bugün

uludağ'da geçen bir kitap.uludağ sözlük'ün action ve makara sever yazarları yazıyor.

edit: kendim de yazarım aq
...telefondaki ses gitgide belirsizliğe gömülüyordu, genç ve deneyimsiz amirim Nevzat Sönmezled a67 kodlu alıcının Beşiktaş mevkindeki verici doğrultusunda güney batıya doğru 500m yürümesini emretti, karşı çıktım.

Zira hedef araç köprü ağzından gelecek yardımı bekliyordu, Nevzat Amirim bu gerçeği görmezden geliyordu.Anlattım, anlamadı, ısrar ettim, dinlemedi, iş yine bana düşmüştü.

Fatih köprüsüne bir verici gönderdim, hemen ardından Yeşiltepeye 20 kişilik birlik temin edilmesini emrettim. ismet bu kararlarım süresince bana fikri telkinlerde bulunmakta idi.

20 Dakika sonra gelen haber beni haklı çıkarmıştı, George Clinton amiriyesindeki 240 kişilik silahlı düşman kuvveti Yeşiltepe karargahına tahrik atışlarına başlamıştı.

Birliğimizdeki askerler yorgun ve moralsizdi. Teçhizatımız ancak 6 saatlik sıcak çatışmaya yeterli idi.Fakat amirimiz Nevzat Sönmezled, şimdi de Yeşiltepeyi doğudan gören Maltepeye 80 kişilik kuvvet gönderilmesini emretti.ismet bu kuvvetin amiriyesini üstlenmiş, ben de Yeşiltepeye düşmanla göğüs göğüse çarpışmaya gidiyordum..

Birliğimdeki 150 silahlı piyade ve 4 subay Yeşiltepenin doğusunu mevzilenmişti.Hava iyiden iyiye kararmış, ingiliz kuvvetlerinin tahrik atışları azalmış, Yeşiltepe sessizliğe bürünmüştü.

Kurmaylarımdan Hakkı Tezek ile haritayı tahkik etmekte idik, kapı çalındı ve Subay Mustafa Topbaş içeri geldi.Genel durumun lehimize olduğunu, düşmanın batısında alevlenecek bir çatışmanın iskele Meydanından yapılacak top atışları ile tamamen kontrolümüze geçeceğini anlattım, kurmaylarım da tasdik ettiler.

iskele meydanında ve düşman kuvvetlerinin batısında birliklerimiz emir ve komutama hazır duruma geldi.
Maltepe istikametinde düşmanı güneyden kontrol eden silah arkadaşım ismetten gelen haberler, yaptığımız tüm plan, tahkik ve emirlerimizin yerinde olduğunu doğrular nitelikteydi.Yeşiltepenin batısında bulunan 25 kişilik birliğim ve aynı istikamete yapılan top atışları, tepenin doğusunda mevzilenmiş birliğimin gece baskınını daha da kolaylaştıracaktı.
Düşman istikametinin, 275 Silahlı piyade ve 11 subayın bulunduğu Beşiktaşa çevrilmesi için güneyde mevzilenen 75 kişilik birliğe destek olmak üzere birliğimden 50 silahlı piyade ve 2 subaya güneydoğudaki Sarıyer-Gümüşburnunda pusuda beklemelerini emrettim.Birliğin amiriyesini kurmaylarımdan Fikret Tezred üstlendi.

Gece yarısına doğru tüm hazırlıklarımız tamamlanmış, batıdaki 25 kişilik birliğimiz kuzey cephesi istikametinde geri çekiliyor ve top atışları düşman kuvvetlerini taarruza davet ediyordu.Diğer yandan güney cephesi komutanı ismet çatışmayı yakından takip ederek şahsıma rapor etmekteydi, son raporunda, tedirgin fakat ölüme hazır tavırla beklenen emrin gelmese dahi karşı taarruza mecbur olduğumuzu, aksi takdirde batıdaki birliğin katledileceğini yazmıştı.Düşmandan önce taarruz etme fikrine o ana kadar sıcak bakmamıştım, ancak mecbur kalabilirdik.
50 dakika sonra üç piyade ve bir topçunun yaralandığı, kayıp olmadığı rapor edildi.Durumu tahkik ettik, zaman lehimize işlemiyordu zira George Clinton Yeşiltepeyi kuşatmadan taarruza geçmeyi düşünmüyordu.
Amirim Mithat Sönmez durumu sezmiş olacak ki ilk kaybımızı verdikten 20 dakika sonra karargahımızdan rapor ve vaziyet olağanüstü ise takviye birlik talep etmemizi emretti.

Kurmaylarımla tahkik ettiğimiz vaziyet bize taarruzu zorlamakta idi, 50 silahlı piyade ve topçu talep ettim.15 dakika sonra takviyeler tamamlandı, askerlerim hızla pozisyon aldılar, kurmaylarım ismet ve Hakkı da taarruz için işaretimi bekliyordu.
işareti verdim, tüm birliklerin 27 topçusu aynı anda düşman karargahını ve cephesini bombalamaya başladı, düşman üç yanından ağır ateş arasında kalmıştı ve 240 kişilik silahlı düşman kuvveti geriye bir enkaz bırakıncaya dek, çatışma 7 saat sürdü.Nihayet ingiliz Birlikleri Yeşiltepede püskürtülmüştü, amirimin plan ve tahkik hatalarına rağmen.