry'de bulunan "aptal" kelimesinden dolayı koskoca entry'i "ağır derecede argo, küfür, hakaret" gerekçesiyle silen oluşum.

ağzımla gülmüyorum..
girilen entryleri genellikle forum/chat tarzı entry diyerek silen oluşum.
silmeleri gereken entryleri üşenmeyip silseler haklarında 1235636534626 sayfa entry girileceğini tahmin ettiğim ademoğulları.
yanılıyor olabilirim ama, ki eğer yanılıyorsam çok çok özür diliyorum kendilerinden; itü sözlük'le ilgili başlıkları canavar gibi takip edip entry sayısının çoğalmaması ve çok kişi tarafından görülmemesi için büyük çaba harcayan moderasyon, sanırım.

itü sözlük e rezil olmak başlığının sol frame'den engellenmesinin komik olduğunu yazdım bir entryde (ki entry girip denemiştim, gelmiyordu işte yanlış bilgi falan değil) iki dakika sonra başlığın engeli kalktı, tekrar göründü sol frame'de.

tekrar çok özür dilerim, eğer bir kusurum olduysa emin olunmayan bilgi diye siliniz entry'lerimi. saygılar.
popolarına sürekli eleştiri oku saplanan moderasyon.
moderasyona açık mektup

her gün sözlüğe girilen binlerce başlık ve entryi okuyup değerlendirmek pek tabi ki kolay bir iş değil. bu açıdan bakıldığında kesinlikle saygıyı hakeden bir uğraşınız var. lakin sözlük yazarlarının akıllarındaki "moderasyon objektif değil" olgusu durduk yerde oluşmamıştır.

sürekli forum-chat tarzı entry nedeniyle yazıları silmek yerine bu tür cevaplara muhatap olabilecek başlıkları silseniz bugün bu durumda olmazdı sözlük. kimilerinin dediği gibi sözlük resmen foruma dönmüş durumda. birileri bazı değerlere saldırıyor, diğerleri ise buna aynı şekilde karşılk veriyor. malesef son zamanlarda açılan başlıkların ve girilen entrylerin azımsanamıyacak çoğunluğu bu şekildedir.

bütün gün açılan başlıklara sadece bkz. vererek entry giren yazarların sayısı o kadar da az değil. bu durum, bu yazarların kalitesini ortaya koymaktadır. bu tip yazarlardan ne kadar çok olursa sözlüğün kalitesi de o oranda düşer elbette.

yazar alımlarındaki kolaycılık ta başka bir etken kalitesizleşmede. happylover * sadece 1 günde 10 entry girerek * 24 saat geçmeden yazar oldu. girilen entrylerin kalitesine bağlı olarak bu normal olabilirdi lakin haddimi bilerek söylüyorum ki o kadar da sağlam yazılar değildi bunlar. bu şekilde yazar olan eminim ki sadece ben değilim. en azından bu saatten sonra alımlarda kaliteye biraz daha önem verilebilir. tamam kayıtlı kullanıcı sayısı, her gün giriş yapan sayısı alınan reklamlar için önemli bir sayısal değer olabilir ama gidişat değişmezse herhangi bir forum sitesinden farkı kalmayacak olan uludağ sözlük, kullanıcı sayısına bakılmaksızın reklam gelirlerinde düşüş yaşayacaktır. ne kadar kaliteli yazılar yazılırsa o kadar okuyucu olur. geleceğe dönük düşünecek olursak ; kaliteyi arttırmanın bir yolunu bulmak zorundasınız.

kalitesiz yazılarım nedeniyle uçurulursam bu kendi suçum olacağı için kimseyi suçlamam ama okur olarak devam edebilmem için benden daha kaliteli yazı yazanların kalması lazım sözlükte.

okumaktan keyif alabileceğim bir sözlük istiyorum sizden, tek yapmanız gereken, başlangıçta biz kullanıcılara bildirilen formatı uygulamak.
saygılarımla.
sözlük yazarlığı konseptini algılama güçlüğü çeken dimağların neye dayanarak eleştirdiğini anlayamadığım moderasyondur.

yahu moderatörler sayıca az olmakla, yeterince müdahale edememekle eleştirilebilir de...

birinci nesil yazar olup henüz tanım yapmadan başlık açan, başlık açıp tanımlamayı bırak bağlantı verme zahmetinde bile bulunmayan onlarca insan var.

"lan o'lum bunları ne zaman durduracaksınız, atın şunları artık" tadında bir metnin girdi* olarak kabul edilmesi bu konsepte uyuyor mu?

forum tarzında yazı budur. ufak bir tanım yapma zahmetine girmeden, "dedirten başlık" gibi benim ilk yazarlık zamanlarımda bile çok nadiren yaptığım hataları üçüncü dördüncü nesillerde görünce insan ister istemez "çok uçtunuz dedirten başlık" demek istiyor buna.

ha'di şimdi başlıklar kafalara...
geçici gecirgen zar.
gammazlama aparatından 2 noktayla ilgili seçeneği kaldırarak bundan böyle bu duruma izin vereceğini düşündüğüm moderasyon. doğaldır, delirttim tabi adamları 200-300 ** bu tip entry gammazlamayla.
yazarları salak zannetmeleri kendilerini zaman zaman komik duruma düşürmelerine neden oluyor. bu insanların kafası sandığınızdan daha çok çalışıyor ve gözleri daha iyi görüyor sayın moderasyon.

(#3845017)
(#3844975)
(#3844326)

ayrıca minik mavi balina'yı da dikkatinden ötürü tebrik ederim.
enteresan insanlardır. benim daha önce yazdığım bir entryi, daha önce yazılmış bu diye sildiler.
şimdi mantıklı düşünecek olursak, benim yazdığım entarinin kalması, benden sonra yazan yazarın entarisinin silinmesi gerekmiyor muydu? yanlışım mı var?
entry' de isim verilecek ağır ithamlarda bulunulmuş şeklinde entryleri silebilen moderasyon. aynı zamanda sanki akp.

bildiğim kadarıyla moderasyonda kalan kişiler şöle;

(bkz: july4th)
(bkz: zall)
subjektif entry leri anında silen ama radikal insanların açtığı başlık ya da entryleri çok sonra silen moderasyon.ondan sonra desinler sözlük neden yerlerde sürünüyor.

(bkz: boyle basa boyle tarak)
an itibari ile full kapasite ile çalışan oluşum. bir entryi girişimin 20. saniyesinde sildiler az önce. bambaşkaymışsınız vallaha.
forum tadında entry girenlerin entryleri yeni gelin gibi salınırken köküne kadar tanım içeren entryimi kuşa çeviren tarikat.
entry silerken ışık hızında olan ama iş canlandırmaya gelince anında saklanan tarikat.
hakkında olumlu giriler girildiğinde eksilenen moderasyon. millet, desteklenir diye yazarı kıskanıp mı eksiliyor, yoksa giride ifade edilen fikre mi karşı çıkıyor, bilinmez.
bazen çok çetrefilli durumlar çıktığında yanlış karar verme kaygısı belki çekiyorlardır. böyle durumlarda herhalde hangi kararı verirlerse versinler, o karardan sonra o kararın sonuçlarıyla verdikleri kararın etkilerini, doğruluğunu ya da yanlışlığını görüyorlardır. bu adamların da, aralarında kız olmadığını kabul edelim, duyguları var, onlar da bazı yazarlara kıl oluyor, bazılarına da sempati duyuyordur. ben moderasyon olsam, ilkönce kendimi uçururdum.
bir de şu var: anket olacak ama olsun...
(bkz: moderasyon espirileri)
başlğına entry giren her yazarı er yada geç sözlükten uçaracağını düşündüğüm moderasyon. gelemedi ki hitler gibi birisi şu sözlüğün başına assın, kessin. şimdilik herkes zall ın yumuşak tarafını görmekte. neler olur bilinmez tepesi falan atar sözlüğü boşaltır önce kadınlar ve çocuklar olmak üzere.
zihniyeti değişmemiş sözlük moderasyonu. insanların ne olduğunu yüzüne vurmayı suç sayan sözlük. tabi yokuz ya elimizde olmayan nedenlerden dolayı. ahde-vefadan eser kalmamış.
sanirim tecavuz kacinilmazsa zevk al mantalitesini benimsemis moderasyondur.
istediginiz kadar formata uyun, formati en iyi bilen ve en iyi uygulayanlar sonunda onlardir.