bugün

türkçesi de eksik olsun, bırakın ingilizce dinleyelim dedirten müzik.

neymiş sagopa kajmer kralmış. isminin sonuna cashmere ekleyen rapçi oluyor bu gezegende.

(bkz: bi siktir git)
türkçe rithmyc american poetry (ritmic amerikan şiiri).
kavram karmaşası çok. küfür et yada etme. ama yapılan müzik güzel, sözler ile uyumlu melodiler ise. dinlerim abi.
sagopa en iyi örneklerindendir.
antalyada en güzel türlerinden biri yapılan müziktir.

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=VjUVIT4yQMo
--spoiler--
fuchs akbank reklamlarında, film müziklerinde, fuat dizilerde, ceza zaten belli...
4 tanınmış isim arasından rapi sadece rap için yapan, türkçe rapin hakkını veren tek kişi çıkıyor;
(bkz: sagopa kajmer)
bir zamanlar;

(bkz: erci e)
(bkz: mc ender)
bu müziği yapanlara ve dinleyere amerikalıların yaptığı rap müzik dinletilmeli ve kendilerini sorgulamaları sağlanmalıdır. zira rap, türkçe rap yapanların sandığı gibi bir isyan, bir başkaldırı müziği değil tam aksine zencilerin "bu gece klüpteydim adamım, üç hatun götürdüm" tarzı şarkılarıdır.
Kökeni amerika dir. Türkçe versiyonu 98 yıllarında oluşmaya başlamış ve o tarihten bu zamana kadar inanılmaz bir yol katetmiştir. ülkemize gelen bir müzik türüdür. türkçe rap amerika içerikli olduğu ve ülkemiz tarafından bir takım kişiler sürekli karşı çıkmıştır. Nitekim pop, rock, arabesk, müzik türleri ülkemizde belli bir dönem geçirdikten sonra kabul edilmiştir ki Türkçe rap de şu an bu aşamayı geçiriyor büyük bir kısmı da geçirmiş görünmektedir. * Akabinde ülkemizde bu müzik kültürüyle bu müziği yaşayış tarzı olarak kabul eden gençler her ne kadar protest görünse de bu gençler doğruluktan eşitlikten yana, bu gençler kitap okuyor, bu gençler uyuşturucuya karşı, bu gençler devlet siyasetini ölçülü bir şekilde eleştirebiliyor. Bu gençler ülkemizin geleceği ve ileriki yaşamında mazii kılabilecek en doğru nitelikteki vasıfların yerine geçebilecek konumda olması gerekirken, bu gençler toplum tarafından kınanmakta. Bu gençler kapitalizmin getirisi olarak görünmekte...
kendi içinde bile çelişkili olan türdür.
(bkz: türkçe)
(bkz: rhythmic american poem)
fazlasıyla sacmalamaya baslayan tarz,söz yazmak cok kolay bi de..

-savaslar felaket sokak cocukları, herkes sahte

rapimle ben direndik dunyaya

insanlar durmadan,yalanlar

bıkmadan yeaah
babam bukez dogru soyledi savass yeaahh cocuklar yine ac yetim savas sokak yeahh
sagopa kajmeri bir yana koyarsak, milliyetçilik'den bassettikten 12 saniye sonra "babam bizi terk etti" vs. diyebilen adamların yaptığı müzik türü.
(bkz: karambol)
(bkz: yeraltında yıldız olmaz)
http://www.karambol35.com
sadece sagopa kajmerin yapabildiği, diğerlerinin ise yapmaya çabaladıkça dahada berbatlaştığı müzik türü.
rap'i sevmem bu bilinen bir gerçek. en azından bilen bilir. ama türkçe rap'i 1995 ve sonrası olarak ikiye ayırabiliriz. yani cartel ve sonrası. mesela cartel'e saygım vardır. o yıllarda ortaokuldaydım ve cartel'in nasıl ortamı kırıp geçtiğine şahit oldum. sonrası için pek bir şey diyemem, takip etmedim. ama şöyle bir youtube videosu buldum konu ile ilgili.

http://www.youtube.com/watch?v=khkZEyQXU-Q&feature=PlayList&p=AF3A3C152DA5625C&index=28

haha herif sonunda sapıtıyor "hastayım ulan!!"
(bkz: yaradana kurban) *
ceza nın bir numara olduğu tarz.
Türkiye'deki öncüsünün cartel olduğu söylenen müzik türü.Ama tam anlamıyla öncü olup bu müzik türünü Türkiye'ye kabul ettirmiş isim şüphesiz Ceza'dır.Medcezir albümü şahanedir. Türkçe rapi dinlenesi hale getiren diğer öncü mcleri sayacak olursak;Sagopa Kajmer,Kolera,Ayben,Abluka Alarm,Rapozof,Da poet,Alaturka Mavzer vs vs. gelebilir.
onu en iyi yapan insan için:

(bkz: sansar salvo)
overground olarak. (bkz: ceza) (bkz: fuat) (bkz: sagopa kajmer) (bkz: ayben) (bkz: kolera) (bkz: sahtiyan) (bkz: dr fucks) (bkz: abluka alarm) (bkz: ramiz)

undergrond olarak: (bkz: patron) (bkz: da poet) (bkz: neşter) (bkz: rapozof) (bkz: mihenk taşı) (bkz: şanışer) (bkz: despo) (bkz: mafsal)

not: undergrond olarak daha sayfalar dolusu yazılabilir.
türkiyede son yıllarda oldukça gelişen bir müzik.
undergroundda çok önemli isimlerin yavaş yavaş overgrounda çıkması bu gelişimi en iyi şekilde özetliyor.

(bkz: sahtiyan) (bkz: ramiz) (bkz: pit10)
arabeskin hızlandırılmış versiyonu.
(bkz: çözüm işaretçi)
terzisi ceza'dır.

(#8436080)
(bkz: sansar salvo)
dinleyici kitlesine sebepsiz yere liseli veya kültürsüz damgası vuranların yarısı ilkokul terk, diğer yarısı ise gettolarda takılan balicilerdir.
ben de zamanında rap dinlemiş hatta yapmış bir adam olarak söylüyorumki(evet ortaokuldaydım o zamanlar) ; boş iştir.türkçe rap olmaz.rap'in açılımı bi kere baştan ofsayt.ha kaliteli rap dinlemek isterseniz; (bkz: veyasin)