bugün

bakire olmayan bayanlar sınır dışı edilmelidir başlığı bu moderasyon için gayet normaldir. bu başlığı sıçan kişinin, bakire olmayanları neredeyse orospu olarak tanımlaması normaldir. ne başlık silinir ne entrysi silinir trollcüğün. ama ben bu başlık altında tepki gösterirsem, benim entrym silinir, efenim üstteki entryleri refere etmek bla bla bla... ayıptır yahu ayıptır. tek bildiğiniz sözlük formatı mı? ben şimdi gidip bunu yazan tosun okuyana kosun başlığı açıp ilk önce tanım yapıp altına da, eheheheee okudunuz hepinize kodum ehehehee desem, bu sözlük formatına uygundur dimi? alttaki biri bana; ben de sana koyayım derse o hatalıdır. üstteki entryi refere etmiştir falan. komiksiniz. gerçekten komiksiniz.
(bkz: uludağ sözlük moderasyonu komedisi)
bir yazar ağır hakaret içeren bir entry girince silen, ama aynı yazar "ben entrymde şöyle yazarak hakaret etmiştim" diye ballandıra ballandıra anlatan yani aynı hakareti yine içeren başka yeni entry girince o yeni entry'yi silmeyen moderasyondur. ilginç bir yaklaşım tarzına sahiptir yani.
özlerinde iyi insanların yattığı fakat zor bir görevi yaptıkları için oldukça sıkıntı çeken kişiler. bunlarda kendi hataları var aslında. yüklenmek gerekir mi gerekmez mi bilmem ama bunlar maçın hakemi gibi. etrafta seyirci sahada 22 tane futbolcu ortada maç yönet, küfür edenler, kızanlar, kurala uymayanlar elbette cezasız kalmaz bunlar. bir itirazım cezalara yok fakat tek dikkate alınması gerek bir nokta var onu kaçırıyorlar. şimdi maçtan örnek verdim devam edeyim, örneğin bir hareket yaptı futbolcu ortalık karıştı kart vermedin maçın kırılma noktası olur ya ipi kaçırırsın orada kart versen maç rahat geçecek vermedin kartı art arda fauller birbirini izler maç çığırından çıkar. burada öyle bana bir ceza bir konudan gelmedi başkasına ceza gelmedi sonra birden birine ceza verildi ee ötekilere vermedin, kem küm. olmaz arkadaş olmaz. sen burada adaletin kılıcısın, çok mu önemli bu sözlük hayır ama bir iş yapılıyorsa düzgün yapılsın. örneğin @'li entry girmek ceza sebebi ise çaylak olunuyorsa, ali, veli, ayşe, fatma herkese vermeli. ali'ye ceza var veli'ye yoksa olmaz. bu kim olursa olsun öyle dönmeli. o kankam bu arkadaşım ötekini tanımıyorum canı çıksın olmaz. küfür etmek ceza sebebi ise herkese ceza olacak küfür eden çeksin cezasını ali edince es geç görme 2 görme 3 görme 4'te ceza ver, veli yapınca ilk küfürde cezayı çak. olur mu? olmaz bunlara dikkat edilirse daha huzurlu, daha güven duyulan en önemlisi saygınlığını kaybetmiş uludağ sözlük moderasyonu itibar kazanır. bunu ayrımıyorlar bak babası olsa cezayı yiyor denmelidir. bu lütuf değil haktır, hak teslim edilmelidir. işleri çok zor bunu dillendirmemek haksızlık olur. işleri zor olduğu için zaten altında kalıyorlar, sayıları yetmiyor, gerekli ilgi yok bilemem kendi iç işleri ama bu sözlük yazarları burada müşteri ise onları en adaletli, en düzgün şekilde yönetilmeye hakları var.
yazar sorunlarına yavaş eğilen kişilerden oluşan moderasyondur.

merakla beklemekteyiz bakalım ne önerecek kendileri...
şimdi ben çok naif bir insanım.
bi başlık açılıyor mesela. millet altına döşemiş bakınızları. ben de bi bakınız veriyorum. başlık yalan olmuş zaten. hımın benim bakınızı siliyorlar. neymiş ; başka bir başlığa yönlendirmeye kolaylık sağlarmış da benimki bi işe yaramıyormuş da...
hımın o başlığa giriyorum acaba diğer sikimsonik bakınızlar nolmuş diye onlar silinmemiş oluyor.

bir olur iki olur ama yeter amk. ulan niye sadece benimkiler kaynıyor arada. ben üye olurken bunları yapmayacağıma dair söz mü verdim. ben yapınca suç da diğer on kişi yapınca değil mi. ortadan benimkini görüp sildirler.

canları saolsun tipini ayıkladıklarım.
entryleri okuma ve silme işlemlerinde biraz daha dikkatli olsalar çok şükela moderasyon ama o konuda sıkıntı var.
yıllardır bu sözlüğe emek veren bir yazarı hiç uyarı işareti vermeden çaylak yapmış yönetimdir. *
sayfamın başında şu uyarı görülmektedir:

uyarı: yazar olmanız için kesinlikle biten cümle sonuna gerekli noktalama işaretini koymalı, smiley/gülücük ifadelerini asla kullanmamalı, noktalama işaretlerinden sonra bir adet boşluk bırakmayı asla unutmamalısınız. aksi taktirde yazar olamazsınız.

ben bir türkçe öğretmeniyim. bu uyarı beni güldürdü. moderasyon türkçe'den anlamadan bir de uyarı yapıyor. taktir: damıtmak demektir. uygun kelime: "takdir" olmalıdır. ava giderken avlanmak hoş olmasa gerek. neyse çaylak olmak benim için çok sorun değildir. çayımı demler susarım.
şu sıralar ayar amaçlı nickaltı entrylerini güya ''entry hakaret içeriyor'' diye silmekle meşguller. iyi tamam bir misyonun var, belki bana göre hakaret değil ama sana göre hakaret, tamam sil ona bi şey demiyorum. ancak aynı hassasiyeti ve aynı objektifliği benim nickaltımdaki ve şahsıma yöneltilen hakaretler içinde kullanılmasını bekliyorum. zira onlar dururken, benim entryler siliniyorsa ben bu kadronun objektifliğinden şüphe ederim.
Bakınızları silmek dışında pek bir yönetim becerisi göstermeyen moderasyon. insanlar birbirine hakaret etmiş, am göt havalarda uçuşmuş hak getire. Bakınızları doğru girdiniz mi sözlük süper, sözlük mükemmel, zeka küpü, saygı dolu bir yer.

Bakınızlara bakıp duracağınıza sözlüğün haline bakın biraz.

Edit: aşağıdaki entryden görebildiğim kadarıyla PKKlıların hakaret dolu entrylerini de siliyormuş ara sıra teşekkür ederiz ellerine sağlık, yukarıdaki sitemimi geri alıyorum.
(bkz: atatürk heykeline pisleyen kuş)

rötuş yapmıştır.

ağır hakaret diye bu tanımımı silen yandaş, yağcı, bağnaz, kısıtlayıcı, sansürcü topluluk.
demin kendilerine de yazdım bdv aracılığıyla; arkadaş türk olmayanları veya milliyetçi olmayanları tespit edin silin de siz de kurtulun biz de.

yahu taraf olabilirsin bir konuda. milliyetçi bile olabilirsin. ama sana bu moderatörlük denen şeyi yaptırtıyorlarken biraz tarafsız ol bu kadar sırıtma be.
kuklayı çok severler.

görsel
(gırtlaklayan july, yanındaki sonata )
adam kurana sövüyor, atatürke sövüyor gık yok. ben kurana ve atatürke sövenlere sövüyorum silik yiyorum. arkadaş rot balans ayarına sokun bence mod ları.
keyfi entry silen ego manyağı kişilerden oluşan sözlüğümüz moderasyonudur.
#66551 nolu derdimi yanıtlamamakta ısrar eden, aciz moderasyon.
bu sözlükte kural ve kaideyi değerlendirip uygulayamak ile yükümlü kişiler.

arkadaş bunu emekten dilimizde tüy bitti.

farklı davranmayın. 1 hafta beni ''inci tarzı entry girdiniz'' diye çaylak ediyorsan ben bu bir haftada gördüğüm ve ''''''hiç''''''' çaylak olmayan adamlar görürsem kızıyorum.

sinir oluyorum. delleniyorum amk.

ha beni çaylak yaptın ben küfür ettim falan moderasyon öyle böyle dedim. e normal. ama sonrasına bi bak be canım arkadaşım.

bi koministimam olsam yemin ediyorum 5 yada 6 aynı olayı gördüm. (çaylak olmam gay zirvesi başlığında ''beyler :('' dilye ileti girmem).

açıkçası bu moderasyonun alttan aldığını çok gördüm ama çaylaklık anında ulaşmam gereken birine ulaşamadım sıkıntı doğdu falan filan.

yapmayın hacı. amk burayı seven buraya nazır entryler girmeye özen gösteren insanları soğutmayın buradan.
bazı başlıkları cansiperane savunmak için gereğinden biraz fazla kasan moderasyondur.

--spoiler--
#18290269 sneijder i karşılarken 3 ppklıyı alan cinconlu

cim bom'u eleştirenlerin ne kadar çok imla hatası yapabildiğini ispatlayan bir çamur atma ifadesi.

(17.01.2013 09:27)
bu entry başlığın sözlük içindeki durumu ile ilgili.
başlık düzeltildi sayın yazar. (17.01.2013 09:56)
--spoiler--

ne güzel , başlık düzeltilmiş, lay lay lom....
bir derdim var butonundan sulu şakalar yapan moderasyon. bana seni mod yapacağız dediler daha sonra sevinme lan deyip hakaretler ederek şaka yaptık dediler. yazık.
mehmet ali birand'ın öldüğü akşam mehmet ali birandyan diye bir başlık açılarak kendisine hakaret edilmesini normal karşılayan moderasyondur.
koca koca adamlar oturmuş entry siliyor arkadaş. * sözlüğün yönetiminden sorumlu kişiler. bir de bakınızlara bulaşmasanız iyi olacağ da neyse. *
daha demin anneme entry üzerinden küfür etmiş yazarı çaylak yapıp bırakarak benden oha yuh artık gibi tepkiler almış sözlük moderasyonu.
tepkimle yazar silik yemiş teşekkür ediyoruz.
maweraunnehir adlı son derece dinci yazarın nickaltındaki her entryi ağır hakaret içeriyor(?), sözlük formatına aykırı(?) gerekçeleriyle silen ilginç arkadaşlar. badem bıyık yapılanması burada da var. duyrulur.

not: uçuruldum.
Az önce, hemen biraz önce, itiraflardaki bir entry'mi tanım içermediği gerekçesiyle silmiş Olan moderasyondur.

Peki niye diğer binlerce entry'i silmiyorlar?
Az önce tarafımca saçma karşıladığım entry silme vakasıdır.
uludağ sözlüğün bu gibi durumlarda böyle bir tutum sergilemesi tarafımca garipsenmiştir..